Pirmdiena, 17.Decembris 2018. » Vārdadienas svin: Teiksma, Hilda;

Līvu svētkos Mazirbē pirmoreiz varēs skatīt fragmentus no topošā DVD par cilvēku

Lauma Gulbe, 30.07.2009. 11:33

1.augustā Līvu svētkos Mazirbē pirmoreiz varēs skatīt fragmentus no topošā DVD par cilvēku dzīvesstāstiem un buru kuģu laikmetu Ziemeļkurzemē, Līvu krastā. Ceļojums laikā - Lizete (1902-1987) no Lūžņas ciema jeb Lūž kilā stāstīs mums savu stāstu par zilajām govīm, un Līvu krasta liedagā taps staltie latviešu un lībiešu burinieki (19./20.gs.).

Pirms trīs mēnešiem biedrība "Latvijas Nacionālais Parks" uzsāka Norvēģijas finanšu instrumenta grantu shēmas "Īstermiņa ekspertu fonds" līdzfinansētu projektu "Līvu krasta kultūrvēstures, seno arodu, dzīves stāstu izpēte Ziemeļkurzemes nākotnes attīstībai". Projekta rezultāts, ko sagaidīsim augusta beigās, būs DVD disks ar diviem audio vizuāliem stāstiem - "Aizslēgtais krasts" (autores Māra Zirnīte un Vaira Strautniece) un "Burinieku gadsimts" (autore Dženeta Marinska).

"Aizslēgtais krasts" aizved uz Lūžņu jeb lībiski - Lūž kilā un vēlreiz ļauj izdzīvot laiku, kad 20. gs. sākumā te bija viens no divpadsmit Baltijas jūras lībiešu zvejniekciemiem. Gadsimta beigās Lūžņa vairs nebija ciems. Vienīgi autobusa pietura, no kuras viens ceļš veda uz vārdā nenosauktu raķešu bāzi, otrs pavēra ainavu ar zemē gulošu mājas jumtu. Meža vidū slējās grandiozs kosmiskās novērošanas lokators un militāristu pilsēta Zvjozdočka. Tomēr 1980. gados Lūžņās vēl varēja uzklausīt pamatiedzīvotājus - Lizeti Švanenbergu, Alvīni un Ernestu Mūrniekus.

"Burinieku gadsimts" ir stāsts par ticību sev, savai tautai un par dedzīgu tiekšanos uz mērķi. Tas ir Krišjāņa Valdemāra personības un ideju caurstrāvots. 19. gs. sākumā zemnieki bija vēl dzimtļaudis, bet viņi uzticējās Valdemāra idejām, un latviešu un lībiešu apdzīvotajos Kurzemes krastos sākās rosīga kuģu būve, tika dibinātas jūrskolas .. gadsimta beigās tiem bija pašiem sava tirdzniecības flote un šejienes jūrniekus varēja sastapt vai katrā pasaules ostā. Stāsts aizved uz lībiešu ciemiem, no kuriem 19./20.gs. ceļu uz jūru mēroja lībiešu būvētie burinieki un to kapteiņi.

Vēl pirms šie stāsti sasniegs savus klausītājus un skatītājus, to fragmentus pirmoreiz varēs redzēt Līvu svētkos Mazirbē 1.augustā plkst. 19:00 Līvu tautas namā. Ceram, ka topošais DVD uzrunās jauniešus - ļaus padziļināt izpratni par dzimto krastu un cilvēkiem, kas tur dzīvojuši un darbojušies divu gadsimtu laikā. DVD disks tiks dāvināts skolām, bibliotēkām, tūrisma informācijas centriem un bez maksas izplatīts citām organizācijām un interesentiem.

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2018
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV