Otrdiena, 26.Maijs 2020. » Vārdadienas svin: Varis, Eduards, Edvards;

Kā mainās attiecības starp draudzenēm pēc bērna dzimšanas?

kleoo.lv, 26.03.2010. 17:14

Sarunas līdz vēlai naktij, spontānas izklaides – tas viss kļūst par pagātni mirklī, kad draudzenei piedzimst mazulis. Tu zināji, ka tavas draudzenes dzīve radikāli mainīsies, kad viņa kļūs par māmiņu. Tas, ar ko tu nebiji rēķinājusies, bija fakts, ka arī tava pasaule tiks pamatīgi iedragāta.
Kā mainās attiecības starp draudzenēm pēc bērna dzimšanas?

“Draudzība lielā mērā balstās uz kopīgu pieredzi, un, kad sievietei ir mazulis, viņai gluži dabiski veidojas pilnīgi citas prioritātes un intereses,” skaidro grāmatas The Unwritten Rules of Friendship (Little Brown and Company, 2003) autore psiholoģe Eilīna Kenedija-Mūra. “Un, kad diviem cilvēkiem parādās atšķirīgi dzīves stili, tas var atstāt nopietnu iespaidu uz viņu attiecībām.”

Tas notiek neatkarīgi no tā, vai tu pat vēl nepieļauj domu pati par savu sīko vai klusībā apskaud draudzeni par viņas jauno statusu. Jebkurā gadījumā cenšaties noskaidrot, kā saglabāt jūsu attiecības par spīti notikušajām pārmaiņām.

Kas izraisa konfliktu

Tas ir vispārzināms fakts: brīdī, kad sievietei piedzimst bērns, viņas pasaule sāk griezties tikai ap mazuli, un paliek pavisam maz laika vai enerģijas, ko viņa var veltīt saviem draugiem. “Rūgtā patiesība ir tāda, ka, pat ja viņa ieplāno laiku ar tevi bez mazuļa klātbūtnes, viņa nemitīgi uztraucas, vai viņas bērniņam nekas nekaiš... līdz ar to viņa nav spējīga veltīt tev pilnu uzmanību,” skaidro Kenedija-Mūra. Un tas pats koncentrēšanās trūkums jūtams arī, runājot ar viņu pa telefonu. Vanesa (33) to ir izbaudījusi: “Tiklīdz sāku stāstīt draudzenei kaut ko ļoti svarīgu, tā piepeši dzirdu, ka viņa atkal sāk muļķīgi uķināties ar savu bēbi. Man ir pilnīgi skaidrs, ka viņa neklausās, un tas mani pamatīgi aizvaino.”

Kā norāda attiecību terapeite Krista Blūma, tavai draudzenei acīmredzot nav viegli attiekties pret tevi tāpat, kā tu attiecies pret viņu, tāpēc viņa tavas problēmas gluži neapzināti nobīda kaut kur malā. “Man aiz muguras bija ļoti sāpīga šķiršanās, un es biju pilnīgi beigta, tāpēc vērsos pie savas labākās draudzenes,” atceras Anna (29). “Bet viņa man sāka klāstīt, ka, tiklīdz man būšot bērni, es sapratīšot, cik nesvarīgi ir visi tie randiņi un sēdēšana bāros. Man gribējās viņu iepļaukāt.”

Kā iespējams izglābt draudzību

Draudzība ļoti retos gadījumos nozīmē pilnīgi vienlīdzīgas partnerattiecības. Ir periodi, kad viena no jums ir ļoti aizņemta, tāpēc otrai ir jāpieliek lielākas pūles kontakta uzturēšanai. Citreiz jūs atkal apmaināties lomām. Uztver šo laiku kā savu dežūru! Samierinies ar to, ka viņa turpmāk būs mazliet citādāka, un apvaldi savas prasības un gaidas. Ja viņa tev nepiezvana vai šķiet aizņemta, kamēr jūs runājat pa telefonu, neņem ļaunā... vismaz dažus pirmos mēnešus.

Centies arī saprast, ka viņa, visticamāk, ir nopietni pārpūlējusies. “Rūpes par bērnu ir milzīgas pārmaiņas, un viņa noteikti ir pārgurusi no atbildības, žonglējot ar jauniem un neierastiem pienākumiem,” brīdina Kenedija-Mūra. “Ja būsi pārāk prasīga un sūdzēsies par to, cik ļoti viņa pēdējā laikā ir mainījusies, tu viņai pamazām sāksi nozīmēt tikai vēl vienu stresa izraisītāju, un viņa gribēs no tevis izvairīties.”

Tā vietā, lai uzkrautu viņai nepelnītu vainu vai atteiktos no jūsu draudzības vispār, ierosini vienkāršus veidus, kā jūs varētu pavadīt laiku kopā. Piedāvājies vakarā atnest pudeli vīna, kad viņa būs nolikusi gulēt savu meitu vai dēlu – šādi viņa varēs tev veltīt nedalītu uzmanību, un draudzenei nebūs jādomā, kur dabūt aukli, kas pieskatīs bērnu. Vai arī dodieties kopīgā pastaigā, kurā tu vari viņai palīdzēt stumt bērnu ratiņus. “Viņa augstu novērtēs to, ka centies pavadīt laiku kopā ar viņu un mazuli... un nākamreiz, visticamāk, revanšēsies, atrodot pāris stundas laika, ko pabūt tikai ar tevi,” saka grāmatas The Truth: I’m a Girl, I’m Smart, and I Know Everything (Enchanted Self Press, 2008) autore psiholoģe Barbara Bekere.

Taču tev, protams, nenāktu par ļaunu doties cilvēkos un iepazīties ar dažām draudzenēm, kurām nav bērnu, vai biežāk tikties ar citām paziņām bez ģimenes. Varbūt tas izklausās neloģiski, taču, atrodot jaunu draugu kompāniju, tu patiesībā vari saglabāt daudz labākas attiecības arī ar jauno māmiņu. Skaties uz to šādi: ja tu vari apmierināt dažas no savām vajadzībām draudzēties, tiekoties ar citiem cilvēkiem, tu vairs nebūsi tik atkarīga no viņas ikdienišķās lietās un līdz ar to jutīsies mazāk aizvainota, kad viņa nevarēs veltīt tev uzmanību. Noskaņojies paplašināt savu horizontu! Uzaicini kolēģi uz laimīgo stundu bārā vai piesakies kursos, kur varēsi iepazīt cilvēkus ar līdzīgām interesēm.

Novērtē savu dzīvi

Un tagad pienācis brīdis apsvērt, cik lieliska ir tava dzīve. Bezbērnu prieki ietver sevī veselīgu miegu visas nakts garumā (vai kaut līdz pusdienlaikam, ja vien vēlies), mīlēšanos uz grīdas dzīvojamā istabā, uz virtuves letes un dušā, kā arī iespēju doties vakariņās uz restorānu vai uz kino, kad vien tev ienāk prātā.

Ja tomēr izjūti skaudību, centies novadīt šīs negatīvās emocijas produktīvākā gultnē. “Kad draudzenes dzīve tik radikāli mainās, tas var iedrošināt tevi veikt pozitīvas pārmaiņas arī tavā dzīvē,” skaidro attiecību terapeite Krista Blūma. Dodies kādā skaistā ceļojumā, pavadi papildu stundas darbā, ja tev ir cerības nopelnīt paaugstinājumu amatā, un pieraksti savu plānotāju pilnu ar aizraujošām ballītēm un randiņiem. Kā iesaka attiecību eksperte: “Ja aizrautīgi un aktīvi veidosi savu dzīvi tādu, kādu vēlies, tev vairs nebūs laika pārdzīvot faktu, ka tavai draudzenei ir kas tāds, kā tev nav.” 

Ziņa publicēta sadarbībā ar kleoo.lv

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV