Ceturtdiena, 09.Jūlijs 2020. » Vārdadienas svin: Asna, Asne, Zaiga;

Gadumijas nedēļā LTV1 skatītājus gaida krāšņa programma

Ieviņa Ancena, 28.12.2010. 09:08

Šonedēļ, gada pēdējā un vienlaikus - arī pirmajā nedēļā LTV1 ēterā iekļautas daudzveidīgas pārraides: skatītājus gaida filmu pirmizrādes, aizraujoši koncerti un dažādos rakursos izgaismoti svarīgākie notikumi valstī. Īpašā Gadumijas programma svētku noskaņu ienesīs ikvienā mājā!
Gadumijas nedēļā LTV1 skatītājus gaida krāšņa programma

„Kas notiek Latvijā" XXI gadsimta pirmajā desmitgadē

Ar 2010. gadu noslēdzas arī šī gadsimta pirmā desmitgade, un visu šo laiku par valstij un sabiedrībām aktuālākajām tēmām LTV1 ir notikušas publiskās debates „Kas notiek Latvijā?". Trešdien, 29. decembrī, plkst. 21:20 šī gada pēdējā raidījumā „Kas notiek Latvijā?" žurnālists Jānis Domburs apkopos spilgtākās epizodes no raidījuma tā pastāvēšanas laikā.

Šajā raidījumā būs apkopoti politiķu citāti no desmitgades pirmās un otrās puses, kas uzskatāmi ļauj spriest, ciktāl kurš ir vai nav mainījies. Apkopoti arī spilgti atklātības brīži, kas raksturo politikas un naudas attiecības, varas un biznesa pārklāšanos, kas ne tikai bija, bet arvien ir palikusi aktuāla tēma.

Šis „Kas notiek Latvijā?" atgādinās arī dažādu personību viedokļus un argumentus pirms un pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā, kas varētu noderēt, arvien vēl veidojot valsts kursu un sabiedrības vērtības. Apkopoti arī zīmīgi fragmenti politiķu, amatpersonu un ekspertu polemikā vairāku gadu garumā par ekonomiskās krīzes cēloņiem un tās novēršanas iespējām, kas šobrīd rada pārdomas par to, ciktāl kuros viedokļos ir vai nav pamats ieklausīties.

Sagaidot nākamgada aktualitātes, apkopotas epizodes ar vairāku gadu intervālu par peripetijām ap Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadību, it kā paralēlās – politiskās un tiesiskās kārtības veidošanas realitātēs.

Būs arī daži spilgti citāti saistībā ar skaļākajiem protesta pasākumiem pret politiķiem, saistībā ar valsts mērķiem, tautas identitāti, kā arī varas un sabiedrības attiecībām. Kas, vēl arvien, ir atklāti un līdz galam neatbildēti jautājumi.

Plašāka informācija – raidījuma „Kas notiek Latvijā?" mājas lapā www.knl.lv.

LTV1 Gadumijas programma

Piektdien, 31. decembrī, uz svētku viļņa jau plkst. 12:00 noskaņos Mārtiņa Zīverta lugas „Minhauzena precības" iestudējums Latvijas Nacionālajā teātrī. Režisora Edmunda Freiberga veidotajā izrādē galvenajās lomās redzēsim Ivaru Pugu (Minhauzens), Daigu Gaismiņu (Jakobīne), Uldi Dumpi (Uksens), Normundu Laizānu (Nariškins) un Astrīdu Kairišu (Irme). Iestudējums veidots kā romantiska komēdija visai ģimenei par mīlestības piedzimšanas brīnumu. Skatītājus gaida daudzu asprātīgu vārdu pārmaiņu un pārpratumu virkne, kā arī romantiski sapņi par laimi un mīlestību. Šī ir izrāde, kas piedāvā aizmirst ikdienu un liek ļauties teātra valdzinājumam un spēles priekam.

Uz aizvadītā gada būtiskākajiem notikumiem mūsu valsts ekonomikā, politikā, sabiedriskajā dzīvē un arī kriminālajos notikumos palūkosies LTV Ziņu dienesta komandas veidotā pārraide „Gada notikumi 2010", kas sāksies plkst. 18:00. Šajā pārraidē tiks noskaidrots arī Gada cilvēks LTV Ziņu dienesta skatījumā.

Plkst. 19:00 skatītājus izklaidēs programma „Latviešu kino zelta izlase", kurā apkopotas populārākās un labākās dziesmas no dažādu laiku latviešu kinofilmām. Dziesmas dziedās Andris Ērglis, Liene Šomase, Ingus Pētersons, Aiša, Jānis Stībelis, Ieva Akuratere, Atis Auzāns, Kristina Zaharova, Dainis Skutelis, Lauris Reiniks un "Mirage Jazz Orchestra".

Grupas „Labvēlīgais tips" jaunākais koncerts „Kurvis" LTV1 ēterā sāksies tūlīt pēc „Panorāmas" - plkst. 21:10. "Kurvis jeb grozs ir latviešu identitātes neatņemama sastāvdaļa. Latvieša dzīves gājums sākas ar kurvi jeb šūpuli, un visu dzīvi tas pavada viņu savā ceļā – pirmais atraidījums no meitenes, kartupeļu talka rudenī, sēņu laiks, kukuļu kurvis, lielveikalu invāzija, iztikas minimuma grozs, groziņvakars kultūras namā..." Tā koncerta pamatdomu skaidro grupas mūziķi. Koncerta programma jeb dziesmu kurvis būs pilns ar labākajiem no daudzajiem jaunumiem, kas tapuši šajā grupai tik ražīgajā un notikumiem bagātajā gadā.

Protams, "Labvēlīgais Tips" savus skatītājus un klausītājus nebeidz pārsteigt ar lielisku šovu, gaumīgiem jokiem un pozitīvu, nedaudz vieglprātīgu atmosfēru.

Īsi pirms pusnakts - tradicionālās svētku uzrunas: plkst. 23:45 - Ministru prezidenta Valda Dombrovska uzruna gadumijā, 23:55 - Valsts prezidenta Valda Zatlera apsveikums Jaunajā gadā.

Kad būs apēsts svētku cepetis un salūta gaismā sagaidīts 2011. gads, LTV1 plkst. 00:05 aicinās uz koncertu „Zelta dziesmu nakts", kurā vienuviet redzēsim skaistākās un vispopulārākās, unikālākās un visaizkustinošākās latviešu dziesmas 40 gadu garumā. Mūzikas eksperti, režisori, mākslinieki un cilvēki, kas no mūzikas neko nesaprot, dziesmas sarindojuši zelta TOPā. Kura būs dziesma NR.1? To atklās, iespējams, visu laiku labākais TOPa paziņotājs – Jānis Skutelis. Viņš garantē smieklus caur asarām, aizkustinošus mirkļus, kādam neizdzēšamas jaunības atmiņas, kādam visa sākumu. Būtībā – šīs dziesmas ir stāsts par mums.

Jaunā gada pirmajā dienā - sestdien, 1. janvārī, plkst. 12:15 - LTV1 tradicionāli piedāvās tiešraidi no pasaulslavenā orķestra „Vīnes filharmoniķi" Jaungada koncerta. Vīnes mūzikas biedrības Zelta zālē notiekošais koncerts ir viens no pazīstamākajiem muzikālajiem notikumiem pasaulē un kļuvis par Jaungada dienas kulturālās izklaides tradīciju daudzu pasaules valstu televīzijas skatītājiem. 1. janvārī koncerts televīzijas tiešraidē tiek pārraidīts vairāk nekā 40 valstīs un tā pārraidīšana kļuvusi arī par Latvijas Televīzijas Jaungada tradīciju. Par tradīciju kļuvis arī tas, ka pie diriģenta pults šajos koncertos ir slaveni diriģenti no dažādām valstīm. Šoreiz pēc ilgiem gadiem godpilnais uzdevums atkal uzticēts Lincā dzimušajam austriešu diriģentam Francim Velzeram-Mestam (1960), Klīvlendas orķestra galvenajam diriģentam un Vīnes Valsts operas mākslinieciskajam vadītājam. Koncerta programmā – Johana Štrausa (tēva) un viņa dēlu – Johana, Jozefa un Eduarda Štrausu skaņdarbi. Savukārt par koncertzāles rotājumiem parūpēsies labākie Austrijas floristi.

Svētku noskaņojumu visu paaudžu skatītājiem ienesīs jaunās dziedātājas Gintas Krievkalnas pirmais solokoncerts „Nakts lūgums", kas LTV1 ēterā būs svētdien, 2. janvārī, plkst. 23:05. Koncertā skanēs Zigmara Liepiņa dziesmas.

Filmu pirmizrādes

Šonedēļ LTV1 piedāvās arī vairākas dokumentālo un videofilmu pirmizrādes.

Otrdien, 28. decembrī, plkst. 21:10 – dokumentālās filmas „Pasaules skaņa" TV pirmizrāde. Ginta Grūbes un Dāvja Sīmaņa veidotā filma ir stāsts par mūzikas radīšanas procesu unikālā sadarbības projektā „Pasaules Saules dziesmas". Šajā sadarbības projektā Latvijas koris „Kamēr..." aicināja uz sadarbību 17 mūsdienu komponistus, kuri dzīvo vienotā mūzikas telpā. Filma stāsta par komponistiem kā mūzikas radītājiem, par vidi, no kuras komponists nāk, par kori kā mūzikas interpretu. Mūziku nevar izteikt vārdos, bet tai var pietuvoties caur pašu komponistu, diriģenta Māra Sirmā un kora dziedātāju skaidrojumu. Filma ir muzikāls ceļojums, kurā iesaistīti izcili mūsdienu mūzikas autori – Gija Kančeli no Gruzijas, Džons Taveners no Lielbritānijas, Džons Luters Adamss no ASV, Ko Matsušita no Japānas, Leonīds Desjatņikovs no Krievijas, Dobrinka Tabakova no Bulgārijas un citi. Jāatgādina, ka šī filma jau guvusi starptautisku novērtējumu: šogad rīkotajā 47. Starptautiskajā Televīzijas programmu festivālā „Zelta Prāga" vairāk nekā simt programmu konkurencē tā ieguva žūrijas speciālbalvu par īpaši augstvērtīgu māksliniecisku sniegumu.

Trešdien, 29. decembrī, plkst. 22:15 – videofilmas-portretraidījuma „Kaspars Znotiņš: it kā pats, it kā cits" pirmizrāde. Kaspars Znotiņš šogad piedzīvojis Ziedoni un ziedoni. Ar lielo un mazo burtu. Viņam parādoties uz skatuves izrādē Ziedonis un visums, zāle tā kā iekliedzas, tā kā iespurdzas, nespējot noticēt pārvērtībai. Aktieris ir mākslinieks un tas nav tikai grims vai teksts, tas ir cilvēks. Kaspars Znotiņš. Kaspars vairs nav tik jauns, cik jauneklīgs izskatās. Viņš joprojām ir kaismīgs un, iespējams, maksimālists vismaz uz skatuves. Viņš šogad ir aktieris Nr. 1 Latvijā, par to liecina balvas un izpārdotas izrādes. Par to liecina Kaspara kolēģu absolūtā labvēlība. „Mēs nemēģināsim atmaskot talantu, lai viņš sargā ar savu šķelmīgo un pozitīvo lādiņu. Slava viņu vēl nav sabradājusi. Ir tik skaits brīdis, ka gribas to pierakstīt filmlentē. Aizkulišu drudžainais mirklis pirms izrādes, skaists rīts ar dzejas ikonu Imantu Ziedoni, kad svarīgākie nav vārdi. Kino valdzinājums, darbs ar sevi un Alvi Hermani, viņa draugi, skatuves partneres un viņa mīļie, par kuriem parasti nerunā. Mazliet aizkustināts, mazliet nopietns un mazliet laimīgs; Kaspars Znotiņš. It kā pats, it kā cits," stāsta portretraidījuma veidotājas - režisore Agita Cāne-Ķīle un redaktore Daira Āboliņa.

Sestdien, 1. janvārī, plkst. 18:25 – dokumentālā filma „Ģorga. Grenlandes piezīmes. Jura Ulmaņa dienasgrāmata". Ko nozīmē ģorga, ASV dzimušais latvietis Juris Ulmanis uzzināja, kāpjot kalnos kopā ar Teodoru Ķirsi un Imantu Zaulu. Rūdīto alpīnistu skola Jurim lieti noderēja 2009. gada maijā, kad viņš kopā ar diviem angļiem un īrieti uz slēpēm šķērsoja Grenlandi. 600 km garais pārgājiens pa Grenlandes sniega un ledus tuksnesi ilga gandrīz mēnesi. Ceļotājiem tas bija pamatīgs izaicinājums un pārbaudījums - gan skarbie dabas apstākļi, gan cilvēciskās attiecības. Pamatīga ģorga. Ekstrēmas situācijas mijas ar filosofiskām pārdomām. Pārgājiena laikā filmētais video materiāls ir apvienots ar fragmentiem no Jura Ulmaņa dienasgrāmatas. Filmas veidotāji ir "Viss notiek" komanda – redaktors Ilmārs Latkovskis un montāžas režisors Roberts Brežģis.

Viena no LTV Jaungada dāvanām svētdien, 2. janvārī, plkst. 19:30 būs LTV videofilma „Zigmunds Skujiņš savā 85. gadā" - 2011. gada jubilāra rakstnieka Zigmunda Skujiņa portrets. Viņš, kas savu dzimšanas dienu svin Ziemassvētkos, gadu gaitā ir pārliecinājies par īpaša liktens vai sargeņģeļa esamību, kas palīdzējis, Skujiņa vārdiem runājot, „to šeibu vai hokeja ripu veiksmīgi izvadīt cauri bīstamām dzīves situācijām". Viņa iznākušie „Raksti" ir savdabīgs laikmeta dokuments, ko rakstnieks pats sakārtojis kopā ar savu meitu Ingu un literatūrzinātnieku Jāni Ogu. Kopā ar viņiem gan lauku mājās „Eglītēs", gan Rīgā Zigmunds Skujiņš dalās pārdomās par savu laiku literatūrā un dzīves atziņām filmas autorei Mārītei Balodei un operatoram Aivaram Cānam.

Šonedēļ skatītājus gaida arī divas izcilas mākslas filmas.

Sestdien, 1. janvārī, plkst. 18:25 pie TV ekrāniem tiek aicināta visa ģimene, lai izbaudītu pērn Vācijā, Itālijā un Austrijā uzņemto piedzīvojumu filmu „Burve Lilī: pūķis un Burvju grāmata". Brīnumu pasaules galvenā burve par savu pēcteci ir izvēlējusies desmitgadīgo meitenīti Lilī: viņai dotas tieši deviņdesmit deviņas stundas, lai pierādītu, ka viņa to spēj...

Svētdien, 2. janvārī, plkst. 21:00 – Lielbritānijā tapusī krāšņā vēsturiskā drāma „Hercogiene" ar Keiru Naitliju titullomā. Filma ir stāsts par Devonšīras hercogieni Džordžiānu Spenseru, kura bija viena no 18. gadsimta skandalozākajām personībām. Hercogienes skaistums un harizma padarīja viņu slavenu, bet viņas kaislības, azarts un mīlas dēkas izpelnījās nosodījumu.

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV