Piektdiena, 02.Decembris 2022. » Vārdadienas svin: Sniedze, Meta;

Balvu par mūža ieguldījumu Latvijas rakstniecībā piešķir Albertam Belam

Easyget.lv, 05.04.2013. 09:33

Nosaukti Latvijas Literatūras gada balvas 2012 nominanti un mūža balvas ieguvējs Latvijas rakstniecībā ir Alberts Bels
Balvu par mūža ieguldījumu Latvijas rakstniecībā piešķir Albertam Belam

Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABAs) 2012 ekspertu komisija, kurā strādāja literatūrfilosofe Ieva Kolmane, dzejniece Liāna Langa, dzejniece un tulkotāja Maira Asare, literatūrzinātnieks Jānis Ozoliņš, literatūrkritiķe Anda Baklāne, dzejniece Ērika Bērziņa, literatūrzinātnieks Pauls Daija, rakstniece Dace Rukšāne-Ščipčinska un tulkotāja Mudīte Treimane, izvērtējot visus balvai pieteiktos darbus, lēmusi nominēt darbus piecās kategorijās.

Labākais dzejas krājums:

 1. Ingmāra Balode, alba / Mansards;
 2. Pēteris Draguns, Tumšā stundā / Neputns; 
 3. Inga Gaile, Migla / Mansards; 
 4. Arvis Viguls, 5:00 / Mansards.

Labākais prozas darbs:

 1. Andra Manfelde, Dzimtenīte / Literatūras kombains; 
 2. Kristīne Ulberga, Zaļā Vārna / Dienas Grāmata; 
 3. Egīls Venters, Mainīgā intervence / Dienas Grāmata; 
 4. Inga Žolude, Sarkanie bērni / Dienas Grāmata.

Labākais oriģinālliteratūras tulkojums latviešu valodā:

 1. Silvijas Brices tulkotais Alfrēda Dēblīna romāns Berlīne. Aleksandra laukums / Zvaigzne ABC (no vācu val.); 
 2. Guntara Godiņa atdzejotā Heli Lāksonenas izlase Kad gos smej / Mansards (no somu val.); 
 3. Maimas Grīnbergas tulkotā Jāna Krosa vēsturiskā tetraloģija Stūrgalvības hronika / Jāņa Rozes apgāds (no igauņu val.); 
 4. Jāņa Krūmiņa tulkotais Johana Volfganga fon Gētes romāns Meistara Vilhelma mācību gadi / Avens un partneri (no vācu val.).

Labākais Latvijas autora darbs bērniem:

 1. Lilija Berzinska, Ziloņu dārzs / Dienas Grāmata; 
 2. Māris Rungulis, Nekrietnais Alfrēds / liels un mazs; 
 3. Inese Zandere, Līze Analīze / liels un mazs; 
 4. Juris Zvirgzdiņš, Kad muzejā iespīd Mēness jeb Tobiass un draugi sargā Rīgas vēsturi / liels un mazs.

Spilgtākā debija:

 1. Ilona Balode, Rīga–Pekina / Zvaigzne ABC; 
 2. Anna Foma, Jaunā Vāgnera klusēšana / Mansards; 
 3. Daina Sirmā, Kailsals / Pētergailis; 
 4. Toms Treibergs, Gaismas apstākļi / Mansards.

Laureāti tiks izsludināti un apbalvoti 2013.gada 18.aprīlī plkst. 18.00 – LALIGABAs 2012 svinīgajā ceremonijā Dizaina fabrikā – Rīgā, Slokas ielā 52. Būs arī vairākas ekspertu komisijas un LALIGABAs atbalstītāju speciālbalvas, un sumināsim mūža balvas laureātu.

Pirmo reizi laureāti tiks pie dizaina studijas MĀJO veidotām LALIGABAs lampām, kas iemieso ideju par grāmatu kā gaismas simbolu.

Balvas ekspertu komisija Mūža balvu Latvijas rakstniecībā 2012 piešķir rakstniekam Albertam Belam (1938). Viens no latviešu literatūras spožākajiem prozaiķiem, saņēmis Valsts Prēmiju literatūrā (1989) par romānu Cilvēki laivās, Barikāžu piemiņas zīmi (1991), Triju Zvaigžņu ordeni (2000). Latvijas Zinātņu akadēmijas goda biedrs (1999). 22 grāmatu autors.

Alberts Bels mūslaiku Latvijas prozā būtībā aizsācis jaunu laikmetu: literatūra ir mistificēta spēle, un tikai no autora ir atkarīgs, kādi noteikumi tiks izvēlēti. Darbu būtiska iezīme – cilvēka psiholoģijas padziļināts tēlojums, indivīda un sabiedrības attiecības, personības nozīme laika maiņās. Pēc Bela romāniem uzņemtas filmas "Uzbrukums slepenpolicijai" (1974, režisors Oļģerts Dunkers), "Šāviens mežā" (1983, režisors Rihards Pīks), "Būris" (1993, režisors Ansis Epners). 2010. gadā izdota literatūrzinātnieču Daces Lūses un Daces Ūdres grāmata "Alberts Bels".

Vairāk par katru nominantu, speciālbalvām, mūža balvas ieguvēju un citu informāciju skatīt mājaslapā - www.laligaba.lv un ziņu portāla www.delfi.lv Latvijas Literatūras gada balvas sadaļā.

LALIGABAi nominētās dzejas grāmatas lasīšanai būs pieejamas "Vīna Studijās" – Elizabetes ielā 10 un Stabu ielā 30. LALIGABAi nominētās grāmatas nopērkamas Jāņa Rozes un citās grāmatnīcās.

5.aprīlī plkst.19.00. Kaņepes Kultūras centrā, Skolas ielā 15 ikvien aicināts uz nominēto dzejas darbu lasījumiem. Savukārt 10.aprīlī plkst.18.00. Kalnciema kvartāla kafejnīcā, Kalnciema ielā 35 uzstāsies nominēto prozas darbu un tulkojumu autori. Visi pasākumi interesentiem pieejami bez maksas.

Video „Latvijas Literatūras gada balva ir klāt!”:Latvijas Literatūras gada balva (LALIGABA) ir nozīmīgākais gada notikums Latvijas literatūrā, kas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinību izcilākajiem darbiem, kas Latvijas grāmatniecības nozares paspārnē nākuši klajā kārtējā kalendārā gada griezumā. Par balvas norisi kopš 2010.gada kopīgi rūpējas Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja Ventspilī, Latvijas Rakstnieku savienība un Latvijas Literatūras centrs.

Foto: Publicitātes foto

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2022
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV