Ceturtdiena, 28.Oktobris 2021. » Vārdadienas svin: Ninona, Ņina, Antoņina, Oksana;

Aprit 90 gadi kopš pirmajām Saeimas vēlēšanām Latvijā

EasyGet.lv, 05.10.2012. 15:06

Svētdien, 7.oktobrī, aprit 90 gadi kopš pirmajām Saeimas vēlēšanām Latvijā, kas notika 1922.gada 7. un 8.oktobrī, informē CVK Informācijas nodaļas vadītāja Kristīne Bērziņa.

Atskatoties uz šo notikumu, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) ir digitalizējusi 1923.gada Valsts statistiskās pārvaldes izdevumu „Latvijas Republikas Saeimas vēlēšanu iznākumi". Izdevuma autors ir ievērojamais pirmās Latvijas Republikas sabiedriskais darbinieks, CVK priekšsēdētājs, Valsts statistiskās pārvaldes direktors, parlamenta deputāts, vēlākais ministru prezidents, iekšlietu ministrs un finanšu ministrs Marģers Skujenieks. Izdevuma digitālā kopija no šodienas pieejama CVK interneta vietnē www.cvk.lv.

Izdevumā lasītāji var iepazīties ar M.Skujenieka sagatavoto pārskatu par 1.Saeimas vēlēšanām, kurā daudzi dati analizēti arī salīdzinājumā ar 1920.gadā notikušajām Satversmes sapulces vēlēšanām. Vienlaikus izdevumā pieejams arī plašs statistiskais materiāls ar 1.Saeimas vēlēšanu rezultātiem vēlēšanu apgabalos un pašvaldībās.

Latvijas vēlēšanu vēsturē 1.Saeimas vēlēšanas bija ievērojamas ar to, ka tajās pirmo reizi drīkstēja balsot pēc izvēles jebkurā vēlēšanu iecirknī, uzrādot Latvijas pasi, un vēlētāju saraksti netika veidoti. Savukārt vēlētāja pasē tika izdarīta atzīme par dalību vēlēšanās. Tāpat tieši 1.Saeimas vēlēšanās vēlētājiem pirmo reizi bija iespēja grozīt kandidātu sarakstus, vēlēšanu zīmē izsvītrojot sev netīkamos kandidātus. Atšķirībā no mūsdienām vēlētāji drīkstēja izvēlēties arī sev tīkamākos kandidātus no dažādiem sarakstiem.

1.Saeimas vēlēšanās bija vērojama augsta vēlētāju aktivitāte – tajās piedalījās 82,2% jeb 800840 vēlētāji. Atbilstoši tā laika Valsts statistiskās pārvaldes ziņām balsstiesības 1.Saeimas vēlēšanās bija 963 257 pilsoņiem. 1.Saeimas vēlēšanām tika reģistrēts 31 partijas un vēlētāju grupas saraksts, no kuriem vietas parlamentā ieguva 20 saraksti. Salīdzinājumam pēdējās, 11.Saeimas vēlēšanās, kas notika 2011.gada 17.septembrī, piedalījās 13 deputātu kandidātu saraksti, no kuriem pārstāvniecību parlamentā ieguva pieci saraksti.

Izdevums „Latvijas Republikas Saeimas vēlēšanu iznākumi" pieejams CVK interneta vietnē www.cvk.lv sadaļā „Vēlēšanas/Saeimas vēlēšanām – 90".

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2021
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV