Piektdiena, 25.Septembris 2020. » Vārdadienas svin: Rauls, Rodrigo;

Mākslas muzejā „Rīgas Birža” skanēs Dmitrija Gutova audio instalācija „Gondolai”

Easyget.lv, 24.04.2014. 09:56

Trešdien, 30. aprīlī, plkst. 16.00 Mākslas muzejā „Rīgas Birža” tiks atklāta pazīstamā Krievijas mākslinieka Dmitrija Gutova audio instalācija „Fūga. Augoša uzbudinājuma lēkme ar apziņas aptumšošanos un atmiņas traucējumiem”, kas tēlaini papildinās viņa radīto un muzeja ekspozīcijā aplūkojamo vides objektu „Gondola”.
Mākslas muzejā „Rīgas Birža” skanēs Dmitrija Gutova audio instalācija „Gondolai”

Kopš 2012. gada Mākslas muzeja „Rīgas Birža” ātrijā ir iespējams aplūkot objektu, kas līdzinās sastingušam, īstas Venēcijas gondolas sprādziena mirklim, – Borisa un Ināras Teterevu fonda dāvināto pasaulē ievērojamā Krievijas mākslinieka Dmitrija Gutova speciāli muzejam veidoto „Gondolu”.

Tagad pats autors paplašinājis mākslas darba vēstījumu ar audio instalāciju „Fūga. Augoša uzbudinājuma lēkme ar apziņas aptumšošanos un atmiņas traucējumiem”, kura no 30. aprīļa līdz 1. jūnijam tiks eksponēta mākslas festivāla „Tête-à-Tête” ietvaros, kas 2014. gadā norisinās jau otro reizi.

Audio instalācija formas ziņā ir „Gondolas” analogs – tikai izaicinot nevis redzes, bet šoreiz dzirdes uztveri. Skaņas, kuras piepilda telpu, it kā uz brīdi rada bezsvara stāvokļa sajūtu. Mākslinieks izmanto klasiskās mūzikas skaņdarbus, „uzspridzinot” skaisto ideālo tēlu pasauli, kas sašķīst fragmentos, un mēģinot uz laiku nofiksēt to starpstāvokli, kad viena forma ir beigusi eksistēt, bet jauna tikai dzimst.

Audio instalācijas „Fūga. Augoša uzbudinājuma lēkme ar apziņas aptumšošanos un atmiņas traucējumiem” atklāšanas pasākumā 30. aprīlī plkst. 16.00 Mākslas muzejā „Rīgas Birža” piedalīsies publicists, filozofs, rakstnieks, tulkotājs un dīdžejs Ilmārs Šlāpins, kurš ievadīs sarunu ar mākslinieku Dmitriju Gutovu. Saruna notiks krievu valodā (bez tulkojuma). Pēc tam klātesošiem būs iespēja noklausīties 20 minūšu ilgu skaņu performanci.

Uz sarunu un projekta prezentāciju aicināti visi interesenti! Ieeja bezmaksas. Atklāšanas pasākumā vietu skaits ir ierobežots (zāles ietilpība – 100 sēdvietas).

Dmitrijs Gutovs (Дмитрий Гутов) dzimis Maskavā 1960. gadā. 1992. gadā viņš absolvējis I. J. Repina vārdā nosauktā Glezniecības, tēlniecības un arhitektūras institūta Sanktpēterburgā Mākslas teorijas un vēstures nodaļu. Izstādēs piedalās kopš 1988. gada. Mākslinieka kontā ir dalība 53. Venēcijas biennālē un grupas izstādē „Krievija!” Gugenheima muzejā Ņujorkā, Sanpaulu biennālē 2002. gadā un vēl 80 izstādēs. Dmitrijs Gutovs strādā praktiski ar visu laikmetīgās mākslas žanru sistēmu, viņu saista glezniecība, fotogrāfija, video, multimediji, instalācija, performance, turklāt mākslinieks vēl arī lasa lekcijas studentiem, raksta rakstus. Dmitrija Gutova darbi glabājas daudzu muzeju kolekcijās, to skaitā Valsts Krievu muzejā Sanktpēterburgā un Valsts Tretjakova galerijā Maskavā.

Raksturojot meistara daiļradi, mākslas kritiķis un kurators Aleksandrs Jevangeli paskaidro, ka „Gutova darbu novatoriskais raksturs meklējams apbrīnojamajā spējā no pilnīgi dažādiem avotiem – tīri gleznieciskiem meklējumiem, kas reizēm robežojas ar abstrakciju, grafiskā dizaina, austrumu kaligrāfijas, konceptuālās tradīcijas, intelektuālām padomju un pasaules kultūras studijām – radīt savu, neatkārtojamu autora amalgamu, jaunu estētisku sakausējumu”.

Foto: Dmitrijs Gutovs. Vides objekts „Gondola” Mākslas muzeja „Rīgas Birža” ātrijā. Foto (c) Vilnis Vītoliņš

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV