Otrdiena, 19.Jūnijs 2018. » Vārdadienas svin: Nils, Viktors;

Animācijas filmu studijas "Dauka" tēli un to radītāji – Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā

EasyGet.lv, 02.03.2012. 15:27

Ceturtdien, 8. martā, plkst 12.00 Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā notiks pasākums „Animācijas filmu studijas "Dauka" tēlu pasaulē", informē muzeja sabiedrisko attiecību vadītāja Ingrīda Lukašēviča.
Animācijas filmu studijas "Dauka" tēli un to radītāji – Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā

Filmu studijas "Dauka" radītāji un veidotāji - režisori Roze Stiebra un Ansis Bērziņš ir dāvinājuši muzejam lielu daļu no līdzšinējās 40 gadu ilgās radošās dzīves liecībām - filmu ierakstus, attēlus, apbalvojumus, kā arī studijas "Dauka" karogu. Pasākumā muzeja Kolonnu zālē Roze Stiebra un Ansis Bērziņš stāstīs, atbildēs uz jautājumiem, uz lielā ekrāna tiks demonstrētas studijas "Dauka" animācijas filmas, varēs apskatīt režisoru dāvinājumus muzejam – studijas "Dauka" relikvijas.

Divpadsmit studijas "Dauka" animācijas filmās redzama Rīga. Par visu laiku labāko latviešu animācijas filmu atzīta Rīgas 800 gadei veltītā filma „Neparastie rīdzinieki". Filmas „Spēlēju, dancoju" mistērija sākas Rīgā, Daugavmalā, bet filmas „Kabata" darbība risinās pie dzejnieka Ojāra Vācieša dzīves vietas Rīgā, Arkādijas parkā un Māras ezera apkārtnē. Filmas „Skatāmpanti" darbībā iesaistīts Doma laukums, filmā „Fantadroms" kaķēns – robots Indriķis XIII savās kosmiskajās gaitās dodas no Rīgas, bet amizantā Desa filmā „Desas piedzīvojumi" no Rīgas dodas uz Jūrmalu. „Zaļajā pasakā"mežs ienāk Rīgā. Arī filmu „Skapis", „Šunelītis", „Zvirbulēns", „Čigānmeitēns Ringla", „Ziloņi un zaķi" darbībā iesaistīta Rīga.

Filmu studijas "Dauka" darbība sākusies 1970. gadā Latvijas Televīzijā, kad Roze Stiebra un Ansis Bērziņš izveidoja multiplikācijas (animācijas) filmu uzņemšanas grupu. Jau no darbības sākotnes tika uzstādīts mērķis – veidot animāciju kā latviešu bērnu mūsdienu modernās kultūras sastāvdaļu. Filmu radīšanā piedalījās Latvijas talantīgākie mākslinieki, komponisti, literāti. Labestīgie, darbīgie un radošie studijas "Dauka" animācijas filmu tēli visus šos gadus un arī šodien būtiski piedalās Latvijas bērnu ētisko un estētisko uzskatu veidošanā.

Studijā "Dauka" uzņemtas vairāk kā 120 animācijas filmas. Filmu pamatā galvenokārt ir latviešu folklora, klasiskā bērniem veltītā literatūra un mūsdienu latviešu autoru sacerējumi. Sākuma periodā studijā "Dauka" uzņēma filmas tikai aplikācijas tehnikā, 1983. gadā uzņemta pirmā latviešu zīmētā filma „Kabata" pēc Ojāra Vācieša dzejoļu motīviem.Tādas filmas kā "Zaķīšu pirtiņa", "Kabata", "Neparastie rīdzinieki", "Fantadroms", "Kaķīša dzirnavas", "Ness un Nesija", "Pasaciņas" un daudzas citas ieguvušas daudzu paaudžu bērnu nedalītu atsaucību un kļuvušas par Latvijas animācijas mākslas klasiku. Pirmā studijas "Dauka" pilnmetrāžas filma "Ness un Nesija" (režisori Roze Stiebra un Ansis Bērziņš) dublēta angļu, franču, japāņu, flāmu un krievu valodās. Filma ieguvusi Latvijas kino augstāko atzinību – balvu Lielais Kristaps. Otrā pilnmetrāžas filma "Kaķīša dzirnavas" (režisore Roze Stiebra) ieguvusi īpaši augstu atzinību pasaules kinofestivālos ASV, Ēģiptē, Somijā, Lietuvā. Tā nopirkta rādīšanai Francijā, Dānijā, Zviedrijā, Ungārijā, Krievijā.

Studijas "Dauka" dibinātājiem un galvenajiem režisoriem Rozei Stiebrai un Ansim Bērziņam piešķirta Latvijas Kultūras Fonda augstākā atzinība Spīdolas balva „Par profesionālā animācijas kino izveidi Latvijā, cilvēcisko vērtību, labestības un iejūtības veidošanu bērnu apziņā" (1995). Triju zvaigžņu ordenis Rozei Stiebrai piešķirta 2003. gadā, bet Ansism Bērziņam – 2010. gadā.

Ieeja pasākumā „Animācijas filmu studijas "Dauka" tēlu pasaulē" - ar muzeja biļetēm.

Papildu informācija: www.rigamuz.lv

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2018
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV