Sestdiena, 26.Septembris 2020. » Vārdadienas svin: Kurts, Knuts, Gundars;

TV pirmizrāde stāstam par Somālijas bēgļiem Latvijā

Easyget.lv, 26.08.2013. 17:04

Kaspara Gobas jaunākā filma „Pirmie” TV pirmizrādi piedzīvos LTV1 otrdien, 27. augustā, pulksten 22.15.
TV pirmizrāde stāstam par Somālijas bēgļiem Latvijā

„Dzīvoju līdzi 2006. gada notikumiem, kad septiņi Somālijas bēgļi Latvijā bija nokļuvuši tādā kā likuma spraugā un šeit nevienam īsti nebija pieredzes, kā risināt šādus jautājumus. Liela daļa mūsu tautas bija kara bēgļi pirms pusgadsimta un mani drusku mulsināja empātijas trūkums sabiedrībā,” stāsta dokumentālās filmas „Pirmie” režisors Kaspars Goba.

Jaunā dokumentālā filma „Pirmie” atsauc atmiņā 2006. gada notikumus, kad pēc termiņa, ko septiņi bēgļi no Somālijas bija pavadījuši nelegālo imigrantu centrā, Latvijas valstij vairs nebija plāna, ko ar somāļiem iesākt, tādēļ viņi nonāca uz ielas – bez dokumentiem, bez iztikas līdzekļiem, bez valodas zināšanām, bez iespējām pamest Latviju. Divi no viņiem bija nepilngadīgi.

Dokumentālās filmas režisors Kaspars Goba, kura iepriekšējā filma „homo@lv” guva vietēja mēroga un starptautiskus panākumus, piemēram, tika iekļauta Berlīnes starptautiskā filmu festivāla oficiālajā programmā, arī jaunākajā darbā skar mūsdienu sabiedrībā aktuālas tēmas. „Mani darbi līdz šim ir bijuši par tēmām, kas saistītas ar mūsu sabiedrību un man šķitušas nozīmīgas. Ir svarīgi, lai cilvēki padomātu, ka pat ja ekonomiski mēs varētu dzīvot labāk, tas, ka šobrīd pie mums nenotiek karš, ir liela vērtība. Un tie cilvēki, kuri baisu apstākļu dēļ bijuši spiesti pamest savas mājas, ir pelnījuši izpratni no mūsu puses,” saistībā ar savu filmu „Pirmie” stāsta režisors K. Goba.

Režisors bijis klāt notikumos, kad Juris Cālītis un Sandra Dzenīte - Cālīte Somālijas bēgļus uzņēma Reformātu Brāļu draudzes lauku īpašumā Zvanniekos. „Neskatoties uz sabiedrībā valdošo piesardzību pret bēgļiem, Latvijā dzīvo ļoti daudz atvērtu un palīdzēt gribošu cilvēku. Ir tāda laba un gaiša sajūta par šo tēmu,” viņš uzsver.

Filmas „Pirmie” varoņi izvēlējušies atšķirīgus ceļus – daži ir pametuši Latviju un pārcēlušies uz sakārtotāku un pretimnākošāku valsti, citi nolēmuši palikt te, apguvuši valodu, atraduši darbu un Latvijā jūtas labi. „Somālijas bēgļu gadījums spoži ilustrē to, ka globālajam multikulturālisma, etniskās daudzveidības un iedzīvotāju migrācijas pieaugumam nav gatava ne Latvijas valsts, ne sabiedrība. Vai brīdī, kad liela daļa nācijas ir emigrējusi prom no Latvijas, varam atļauties raudzīties uz imigrantiem kā draudu?" jautā filmas veidotāji.

Foto: Publicitātes foto

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV