Otrdiena, 07.Jūlijs 2020. » Vārdadienas svin: Maruta, Alda;

Baltkrieviju vada krīze, nevis Lukašenko

Sorosa fonds – Latvija, 04.11.2009. 15:37

Ekonomiskā krīze liek Baltkrievijai meklēt palīdzību Eiropas Savienībā (ES), bet tajā pašā laikā valdība nepieņem politiskus lēmumus iekšējā disbalansa problēmu risināšanai un valsts struktūru izdevumu mazināšanai. Pasliktinoties ekonomiskajiem apstākļiem, arvien vairāk baltkrievu domā par ieguvumiem, ko varētu sniegt ES nauda, mazāk satraucoties par attiecību pasliktināšanos ar Krieviju, „Sorosa – fonda Latvija”, politikas centra „EuroCivitas” un „Office for a Democratic Belarus” biroja Briselē organizētajā diskusijā par pārmaiņām Baltkrievijā pauda Baltkrievijas eksperti.

„Baltkrievijā iedzīvotāju protesti ievērojami noklusuši ne politiski nogurušā Aleksandra Lukašenko, bet gan krīzes dēļ. Lielākajai daļai baltkrievu izjūtot bailes no bezdarba, pilsoniskās sabiedrības vērtības kapitulē naudai. Baltkrievijai no ES nepieciešama finansiāla palīdzība un politiska iejaukšanās demokrātisko vērtību materializācijai,” sacīja Baltkrievijas politikas analītiķis Aleksandrs Feduta (Aleksandr Feduta).

Publiskajā diskusijā „Pārmaiņas Baltkrievijā – jauna lappuse attiecībās starp Baltkrieviju un Eiropas Savienību vai taktiskas pārmaiņas?” Baltkrievijas politikas eksperti bija vienisprātis, ka ES un valsts pilsoniskajai sabiedrībai ir kopīgi jārod veids, kā nodrošināt godīgas vēlēšanas. „Pastiprinoties nesaskaņām A. Lukašenko atbalstošo institūciju vidū, demokrātiskas vēlēšanas diktatūru izskaudīs. Publiskajās uzstāšanās reizēs Baltkrievijas prezidents to zināmā mērā apstiprinājis, atzīstoties nogurumā no varas,” norādīja A. Feduta.

„Baltkrievi nevēlējās atzīt krīzi, ko vispirms izjuta tirdzniecības jomā strādājošie. Krītoties starptautiskajam pieprasījumam pēc baltkrievu eksporta, kas veido ļoti lielu daļu valsts ienākumu, svarīgākais ir pārorientēties uz citiem tirgiem. Baltkrievi arvien vairāk sāk apzināties, ka gaisma tuneļa galā ir Eiropa,” komentēja finanšu eksperts Dmitrijs Kruks (Dzmitry Kruk).

„Kuplais apmeklētāju skaits šajā pasākumā liecināja, ka Latvijas nevalstiskā sektora, valsts pārvaldes, mediju un pētniecības institūtu vidū ir vēlme uzzināt vairāk par Baltkrievijā notiekošo un arī pašiem aktīvi iesaistīties. Esam pārliecināti, ka šādi un citi līdzīgi pasākumi palīdz un iedrošina Latvijas pārstāvjus aktīvāk iesaistīties kopīgos projektos ar Baltkrievijas kolēģiem, tādējādi piedaloties Baltkrievijas kā atvērtas un demokrātiskas valsts izaugsmē,” komentē „Sorosa fonda – Latvija” izpilddirektors Andris Aukmanis.

Diskusijā, ko apmeklēja akadēmiķi, Ārlietu un Aizsardzības ministriju pārstāvji, Saeimas deputāti, NVO un biznesa profesionālo asociāciju pārstāvji, uzstājās starptautiskās politiskās ekonomikas eksperte Anastasija Glambotskaja (Anastasiya Glambotskaya), politikas analītiķis un grāmatas „Lukašenko: politiskā biogrāfija” autors Aleksandrs Feduta (Aleksandr Feduta), politikas doktors MGIMO Universitātē Krievijā Kirils Koktišs (Kirill Koktysh), finanšu eksperts Dmitrijs Kruks (Dzmitry Kruk) un Baltkrievijas Stratēģisko studiju institūta direktora vietnieks Dzianiss Melayantsovs (Dzianis Melyantsou). Ārvalstu eksperti pasākuma dalībniekus iepazīstināja ar pašreizējo situāciju kaimiņvalstī un tās nākotnes perspektīvām, paplašinot sadarbību ar Eiropas Savienību.

Lai stiprinātu stabilitāti, labu pārvaldību un ekonomisko attīstību postpadomju valstīs (Baltkrievijā, Ukrainā, Moldovā, Azerbaidžānā, Armēnijā un Gruzijā), ES 2009. gadā izveidoja jaunu sadarbības virzienu – Austrumu partnerību. Jaunā iniciatīva, kuras finansējums ir 600 miljonu eiro, paredz padziļināt divpusējās attiecības un attīstīt daudzpusējo dialogu ar partnerības dalībvalstīm, kā arī attīstīt konkrētus sadarbības projektus visdažādākajās jomās.

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV