Svētdiena, 07.Jūnijs 2020. » Vārdadienas svin: Gaida, Arnis;

Kā pasargāt savu auto atkušņa laikā?

Oskars Kupše, 24.02.2010. 16:30

Jau tradicionāli atkušņa laikā ievērojami pieaug negadījumu skaits, kas saistīti ar dažādiem bojājumiem, kurus stāvošiem transporta līdzekļiem nodara no ēkām krītoši ledus gabali. Arī šogad februārī ir vērojams straujš šādu bojājumu un līdz ar to arī apdrošināšanas gadījumu skaita pieaugums. Salīdzinot ar 2010. gada janvāri, šādi gadījumi ir palielinājušies divas reizes un ir sagaidāms, ka līdz mēneša beigām to skaits vēl turpinās pieaugt.
Kā pasargāt savu auto atkušņa laikā?

Februārī laika apstākļi ir īpaši labvēlīgi ledus un lāsteku izveidei, un pēdējās dienās tiek iesniegti arvien vairāk atlīdzību pieteikumu. Visbiežāk negadījumos tiek izsisti transportlīdzekļu stikli, bojāti motora pārsegi un jumti. Ja transportlīdzeklis ir atradies kustībā, tad bojājumi tiek nodarīti priekšējiem buferiem un lukturiem.

„Autovadītājiem pastiprināta uzmanība ir jāpievērš ne tikai ēku jumtiem, kuru tuvumā viņi atstāj savus transportlīdzekļus, bet modrību nedrīkst arī zaudēt, piedaloties satiksmē. Ir pieaudzis apdrošināšanas gadījumu skaits, kad transportlīdzekļi tiek bojāti ar ledu un sniegu, kas krīt no braucošu kravas automašīnu piekabēm – tie veido 33 procentus no pieteiktajiem negadījumiem,” skaidro AAS „BALTA” Atlīdzību pārvaldes direktora vietnieks Ingus Savickis.

Kā pasargāt sevi no nelaimes?

Pirms atstāt stāvēšanai savu transporta līdzekli, aplūkojiet tuvumā esošo ēku jumtus. Neatstājiet savu auto zem jumta ar skaidri redzamām lielām lāstekām vai ledus blāķiem. Īpaši bīstami sniegs, ledus un lāstekas, kas sakrājušies uz jumta, kļūst brīdī, kad temperatūra ir ap 0ºC, kā arī dienās, kad iespējams izbaudīt pirmos grādus virs nulles.

Savukārt piedaloties satiksmē, jārēķinās ar krītošu ledus gabalu iespējamību, braucot aiz kravas transportlīdzekļa – īpaši straujos pagriezienos vai bedrainos ceļa posmos, jo visbiežāk tieši bedres vai straujš kravas automobiļa manevrs izraisa uz kravas piekabes esošās sniega un ledus masas neatkarīgu kustību. Šādās situācijās ir svarīgi ieturēt distanci.

Ņemot vērā šī gada pārbagātību ar sniegu, autovadītājiem jāuzmanās arī no sasaluša sniega gabaliem, kas var parādīties uz ceļa kustības laikā. Tie veidojas no sniega, kas sakrājies zem kravas transportlīdzekļu riteņu arkām.

Kā rīkoties, ja Jūsu automašīna ir cietusi?

Ja nu tomēr nelaime ir notikusi, un no ēkas krītošs sniegs, ledus vai lāstekas ir bojājušas transportlīdzekli, nepieciešams nekavējoties informēt policiju, kura izbrauks uz negadījuma vietu un sastādīs aktu. Pēc policijas akta sastādīšanas klientam jāpiesaka atlīdzības gadījums pie apdrošinātāja, kurš, balstoties uz policijas sastādīto aktu, veic apdrošināšanas atlīdzības izmaksu. Ja cietušajam transportlīdzeklim nav KASKO apdrošināšanas, tad zaudējumu piedziņa no ēkas īpašnieka būs jāveic paša spēkiem, un arī šeit lieti noderēs policijas sastādītais akts.

Ja transporta līdzekli ir bojājis no citas automašīnas krītošs ledus vai sniegs, tad ir divas rīcības iespējas. Viena – abām pusēm nepieciešams vienoties un aizpildīt saskaņoto paziņojumu. Otra iespēja – izsaukt ceļu policiju, kura par notikušo sastāda aktu un izsniedz izziņu. Gadījumā, ja vainīgā auto vadītājs nav iegādājies OCTA apdrošināšanu, tad cietušais var prasīt atlīdzināt zaudējumus Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas birojam, kas pēc tam regresa kārtībā vērsīsies pie kravas transportlīdzekļa īpašnieka vai turētāja, jo tā pienākums ir ar savu transportlīdzekli un tā stāvokli neapdraudēt citus satiksmes dalībniekus.

Ja transporta līdzeklis bojājumu dēļ nevar piedalīties satiksmē, AAS „BALTA” KASKO apdrošināšanas klienti 24 stundas 7 dienas nedēļā, pazvanot pa tālruni: 67533375, bez maksas var saņemt kvalificēta speciālista palīdzību uz ceļa, auto evakuāciju uz tuvāko servisu vai stāvvietu, taksometra pakalpojumus un nomas transportlīdzekli. 

„Gadījumā, ja esat aculiecinieks situācijai, kad bojājumi tiek nodarīti transporta līdzeklim, kuram īpašnieks nav klāt, ir pareizi izrādīt iniciatīvu un atstāt pie cietušās automašīnas zīmīti ar savu telefona numuru. Šāds vienkāršs žests var sniegt neatsveramu palīdzību cilvēkam, kura transportlīdzeklis ir cietis negadījumā. Aicinu visus autovadītājus šajā laikā pastiprināti domāt par savu un apkārtējo drošību un vairāk vērst skatu uz augšu, lai varētu laicīgi izvairīties no nepatīkamiem negadījumiem,” novēl AAS „BALTA” Atlīdzību pārvaldes direktora vietnieks Ingus Savickis.

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV