Sestdiena, 17.Aprīlis 2021. » Vārdadienas svin: Rūdolfs, Viviāna, Rūdis;

Dokumentālās spēles "Tapieris" pirmizrāde jau nākamnedēļ

Easyget.lv, 26.02.2014. 12:09

6. martā kinoteātrī "Splendid Palace" pirmizrādi piedzīvos Ilonas Brūvere pilnmetrāžas dokumentālā spēle "Tapieris" par tango karali Oskaru Stroku.
Dokumentālās spēles "Tapieris" pirmizrāde jau nākamnedēļ

Filmas "Tapieris" centrā ir tango karalis Oskars Stroks, neiepazītais misters X, mūziķis, kas sāk savu karjeru ar mēmā kino muzikālo pavadījumu kinoteātrī pagājušā gadsimta sākumā. Buenosairesas, Romas, Parīzes un Berlīnes mūzikas un deju klubos aizvien vēl skan Stroka melodijas. "Tapieris" ir stāsts par mūziķi, kas cīnās par savu mūziku laikā, kad pasauli pāršalc lielā depresija - pirmā ekonomiskā krīze, kas šodienas eksistencei daudziem piedāvā līdzīgus spēles noteikumus. Tapieris ir laikmetīga varoņa prototips - viņa mūžīgie parādi un neveiksmīgā uzņēmējdarbība ar nemitīgiem centieniem atrisināt finansiālās problēmas, sasaucas ar mūsdienu realitāti.

Stroks iemanto skatītāju un filmas veidotāju simpātijas ar sapni par mūziku, neskaitāmajiem romāniem un visām ar to saistītajām nepatikšanām. Tapieri Stroku apbur mēmā kino kustīgo bilžu burvība, kas liek viņam stāstīt par to savā - mūzikas valodā. Filma seko Oskara Stroka veiksmēm un neveiksmēm, netieši balstoties uz Latvijas Valsts arhīva dokumentiem. Komponista radošās biogrāfijas kontā ir vairāk nekā 300 skaņdarbu. Komponistu savienībā Stroks tiek uzņemts 30 gadus pēc nāves.

Ilonas Brūveres filmā komponista biogrāfijas fakti saplūst ar pagājušā gadsimta sākuma vizuālo rekonstrukciju, kas skatītājiem sniedz iespēju izdzīvot un izjust Stroka likteni, tā filmu raksturo kino zinātnieks Viktors Freibergs. Aktrise Marija Bērziņa, kas atveido komponista mūzu Luizi, atgādina Stroka teikto; Tango ir mūzika, ko vienmēr esam mīlējuši un mīlēsim. Tā ir mūzika, kur atklājas cilvēka dvēsele.

"Strādāt pie jauna filmas materiāla man nozīmē doties laika, telpas un nepiedzīvotu notikumu ceļojumā, ikreiz atklājot jaunu patiesību par īstenību," stāsta scenārija autore un režisore Ilona Brīvere. "Ekrāns šajā gadījumā ir izziņas projekcija, kuru mēs, filmas veidotāji, izspēlējam kopā ar skatītāju. "Tapieris" vēsta par laiku, kurā meklējam atbildes uz neatbildētiem jautājumiem par iespējamo un neiespējamo Esības vieglumu."

Režisore 2012. gadā saņēmusi Gada balvu Lielais Kristaps par Labāko dokumentālās filmas režiju pilnmetrāžas filmai "Versija Vera". Brūveres portretfilmas izceļas ar spilgtu tēlainību un individuālu režisora pieeju filmu varoņiem. Tās vairākkārt saņēmušas starptautisku atzinību. Pussimts režisores darbi, kuriem viņa ir arī scenārija autore, demonstrēti Latvijas televīzijas ēterā. Kino un televīzijas režisore savās filmās un raidījumos piesaista ar izteiktu ekrāna vizualitāti.

Galvenajās lomās: Jakovs Rafalsons, Gints Grāvelis, Marija Bērziņa un Andris Bulis. Epizodēs: Juris Lisners, Juris Bartkevičs, Berta Vilipsone, Imants Pakalnietis, Una Jansone.

Pirms pirmizrādes, plkst. 18.15- 18.45, koncertu sniegs Trio Ošers Gidona Grīnberga vadībā. Solo: Marija Bērziņa, Laimis Rācenājs un Goran Gora.  Ieeja uz pirmizrādi ar ielūgumiem un biļetēm, kas pieejamas kinoteātra Splendid Palace biļešu kasē.

Foto: Publicitātes foto

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2021
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV