Otrdiena, 20.Oktobris 2020. » Vārdadienas svin: Leonīda, Leonīds;

Kultūras ministrs atklāj „Lasīšanas gadu”

Kristīne Atraste, 18.02.2010. 12:55

Šodien, 18. februārī plkst. 11.00 Latvijas Dzelzceļa (LDz) Centrālajā stacijā norisinājās „Lasīšanas gada” atklāšanas preses konference. Preses konferencē piedalījās kultūras ministrs Ints Dālderis, kurš atklāja arī Lasīšanas gadu simbolizējošo „Grāmatu sienu”. Šī ir Latvijā vēl nebijusi iespēja – plašai sabiedrībai pieejams objekts, kas sniegs iespēju cilvēkiem publiskā vietā brīvi apskatīt un palasīt jaunākās grāmatas bez maksas.
Kultūras ministrs atklāj „Lasīšanas gadu”

Pirms projekta uzsākšanas pētījumu aģentūra „Compass” sadarbībā ar uzņēmumu „VisiDati.lv” veica pētījumu par lasīšanas ieradumiem Latvijas sabiedrībā. Pētījuma rezultāti liecina, ka gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju grāmatas lasa reizi pusgadā vai vēl retāk, vai nelasa nemaz. Salīdzinājumam – vairāk nekā 80% katru dienu skatās TV.

Lasīšanas gada mērķis ir radīt cilvēkos vēlmi lasīt grāmatas. Lasīšana būtiski papildina zināšanas un paplašina redzesloku, bagātina valodu un spēju izteikties, kā arī attīsta kritisko domāšanu. Šis ir laiks, kad ikvienam no mums sākt vairāk domāt, iedziļināties un vērtēt, nevis paļauties uz visu, ko saka apkārtējie.

Projekta patrons, kultūras ministrs Ints Dālderis saka: „Man ir gods būt par šīs iniciatīvas pozitīvās idejas nesēju sabiedrībā, būt par Lasīšanas gada patronu. Kultūras ministrija lasīšanas veicināšanu izvirza kā svarīgu prioritāti un aicina sabiedību līdzdarboties šajā iniciatīvā gan ar grāmatu lasīšanu, gan ar dažādu aktivitāšu atbalstīšanu, kas veicinātu grāmatu lasīšanu!”

Izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe: „Interese par lasīšanu un lasītprasme ir rosināma jau no mazotnes, jo grāmatu pasaules iepazīšana ir stabils pamats visai turpmākajai dzīvei.” Ministre piebilst, ka mūsdienu dinamiskajā laikmetā un globalizācijas apstākļos, kad pieejama visa iespējamā informācija, lasīšanai ir izšķirīga nozīme sabiedriski atbildīgu attieksmju un vērtību veidošanā, kritiskās domāšanas attīstībā un stiprināšanā. Tādēļ svarīgi jau bērnībā un skolas laikā iemācīties spriest, vērtēt un pārbaudīt, lai spētu un prastu iegūt vajadzīgo un labo, un viens no veidiem, kā tas izdarāms, ir lasīšana. Ikvienam Latvijas lasītājam un visiem Lasīšanas gada interesentiem T.Koķe novēl gūt jaunas atziņas un rast gandarījumu no lasītā, jo tādējādi cilvēks stiprina savu vērtību sistēmu, bagātina sevi un apkārtējos.

Lasīšanas gada devīze ir „Vairāk nekā viena dzīve”. Idejas autoru kolektīva pārstāve, reklāmas aģentūras „Publicis Riga” direktore Andra Treibaha stāsta: „Mācoties tikai no savas pieredzes, mēs katrs pieļaujam vienas un tās pašas kļūdas. Grāmatas ļauj katram izdzīvot vairāk nekā vienas dzīves pieredzi, izspēlēt dažādas lomas un atrast savu īsto ceļu.”

Grāmatu lasīšanu aktualizēs „Grāmatu siena”, kas būs atvērta LDz Centrālajā stacijā un ļaus cilvēkiem ieskatīties dažādās Latvijas izdevniecību piedāvātajās grāmatās. Lasīšanas gada ietvaros tiks veicināta arī grāmatu klubu veidošanās un grāmatnīcu un bibliotēku apmeklēšana. Īpaša uzmanība tiks pievērsta zēnu lasīšanas veicināšanai. Notiks reklāmas aktivitātes uz ielām, tiks organizēti grāmatu maiņas punkti un paplašināta projekta mājas lapa www.vairaknekavienadzive.lv, iesaistot projektā sabiedrībā pazīstamas personības.

Lasīšanas gads ir atvērts nekomerciāls projekts, kurā aicināta piedalīties visa sabiedrība. Tas notiek, pateicoties esošo dalībnieku atbalstam un entuziasmam. Gan uzņēmumi, gan privātpersonas var piedalīties projekta tapšanā, iesaistoties darba grupā.

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV