Otrdiena, 26.Maijs 2020. » Vārdadienas svin: Varis, Eduards, Edvards;

Kā saprast, ka laiks šķirties?

Jekaterina Gorškova, Psihologs-konsultants, 14.09.2010. 09:12

Kad divi cilvēki sāk satikties, tad domā, ka problēmas un nesaskaņas viņiem paies garām. Bet paiet laiks, un attiecības sāk plaisāt... Par to, kā saprast, kādos gadījumos šķiršanās ir neizbēgama, bet kādos, tieši pretēji, ir vērts reanimēt jūtas, lasiet turpinājumā.
Kā saprast, ka laiks šķirties?

Linda jau sen bija nepmierināta ar savu ģimenes dzīvi – sarunas ar vīru bija tikai par ikdienas sadzīves problēmām, bet mājās, pēc darba katrs nodarbojās ar savām lietām. Brīvdienās meitenei bija interesantāk pavadīt laiku kopā ar draudzenēm nekā ar vīru, bet kopējais atvaļinājums ar vīru pārvērtās vai nu par apbrīnojami garlaicīgu pasākumu, vai grandioziem skandāliem. Domas par šķiršanos dažreiz apciemoja Lindu, bet nekādu nopietnu iemeslu tam nebija. Visu notiekošo meitene centās izskaidrot sev, kā romantikas beigšanos un ikdienas pelēcīgo ietekmi, jo nevar jau visa dzīve būt vieni vienīgi svētki! Patiešām, kas ir nopietns iemesls attiecību šķiršanai? Vai ir kaut kādas pazīmes, ka nepieciešams pārtraukt attiecības un sākt jaunu dzīvi?

Noteikti katram cilvēkam ir savi dzīves kritēriji, tajā skaitā arī personiskās. Kāds var pēkšņi pieņemt lēmumu šķirties, tik tikko apjautis garlaicību attiecībās, bet kādam pat laulības pārkāpums nav pietiekami nopietns iemesls, lai šķirtos. Ja par kritēriju ņemt mūsu apmierinājumu, iekšējo harmoniju un laimi, tad ir diezgan noteikti signāli, kas ļauj saprast, ka attiecības ir galā.

Garlaicība diviem

Pat ja jūs atrodaties divatā ar partneri, tad vienalga jūtaties vientuļi. Jums nav par ko runāt, pat kopīgie pasākumi nespēj atdzīvināt jūsu attiecības. Filmas, izrādes, ceļojumi – lai cik daudz to arī nebūtu, jums vienalga nav par ko runāt.

Jūs labāk izvēlaties pavadīt laiku ar draudzenēm, jo tā ir daudz jautrāk. Ja jūs dodaties atvaļinājumā, tad jums labāk patīk braukt lielā kompānijā nevis divatā ar vīru. Jūsu sarunas saistītas tikai ar ikdienas dzīvi. Jums ir garlaicīgi divatā un tāpēc jūs tiecaties pavadīt laiku lielā kompānijā un trokšņainās, ļaužu pārpilnās vietās. Tā jūsu savstarpējie kontakti samazinās līdz minimumam, un rodas iemesls sarunām – citu cilvēku apspriešanai. Pats bēdīgākais, ja tikai viens no jums to izjūt.

Paralēlās pasaules

Jūs dzīvojat it kā uz dažādām planētām. Jums katram ir savas intereses, kuras nekad nekrustojas. Tas, kas patīk viņam, jums ir vienaldzīgs, un otrādi. Tieši tāpēc jūs izvēlaties atpūsties atsevišķi. Viņam ir savi draugi, jums – savi. Jūs arvien mazāk laika pavadāt kopā, un tas nav nekāds brīnums, jo jūs nekas nesaista, izņemot ikdiena. Jūs pamanāt, ka labāk jūtaties vientulībā nekā kopā ar vīru, kurš vispār nesaprot un nepieņem jūsu intereses. Jūs nekad neņemat viņu līdzi uz pasākumiem, bet viņš nepiedāvā jums savu kompāniju.

Ar laiku jūs maināties, jums parādās jaunas intereses, un, ja partnerim tās nav saistošas, jūs attālināties. Kad partneri attīstās dažādos virzienos vai ar dažādu ātrumu, laulība, kas slēgta mīlestībā, pārvēršas par laulību pēc aprēķina – cilvēki dzīvo kopā, jo tā viņiem ir ērtāk.

Vienaldzīgās attiecības

Jūs nemaz neilgojaties viens pēc otra, nesatraucaties par to, ko dara jūsu vīrs, bet vīrs nesatraucas, ko darāt jūs. Viss, kas notiek ar jūsu dzīvesbiedru, jums neizsauc nekādas emocijas. Ja viņš jums kaut ko stāsta, jūs pieķerat sevi pie domas, ka jums tas nav interesanti, pat nomācoši. Jums slinkums izvēlēties dāvanu vīram, jūs apmierinaties ar standartvariantu – to, ko nopirkāt, kas tuvāk pa rokai. Jūs jūtaties daudz ērtāk, kad vīrs nav blakus, jo tā jūs varat nodarboties ar savām lietām un nevajag iedziļināties viņa problēmās un pielāgoties viņam. Jums ir vienalga, kur un ar ko viņš aizkavējies, un kāpēc viņš jūs neielūdz uz korporatīvo pasākumu. Šīs sajūtas var būt abpusējas.

Kontakta neesamība

Jūs sazvanāties tikai tad, ja jums vajag apspriest ikdienas un darba lietas, «vienkārši papļāpāt», «noilgojāties» - tas jums jau sen pagājis. Mājās jūs nedalāties ar dienā piedzīvoto, neko neapspriežat, izņemot sadzīves lietas, un, paēdot vakariņas, dodaties pie televizora vai datora – katrs uz savu pusi. Jums nav nepieciešams kontakts, jaunumus jūs labāk apspriežat ar draudzeni nekā ar vīru. Sarunas nozīmē viedokļu apmaiņu, domu, novērojumu par kopējām lietām paušanu, prieka iedvesmas dāvināšanu, kas ļauj izjust vienam pret otru patiesu mīlestību.

Minimums fiziskā kontakta

Kad vīrs grib apskaut vai noskūpstīt jūs, jūs neapzināti atgrūžat viņu. To pašu var izdarīt arī viņš. Ja jūs abi esat atsaluši viens pret otru, tad laikam jau sen nenoskūpstāt viens otru satiekoties, neapskaujaties un nesadodaties rokās. Iespējams, jūsu seksuālās attiecības arī ir beigušās vai kļuvušas retākas un bezemocionālākas, pat ja esat labi atpūtusies vai atrodaties atvaļinājumā. Minimums fiziskā kontakta ir nopietns signāls attiecību atsalšanai.

Nevēlēšanās attīstīt attiecības

Jūs plānojat brīvo laiku viens bez otra. Arvien biežāk sakāt «Es», nevis «Mēs», apspriežot nākotni. Pats bēdīgākais, ja jūsu paši nozīmīgākie dzīves plāni nesakrīt. Piemēram, Jūs gribat bērnus, bet vīrs negrib, vai otrādi. Vai viņš grib emigrēt uz Eiropu, bet jūs nevēlaties pamest Latviju. Vai arī – viņš vēlas pamest biznesu un kļūt par brīvmākslinieku, bet jūs neesat gatava tik strauji mainīt savu materiālo stāvokli un ciest zaudējumus. Bet varbūt jūs gribat precēties, bet jūsu partneris pēc 5 kopdzīves gadiem pat nedomā to darīt.

Problēmu risinājums

Ir liela starpība starp "dzīvot divatā" un "būtu kopā". Būt kopā – tas nozīmē kopīgas intereses, gūt prieku no savstarpējā kontakta, kopīgi pavadīta laika, baudīt vienam otru, esot fiziskā kontaktā.

Mīlestība ir tā vērta, lai to saglabātu, un, ja jūs jau pamanījāt pazīmes, kas slāpē jūsu attiecības, sāciet rīkoties, lai atjaunotu bijušo kaisli. Ja nekas nepalīdz, tad, iespējams, pienācis laiks pieņemt svarīgu lēmumu, jo, ja jūsu dzīves mērķi un vēlēšanās dalās, mīlestības savienība kļūs nevesela un nenesīs apmierinājumu. Ja partneris atsakās apspriest starp jums esošās problēmas un nesaskaņas, nevēlas saņemt profesionālo palīdzību, tas nozīmē, ka ir tālu no jums un nespēj mīlēt jūs tā, kā jūs to esat pelnījusi. Ja viņš atsakās aktīvi piedalīties jūsu attiecību attīstībā un atdzīvināšanā, tas nozīmē, ka laulība ir apdraudēta un labāk, kamēr nav par vēlu, šķirties.

Paliekot šādā savienībā, jūs nebaudāt dzīvi, nemitīgi cerot, ka viss mainīsies pats no sevis. Par nožēlu, agri vai vēlu pienāks tāds brīdis, kad jūsu vēlmju piepildīšanās termiņš būs beidzies. Atrodoties «vēsā» savienībā, jūs liedzat sev spilgtu un interesantu tagadni, jo nospiežat savas vēlmes. Jūsu dzīves kvalitāte un personiskā laime vistiešākajā veidā ir atkarīga no attiecību pilnvērtības, kuras jūs izvēlēsieties. Ar partneri, kuram nav saistošas jūsu intereses, kurš nepiepilda jūsu dzīvi ar emocijām un mīlestību, nav iespējams būt laimīgai. Ja savienība ar vīrieti jums nesniedz baudu un laimi, tad, iespējams, pienācis laiks šķirties un iet savu ceļu.

Publicēts sadarbībā ar kleoo.lv.

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV