Ceturtdiena, 06.Augusts 2020. » Vārdadienas svin: Aisma, Askolds;

Skarbais stils igauņu mākslā tiks atklāts vieslekcijā Laikmetīgās mākslas centrā

Easyget.lv, 07.04.2014. 13:35

Otrdien, 8. aprīlī, plkst. 18.00 Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā notiks igauņu mākslas zinātnieces Kedi Talvojas lekcija „Skarbais stils – lakmusa papīrs mākslas vēsturē”, informē centra pārstāve Anda Boluža.
Skarbais stils igauņu mākslā tiks atklāts vieslekcijā Laikmetīgās mākslas centrā

Kedi Talvojas vieslekcija turpina LMC aktivitāšu ciklu, kā uzmanības centrā ir Latvijas un citu bijušās Austrumeiropas valstu nesenās pagātnes un padomju perioda mākslas pārskatīšana laikmetīgā skatienā.

„Skarbais stils Igaunijā nekad nekļuva par tik spēcīgu tradīciju kā Krievijas vai Latvijas mākslā, tomēr arī Igaunijā 50. gadu beigās un 60. gadu sākumā tika radīti daudzi mākslas darbi, kuros saskatāmas skarbā stila iezīmes. Tie varēja būt specifiski motīvi (pīppauzes, zvejnieki vai rūpnīcu strādieki, nākot no vai dodoties uz darbu, jauni celtnieki būvlaukumos), kompozicionāli paņēmieni (figūras, kas attēlotas bildes priekšplānā -kustoties vai sastājušās rindās) vai darbā paustais emocionālais noskaņojums – skarbums. Apzīmējums „skarbais stils” igauņu mākslas zinātnieku darbos joprojām tiek lietots reti. Un pat ja tas tiek izmantots, tas vairāk funkcionē kā instruments izslēgšanai vai nošķiršanai. Skaidrs, ka skarbais stils ir pārejas fenomens – pārāk sovjetisks, lai tiktu akceptēts kā „mūsu” mākslas vēstures daļa, un tajā pašā laikā radies pārāk liberālā laika periodā (vismaz šķietami), lai tiktu attaisnots ar totalitāra režīma nospiedošo dabu. Skarbā stila gadījums, šķiet, darbojas ļoti labi kā lakmusa papīrs, lai analizētu un izjautātu novērtējuma kritērijus mākslas vēstures rakstīšanas procesā,” raksta Kedi Talvoja.

Kedi Talvoja (Kädi Talvoja, 1974) ir igauņu mākslas zinātniece un kuratore. Viņa Igaunijas Mākslas akadēmijā izstrādā doktora disertāciju, pētot mākslas diskursa izmaiņas agrīnā Hruščova atkušņa periodā. Strādājusi KUMU mākslas muzejā Tallinā (2002–2010), vadot un esot kuratore padomju perioda mākslas programmai, organizējusi arī lekcijas un filmu skates. Kopš 2002. gada lasa lekcijas par Igaunijas mākslu padomju periodā Igaunijas Mākslas akadēmijā. Vadījusi pārraidi „Mākslas stacijas” radio Klasika (Klassikaraadio; 2001–2003).

Kedi Talvojas vieslekcija notiek lekciju programmas „LMC vakarskola” ietvaros, uzmanību vēršot uz aktuāliem mākslas un teorijas jautājumiem. Programmu vada mākslas zinātniece Ieva Astahovska un filozofs Kārlis Vērpe, un tās fokuss ir nozīmīgu, aktuālu norišu un tekstu par laikmetīgo mākslu iepazīšana, lai stiprinātu kritiskās domāšanas un diskusijas attīstību Latvijas mākslas vidē.

Lekcija tiks sniegta angļu valodā; ieeja bez maksas.

Foto: Publicitātes foto

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV