Pirmdiena, 27.Janvāris 2020. » Vārdadienas svin: Ildze, Ilze, Izolde;

Sarunas muzejā: No kara uz mieru. 1940.–1950. gadu mode

Easyget.lv, 26.08.2013. 10:46

Trešdien, 4. septembrī, plkst. 17.00, atklājot jaunu sezonu Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izglītības programmai „Sarunas muzejā”, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Skārņu ielā 10/20, Rīgā) un mākslas zinātniece Alīda Krēsliņa aicina uz tikšanos pasaulslavenā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas izstādē „No kara uz mieru. 1940.–1950. gadu mode”, informē muzeja pārstāve Nataļja Sujunšalijeva.
Sarunas muzejā: No kara uz mieru. 1940.–1950. gadu mode

Izstādes no Aleksandra Vasiļjeva tērpu kolekcijas vienmēr pelna nedalītu apmeklētāju uzmanību, tās tiek gaidītas ar lielu interesi un brīnuma priekšnojautu. Arī šogad kolekcionārs pārsteidza Rīgas iedzīvotājus un galvaspilsētas viesus ar neierastu skatījumu uz vēsturiski un sociāli sarežģīto periodu pirms-, pēc- un Otrā pasaules kara laikā.

Skaistā mode vienmēr ir bijusi civilizācijas atribūts un vēstures spogulis. Visi politiskās, ekonomiskās, kultūras dzīves notikumi, sociālie satricinājumi un kari atstāj savu ietekmi uz attiecīgā laikmeta modi. Otrais pasaules karš ir viens no dramatiskākajiem periodiem 20. gadsimta cilvēces vēsturē, kas noveda pie lielām sagrāvēm, kodolieroču izraisītām kataklizmām un pārmaiņām politiskajā kartē. Tam sekoja nosacīta miera periods un baby boom, ko pavadīja pēckara ekonomikas plauksme Rietumeiropā un Amerikā.

Kā mainījās modes aktualitātes un prioritātes 1940. un 1950. gados? Cik lielā mērā un kā sociālie apstākļi spēj ietekmēt sievietes vizuālo tēlu un viņas garderobes saturu? Kāpēc kara gados attīstīto militāro stilu sieviešu modē vēlāk nomainīja burvīgais „New Look”? Kādas tēmas 1950. gados kļuva populāras, veidojot sievietes siluetu un kleitu noformējumu? Kādiem līdzekļiem un kādās proporcijās augstās modes (haute couture) un ikdienas apģērba modeļi toreiz risināja jebkuram laikmetam aktuālo jautājumu – sevis pasniegšanas mākslu? Vēloties saglabāt eleganci un individuālo šarmu, kam dot priekšroku – praktiskumam vai greznībai, atturībai vai izaicinājumam?

Sarunas dalībniekus gaida mākslas zinātnieces, izstādes koordinatores Alīdas Krēsliņas informatīvi bagātais un aizraujošais stāstījums-ekskursija, pārsteidzoši atklājumi un negaidīti salīdzinājumi, kas palīdzēs izsekot līdzi kopsakarībām un labāk saprast to laiku. Klusas mūzikas pavadībā aplūkojot modes namu „Christian Dior”, „Lanvin”, „Nina Ricci”, „Schiaparelli”, „Pierre Balmain”, „Jacques Fath”, „Jacques Griffe”, „Huber de Givenchy”, „Cristóbal Balenciaga”, „Madame Grès” darinājumus, apbrīnojot oriģinālus aksesuārus un lieliskās 20. gadsimta vidus kinozvaigžņu un modeļu demonstrētāju fotogrāfijas, ikvienam būs iespēja nokļūt nesenajā viņa paša vai viņa vecāku bērnības un jaunības atmosfērā. 1940.–1950. gadu modes izlases pērles nevarēs atstāt vienaldzīgu arī jaunāko paaudzi, kas nepazīst tā nemierīgā laikmeta kaprīzes.

Izstāde „No kara uz mieru. 1940.–1950. gadu mode” ļaus apmeklētājiem baudīt nostaļģiju, pasapņot par pirms-, pēc- un kara skarbo, nosacīto, tomēr laimi.

Otrā „Saruna muzejā” Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas izstādē notiks 11. septembrī plkst. 17.00, kad mākslas zinātniece Alīda Krēsliņa atkal pievērsīsies 1940.–1950. gadu modes evolūcijas niansēm, tagad jau krievu valodā.

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē (pieaugušiem – LVL 3,00; skolēniem, studentiem, pensionāriem – LVL 1,50).

Izstāde skatāma līdz 29. septembrim.

Foto: 1940.–1950. gadu kinozvaigžņu fotogrāfijas. Aleksandra Vasiļjeva kolekcija. Publicitātes foto

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV