Otrdiena, 21.Marts 2023. » Vārdadienas svin: Una, Unigunde, Dzelme, Benedikts;

Aprīļa beigās ar izstādi un filmu programmu rekonstruēs 1940./50. gadu Rīgas kinorepertuāru

Easyget.lv, 09.04.2014. 20:40

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā norisināsies Rīgas Kino muzeja projekts „Kino trofejas“, kas būs atskats uz kino izrādīšanu un skatīšanos 1940. un 1950. gados Rīgā. 
Aprīļa beigās ar izstādi un filmu programmu rekonstruēs 1940./50. gadu Rīgas kinorepertuāru

No 23. aprīļa Rīgas Kino muzejā būs iekārtota izstāde par kinoteātru repertuāru un skatītāju atmiņām par kinoapmeklēšanu, bet kino „Splendid Palace“ nedēļas garumā, no 24. līdz 30. aprīlim, tiks izrādīta programma ar filmām, kuras bija kinorepertuārā šajā laikā, vēsta Rīgas Kino muzeja kuratore Līva Pētersone.

1940. / 50. gados Latvijā kinoapmeklēšana bija ļoti populārs brīvā laika pavadīšanas veids. Bija mainījusies valsts iekārta, ienesot izmaiņas arī kinorepertuārā. Padomju filmu lielajā īpatsvarā skatītāju prātus satrauca rietumvalstīs tapušas „trofeju filmas“ – Padomju Savienības salaupītās filmas, kas tika atvestas no Vācijas - gan vācu, gan arī itāļu, austriešu, amerikāņu un citu ražojumi. Cilvēku stāstos kara laika un pēckara gadu ikdienas dzīve cieši savijas ar kinoapmeklēšanas norisēm, tajos parādās jaunības entuziasms un filmu radītās iluzorās realitātes nianses. Izstāde Kino muzejā vēstīs par kinorepertuāru un kinoapmeklētājiem Latvijā šajā laikā, parādot atmiņas - gaistošākās, bet arī personiskākās liecības par aizgājušo laiku.

Filmu programma kino “Splendid Palace” būs 1940./50. gadu Rīgas kinorepertuāra rekonstrukcija. Tajā būs atspoguļota plašā tematiskā amplitūda – no vācu izklaides filmām, eksotiskām darbības vietām, iemīļotām ekrāna zvaigznēm, līdz Staļinu cildinošiem darbiem. Filmu programma tiks atklāta ar vienu no tā laika populārākajām “trofeju filmām” – “Mana sapņu meitene” (Vācija, 1944), krāšņu mūziklu ar ekrāna elku Mariku Reku galvenajā lomā. Franču dziedātājs un aktieris Īvs Montāns būs redzams divās filmās – Anrī Žorža Kluzo spriedzes trillerī “Maksa par bailēm” (Francija, 1957) un dokumentālajā filmā “Dzied Īvs Montāns” (1957). Muzikālās krievu filmas pārstāvēs “Jautrie zēni” (PSRS, 1934), “Teiksma par Sibīrijas zemi” (1947) un citas. Ģimeņu auditorijai tiks izrādīta specefektiem un piedzīvojumiem pilnā fantāzijas filma “Bagdādes zaglis” (Lielbritānija, 1940).

Pirms filmām, sadarbībā ar Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvu, tiks rādīts kinožurnāls – kā toreiz. To sižetos būs redzami aktuāli notikumi tā laika sabiedriskajā un politiskajā dzīvē - pirmās trolejbusa līnijas, Akmens tilta un Ļeņina pieminekļa atklāšana Rīgā, televīzijas pārraižu uzsākšana un citi jaunumi. Filmas tiks rādītas 35 mm kino kopijās, sadarbojoties ar citu valstu kino institūcijām – Fridriha Vilhelma Mūrnava arhīvu, Igaunijas kino arhīvu, Boloņas sinematēku, u.c.

Filmu programma pilnībā apskatāma www.kinomuzejs.lv un no 14. aprīļa drukātā formā par brīvu būs pieejama kino “Splendid Palace” un Rīgas Kino muzejā.

Biļetes uz filmu programmu jau tagad iegādājamas kino “Splendid Palace” kasē un www.bilesuserviss.lv.
Biļešu cenas: 4 € / 3 € (studentiem, skolēniem, pensionāriem). Abonements uz 5 filmām: 16 € / 12 € (studentiem, skolēniem, pensionāriem).

Projekts tiek realizēts ar Kultūras ministrijas, Rīgas Domes finansiālu atbalstu un sadarbībā ar Nodibinājumu Rīga 2014, Latvijas Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvu, Gētes institūtu Rīgā, Francijas institūtu, Itālijas vēstniecību Latvijā, Krievijas Federācijas Valsts Kino fondu, Igaunijas Kino arhīvu.

Projekta kuratore ir Zane Balčus.

  • Izstāde: 23. aprīlis – 2015.gada 12. septembris, LKA Rīgas Kino muzejs, Peitavas iela 10, Vecrīga
  • Filmu programma: 24. aprīlis – 30. aprīlis, kinoteātris “Splendid Palace”, Elizabetes iela 61

Sīkākai informācijai sekot: www.kinomuzejs.lv, www.splendidpalace.lv, www.riga2014.org/kinotrofejas

Kadrs no filmas „Mana sapņu meitene” / Die Frau meiner Träume, Vācija, 1944, rež. Georgs Jakobi. Publicitātes foto

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2023
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV