Svētdiena, 24.Janvāris 2021. » Vārdadienas svin: Krišs, Eglons, Ksenija;

Neparasta izrāde par lasīšanu un grāmatām “Klusais sējums” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Easyget.lv, 13.08.2013. 12:49

Šonedēļ, no 13. līdz 16. augustam, festivāls jauniem cilvēkiem “NoMadI” pirmo reizi Rīgā rādīs vienu no neparastākajām izrādēm par lasīšanu, grāmatām un klusumu - “Klusais sējums”
Neparasta izrāde par lasīšanu un grāmatām “Klusais sējums” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Galerijas:

Izrādes radītāji Tims Etčels un Ants Hemptons no Lielbritānijas ir vieni no Eiropas interesantākajiem teātra režisoriem, kuri aktīvi meklē jaunu teātra valodu un izteiksmes līdzekļus, uzsver festivāla producente Zane Estere Gruntmane.

"Klusais sējums" ir interaktīva un skatītāju līdzradīta izrāde, kurā izmantojot visām bibliotēkām kopīgo klusuma un koncentrēšanās kombināciju, tiek atklāti lasīšanas pieredzes noslēpumi. Tā ir izrāde, kas ar audioteksta palīdzību un telpas īpašo noskaņu, ievedīs katru skatītāju viņa apziņas dzīlēs un liks justies īpašam. Tās dalībnieki ir visi, kas tobrīd atrodas bibliotēkā, bet “skatītāji” izrādes drāmu izspēlē savā iztēlē, pateicoties pārsteidzoši precīzi uzbūvētam audioierakstam, kas tiek atskaņots austiņās. Izmantojot, gan rakstītu, gan atskaņotu tekstu, izrādes dalībnieki tiek vesti brīnumainos ceļojumos grāmatu pasaulē.

”Izdzirdot, ka izrādē notiks skatītāju līdzdarbošanās, cilvēki bieži vien nobīstas. Šausmas, kuras tiek piedzīvotas, nokļūstot uz skatuves, ir līdzīgas nakts murgiem. Arī man nepatīk tāda veida skatītāju iesaistīšana. Tāpēc pieņemu, ka ir dīvaini, ja manas izrādes bieži vien tiek aprakstītas kā tādas, kurās “spēlē paši skatītāji”. Tomēr gribu jūs savā ziņā iedrošināt. “Autoteātris” darbojas tad, ja tā dalībnieki seko līdzi norādījumiem, kurus tie saņem austiņās. Tādejādi tiek mainītas aktiera un skatītāja lomas,” stāsta viens no izrādes radītājiem Ants Hemptons.

“Timam Etčelam un Antam Hemptonam reālajā bibliotēkas vidē, kurā atrodas ne tikai izrādes apmeklētāji, bet arī bibliotēkas ikdienas lasītāji, izdodas rekonstruēt un no jauna atklāt to burvību, ko iespējams piedzīvot tikai intīmā divvientulībā ar grāmatu, kas pēkšņi šķiet rakstīta tieši tev. Tomēr tas vēl nav viss. Gluži tāpat kā Bastians no "Bezgalīgā stāsta" iedomājas par citiem lasītājiem, arī šajā autoteātrī vēl vienu atklāsmes un pārdzīvojuma dimensiju piešķir blakussēdētājs, kura klātbūtne atgādina par mūsu individuālās pieredzes kolektīvo ietvaru.,” par izrādi raksta režisore Zane Kreicberga portālā Satori.lv.

“Etčels un Hemptons režisē mūsu apziņu ļoti maigi. Ieraksts klusām pāriet no ausīm uz acīm; balss, kuru jūs dzirdiet, atskan no lappusēm, kuras jūs šķirat. Vai arī tas jūs aiznes no dziļas introspekcijas uz apstākļiem, kas noris apkārt. Priekšplāns nomaina fonu kā kamera nomaina fokusu. Šī kustība, uz priekšu un atpakaļ kā rāma jūras viļņošanās, rada nozīmīgu ceļojuma sajūtu,” raksta Mets Trūmens žurnālā Culture Wars.

Izrādē tiek izmantoti Eiropā atzītu rakstnieku darbi: Agotas Kristofas triloģija “Lielā burtnīca”, Kadzuo Išiguro “Kad mēs bijām bāreņi” un Hosē Saramago “Aklums”.

Tims Etčels (Tim Etchells) ir britu leģendārās teātra kompānijas “Forced Entertainment” (FE) dibinātājs un mākslinieciskais līderis.. Tima Etčela mākslinieciskie meklējumi saistīti ar dažādiem medijiem un izteiksmes veidiem , viņa uzmanības centrā – jaunas teātra valodas un izteiksmes līdzekļu perspektīvas.

Ants Hemptons (Ant Hampton) ir režisors no Lielbritānijas. Pieredzējis pašradošā jeb autoteātra veidotājs. Anta autoteātra sērija ir tulkota vairāk nekā 35 dažādās valodās. Citi Anta solo projekti ietver eksperimantus ar “dzīves portretēšanu” (“live portraiture”), sadarbojoties ar cilvēkiem, kas nav saistīti ar teātra jomu.

3.Starptautiskais teātra festivāls “NoMadI” šogad norisinājās no 7. līdz 10. augustam Valmierā, skatītājiem piedāvājot iepazīt dažādas laikmetīgā teātra formas- audio, cirka, dejas, objektu un drāmas izrādes.

Izrādes Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (Kr.Barona 14) no 13. līdz 16. augustam katru dienu plkst. 12:00, 12:15, 12:30, 12:45, 13:00, 13:15, 13:30, 13:45, 14:00, 14:15, 14:30, 14:45, 15:00, 15:15, 15:30, 15:45, 16:00, 16:15, 16:30, 16:45, 17:00, 17:15, 17:30, 17:45 un 18:00.

Izrādes garums 1 h, katrās 15 minūtēs izrādi uzsāk 2 cilvēki, 1 stundas laikā izrādē varēs piedalīties astoņi cilvēki. Lūdzu pievērsiet uzmanību - izrāde notiek angļu valodā! Biļetes lūgums iegādāties iepriekš Biļešu Paradīzes kasēs, www.bilesuparadize.lv. Biļetes cena: 3 LVL.

Plašāka informācija: www.nomadi.lv

Festivālu rīko: radošā apvienība "Nomadi", izrāde notiek sadarbībā ar Britu Padomi Latvijā un Latvijas Nacionālo bibliotēku.

Foto: Izrāde “Klusais sējums”. Foto (c) Krista Burāne

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2021
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV