Pirmdiena, 10.Augusts 2020. » Vārdadienas svin: Inuta, Brencis, Audris;

Vilhelma Mihailovska fotogrāfiju izstāde „Gaismas zīmējumi” Fotogrāfijas muzejā

Easyget.lv, 27.11.2013. 13:07

No 5. decembra Latvijas Fotogrāfijas muzejā būs apskatāma Latvijas fotogrāfijas klasiķa Vilhelma Mihailovska fotogrāfiju izstāde „Gaismas zīmējumi”.
Vilhelma Mihailovska fotogrāfiju izstāde „Gaismas zīmējumi” Fotogrāfijas muzejā

Izstādē iekļautas fotogrāfijas no darbu cikla „Humanus”, kuru mākslinieks veidojis no 1969. līdz 1982. gadam, un portreti, kas uzņemti sākot no 1975. gada un pie kuriem autors turpina darbu arī šobrīd.

Vilhelms Mihailovskis rakstā „Fotogrāfa niecība un diženums” atzīmē, ka „ikdienā vai nu slinkuma, vai egoisma dēļ mūsu skatiens reti kavējas pie cilvēka sejas. Pat tā seja, kurā ielūkojamies visbiežāk, savējā — paliek mums nepazīstama un sveša. Ko gan lai saka par citu cilvēku sejām? Vienīgi strādājot pie gleznieciskā vai fotogrāfiskā portreta, mēs gūstam iespēju, rodam nepieciešamību ieskatīties cita cilvēka sejā. [..] Ietiecoties cilvēka dvēseles slēptākajos nostūros, tu iepazīsti arī sevi — šis dvēseles atspulgā. Informāciju par to tu nes sev līdzi visu mūžu. Tā tev gan palīdz, gan tevi nomāc – tev pieder cita cilvēka noslēpums”.

Vilhelms Mihailovskis (1942) fotomākslai pievērsās 1969. gadā. Karjeras laikā mākslinieks ir rīkojis 56 personālizstādes Latvijā un deviņas – ārzemēs, piedalījies vairāk nekā 300 konkursos un grupu fotomākslas izstādēs Latvijā un 45 citās pasaules valstīs. Autors saņēmis vietējus un starptautiskus fotomākslas apbalvojumus, to skaitā prestižo „World Press Photo” balvu „Golden Eye”, Amerikas Fotogrāfijas biedrības PSA (Photographic Society of America), FIAP (Starptautiskā Fotomākslas federācija) zelta medaļas; viņam kā pirmajam no Latvijas tika piešķirts FIAP ekselences tituls. V. Mihailovskis ir dokumentālās filmas „Augstākā tiesa” (režisors Hercs Franks), kas 1989. gadā tika apbalvota ar LPSR Valsts prēmiju, līdzautors. 1996. gadā viņš kļuva par Mārtiņa Buclera prēmijas laureātu, 2000. gadā par fotoalbumu „Lidojums” tika apbalvots ar „Zelta Ābeles” prēmiju. Vilhelms Mihailovskis kļuvis arī par LATIO Gada balvas (2006), Cicerona prēmijas (2007) un Rīgas Balvas laureātu (2008). 2010. gadā mākslinieks kļuva par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieku.

Vilhelms Mihailovskis ir izdevis divpadsmit autora fotoalbumus, kuru kopējā tirāža sasniegusi 64 tūkstošus eksemplāru. Autora vārds minēts 55 prestižos foto mākslai veltītos izdevumos (albumos, monogrāfijās, enciklopēdijās), kas izdoti deviņās pasaules valstīs, starp kuriem arī „Contemporary Photographers” (izdota Čikāgā un Londonā), „Encyclopedie Internationale des photographes” un „Une histoire de la photographie” (Ženēvā), „Images. Collektion musee L’elysee” (Lozannā), „Contemporary Russan Photography” (Hjūstonā). V. Mihailovska darbi atrodas Musee Francais de la Photographie (Francijā); Мusee de L’Elysee, Lausane; Auer photofoundation (Šveicē); Stadtgalerie (Vācijā); Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja; Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva un Latvijas Fotogrāfijas muzeja kolekcijās un citviet.

Plašākai informācijai, lūdzu, skatīt www.wilhelmart.com, www.wilhelm.junik.lv. Saziņai: wm@junik.lv

Foto: Foto no izstādes „Gaismas zīmējumi”. Foto (c) Vilhelms Mihailovskis

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV