Trešdiena, 20.Oktobris 2021. » Vārdadienas svin: Leonīda, Leonīds;

Nākamnedēļ Latvijā viesosies Shakespeare’s Globe teātris

Easyget.lv, 15.05.2014. 13:04

19. maijā Dailes teātrī ar traģēdiju „Hamlets” pasaules turnejas „Globe to Globe” ietvaros viesosies „Shakespeare’s Globe” teātris (Londona). Viesizrāde notiks Šekspīra festivāla ietvaros.
Nākamnedēļ Latvijā viesosies Shakespeare’s Globe teātris

Galerijas:

Šekspīra dzimšanas dienā 23.aprīlī „Shakespeare’s Globe” teātris uzsāka divu gadus ilgu starptautisku turneju, spēlējot „Hamletu” teju katrā pasaules valstī visos kontinentos. Pasaules turneja „Globe to Globe” ir vēl nepiedzīvots notikums teātra pasaulē.

„Shakespeare’s Globe” teātris (pazīstams arī kā „The Globe”) tika atklāts 1997.gadā Temzas upes dienvidu krastā, rekonstruējot vēsturisko Elizabetes laikmeta „The Globe” teātri, kas piederēja Šekspīra teātra trupai. „The Globe” tika uzcelts 1599.gadā. 1613.gadā Šekspīra lugas „Henrijs VIII” mēģinājumu laikā eksperimentējot ar lielgabalu, teātrī izcēlās ugunsgrēks, kas pilnībā iznīcināja „The Globe”, paņemot līdzi arī visus Šekspīra lugu manuskriptus. Pēc tam Šekspīrs vairs nav uzrakstījis nevienu lugu. 1614.gadā teātris gan tika atjaunots, lai pēc 30 gadiem, pakļaujoties valdošo puritāņu prasībai, to atkal nojauktu.

Mūsdienu „Shakespeare’s Globe” teātri 1997.gadā dibinājis amerikāņu aktieris un režisors Sems Vanameikers. Teātris tika atklāts ar Šekspīra lugas „Henrijs V” iestudējumu. „Shakespeare’s Globe” teātris dodas turnejās, izrādot savus iestudējumus pilīs, festivālos, pludmalēs, pilsētu parkos un skvēros. 2011.gadā teātra trupa izrādīja „Hamletu” arī Elsinoras pils pagalmā Dānijā.

„Shakespeare’s Globe” ir ieguvis pasaules slavu. Teātra izrādes tiek iestudētas, atdarinot Šekspīra teātra oriģinālo vidi – netiek izmantoti prožektori, mikrofoni, skaļruņi, pastiprinātāji vai mūzikas ieraksti. Pati ēka ir konstruēta no angļu ozola, un skatītāju sēdvietas ir parasti soli. „The Globe” ēkai ir arī vienīgais niedru jumts, kas Londonā ticis atļauts kopš Lielā Ugunsgrēka 1666.gadā. Lai gan „The Globe” iestudē arī citu angļu klasiķu darbus, „Shakespeare’s Globe” teātris mūsdienās ir galvenā vieta, kur tiek lolots un cienīts Šekspīra ģēnijs.

„Shakespeare’s Globe” teātra „Hamlets” ir Šekspīra klasiskās traģēdijas jauna versija, kurā uzsvērts lugas „karātavu” humors un cildināta lugas bagātīgā un izdomas bagātā valoda. Kaut arī „Hamlets” tiek uzskatīts par visgarāko Šekspīra lugu, izrāde ilgst tikai 2 h 40 min., un vairāk nekā 20 lomas izpilda neliela aktieru trupa, izspēlējot visu Šekspīra personāžu pasauli.

Slavenais angļu teātra režisors Pīters Bruks ir teicis: „To be or not to be” (būt vai nebūt) ir seši vienkāršākie vārdi angļu valodā. Diez vai uz mūsu planētas atradīsies kāds nostūris, kur šie vārdi nebūtu tulkoti. „Hamlets” ir visietilpīgākā no Šekspīra lugām. Ikviens – jauns vai vecs – šodien var nekavējoties identificēties ar tās tēliem, viņu sāpēm un uzdotajiem jautājumiem. Rādīt „Hamletu” oriģinālvalodā visā pasaulē ir drosmīgs un funkcionāls projekts.”

Dominiks Dramgūls, „Shakespeare’s Globe” mākslinieciskais vadītājs atzīst: „1608.gadā – tikai piecus gadus pēc uzrakstīšanas – „Hamlets” tika uzvests uz kuģa – „Sarkanais pūķis” – pie Jemenas krastiem. Pagāja tikai desmit gadi, un to plaši izrādīja viesizrādēs visā Ziemeļeiropā. Šis ceļošanas gars vienmēr ir bijis būtisks Šekspīra darbiem. Mēs varam būt laimīgi, ka vēl vairāk paplašinām šo misiju. Mēs vedīsim šo brīnišķīgo, ikonisko, daudzveidīgo lugu ar vilcieniem, autobusiem, lidmašīnām un kuģiem, lai to rādītu tik daudziem jauniem skatītājiem, cik vien iespējams.”

No 16. līdz 20.maijam Latvijā notiks Šekspīra festivāls. Tā laikā paredzēta Šekspīra traģēdijas „Ričards III” pirmizrāde 16.maijā Dailes teātrī (režisors - Viesturs Meikšāns, titullomā – Artūrs Skrastiņš). 17.maijā notiks Šekspīra laika tirgus. 19.maijā „Shakespeare’s Globe” teātra (Londona) pasaules turnejas „Globe to Globe” ietvaros Dailes teātrī notiks traģēdijas „Hamlets” viesizrāde. 20.maijā Dailes teātra Mazajā zālē paredzēta starptautiska konference „Šekspīrs: autentiskais un mūsdienīgais” („Shakespeare: Authentic and Contemporary”). Tajā piedalīsies Latvijas un Lielbritānijas Šekspīra pētnieki, teātra režisori, izglītības programmu un mārketinga eksperti. Savukārt V.Šekspīra lugas „Divi džentlmeņi no Veronas” (režisors Igors Koņajevs) versiju 31.maijā M.Čehova Rīgas Krievu teātrī izrādīs LKA 4.kursa topošie aktieri.

Vairāk informācijas par Šekspīra jubilejas gada programmu „Šekspīram 450”: www.shekspiram450.lv.

Foto: Publicitātes foto

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2021
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV