Sestdiena, 31.Jūlijs 2021. » Vārdadienas svin: Ruta, Rūta, Sigita, Angelika;

Notiks masku un karnevālu tradīcijām Eiropā veltīta lekcija

Easyget.lv, 25.02.2014. 09:39

Papildinot Induļa Zariņa izstādi „Karnevāls”, 3. martā plkst. 18.00 Mūkusalas Mākslas salonā notiks masku un maskošanās tradīciju pētnieces Aīdas Rancānes lekcija „Maskas, masku gājieni un karnevāli – kopīgais Eiropas mantojums”.
Notiks masku un karnevālu tradīcijām Eiropā veltīta lekcija

Maskas un maskošanās rituāli ir viens no senākajiem, noslēpumainākajiem un krāšņākajiem cilvēces kultūras mantojumiem. Būdamas marginālas būtnes, maskas veic komunikatīvu funkciju starp šo sauli un viņsauli. Tām piemīt spēja transformēt tādas reliģiskā pārdzīvojuma kategorijas kā laiks, telpa, kosmiskā kārtība. Arī mūsdienās tādā vai citādā veidā joprojām turpinās maskošanās gan pilsētkultūras vidē, gan notiek tradicionālo masku gājienu atdzimšana un rekonstrukcija.

Kad un kāpēc cilvēki tērpjas maskās? Kāds ir latviešu masku tradīciju klāsts? Kas ir karnevāls, kāda ir viņa būtība un ar ko tas atšķiras no masku gājieniem? Šie un citi jautājumi būs galvenie pieturas punkti lekcijas izklāstā. Stāstījums tiks ilustrēts ar plašu foto un video materiālu gan no Latvijas, gan citu Eiropas tautu maskošanās praksēm.

Aīda Rancāne - Dr.biol., Mag.phil., LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece, monogrāfijas „Maskas un maskošanās Latvijā” un vairāku pētniecisku rakstu, metodisko materiālu autore, viena no Starptautiskā masku tradīciju festivāla Latvijā organizatorēm, tautas mūzikas izpildītāja (grupas Grodi, Lata donga, Ārpus laika, solo CD „Rudzubalss”). Līdzautore latviešu tradicionālo masku izstādei „Starp divām saulēm”, kas līdz 3.martam skatāma Dabas muzejā, un nupat iznākušajai grāmatai „Saules gads. Ziemassvētki”.

Ieeja lekcijā bez maksas.

Foto: Vēnēcijas karnevāls. flickr.com/ Matt Marquez

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2021
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV