Otrdiena, 04.Oktobris 2022. » Vārdadienas svin: Modra, Francis;

Turaidā tradicionāli notiks Vasaras saulgriežu svētki

Easyget.lv, 13.06.2013. 16:04

21. jūnijā no plkst.19.00 ikviens aicināts pulcēties Turaidas Jāņkalnā, lai ar greznām dziesmām, dzīvo Jāņu zāļu spēku un senajām teiksmām svinētu vasaras saulgriežu svētkus, līgotu līdz ar sauli debesīs un dzīvības prieku sirdīs.

Šogad vasaras saulgriežu svētki Turaidā ir arī Vidzemes ieskaņu pasākums XXV Vispārējiem latviešu Dziesmu un XV Deju svētkiem. Dziesmu svētku norises atslēgvārdi ir "Līgo - lai top!", kas tiek izteikti ar vienojošu domu - Gaisma līgo Latvijā un sasaucas ar vissenāko saulgriežu svinēšanas tradīciju. Šī gada saulgriežu svētkos Turaidā pulcēsies un ar savām dziesmām un zināšanām dalīsies nodibinājuma "Māras loks" ļaudis, 21 folkloras kopa no Vidzemes, Rīgas, Latgales un Zemgales. Nakts tumšākajās stundās Jānīti ar dziesmām un kokles skaņām daudzinās Kristīne Kārkle-Puriņa un koklētāja Laima Jansone, degs īpaši Saules, Senču un Zinšu ugunskuri, apliecinot latvisko tradīciju spēku un pārmantojamību.

Vasaras saulgriežu svētku programma:

 • 19.00 - 21.00 - Zāļu vakars - siera siešana, sētas un saimes aplīgošana, vainagu vīšana, pirts un zāļu zintis, interaktīvs Zāļu vakara teātris bērniem
 • 21.00 - 22.00 - Saules pavadīšana un Saules ugunskura aizdegšana Jāņkalnā
 • Ap 22.00 - 23.30 - Uguns pūdeles aizdegšana, rotaļas un Lielā līgošana pie Saules ugunskura
 • 22.30 - Zinšu ugunskura aizdegšana ābeļdārzā kopā ar Krūskopu ģimeni
 • 23.30 - 00.30 - Nakts vidus rituāls un Senču ugunskura iedegšana
 • Ap 00.30 - Ugunsrata ritināšana
 • 01.00- 02.00 - Jāņa daudzināšana - pie Saules uguns dzied un spēlē Kristīne Kārkle-Puriņa un kokli spēlē Laima Jansone (to varēs klausīties arī tiešsaitē www.radiooira.lv)
 • 01.00 - 03.00 - Danči Dziesmu dārzā
 • 02.00 - 03.00 - Apdziedāšanās un lekšana pār Jāņa ugunskuru
 • 03.00 - Gaismas ceļš pretim saulei uz Dainu kalnu - mazgāšanās avotā un rīta rasā,
 • Ap 04.45 - Saulītes sagaidīšana ābeļu dārzā
 • 05.00 - Jāņa uguntiņas pavadīšana cauri Gaujas lokiem

Svētku svinētājiem lūgums līdzi ņemt pērnos vainagus un lina dvielīšus rīta rasas rituālam, kā arī Jāņu zāles un jau nopītu Jāņu vainagu. Lai līgošana būtu patīkama, ieteicams vilkt tautastērpus un līdzi ņemt cienastu sev un savai saimei (līdz pusnaktij darbosies siltā virtuve un tiks cepta pankūkas pie ieejas vārtiem). Noderēs savi paklājamie vai sēžamie, ērtākai līgošanai. Vasaras saulgriežu svētkus Turaidā rīko nodibinājums "Māras loks", Turaidas muzejrezervāts un Latvijas Nacionālais kultūras centrs, atbalsta Siguldas novada dome, cienastu rūpē maiznīca "Flora", PKS "Straupe", z/s "Kalnkārkliņi", SIA "Siguldas minerālūdens", Valmiermuižas alus darītava. Informatīvais atbalstītājs - radio "Oira". Ieejas biļete - dziesma vai ziedojums! Vairāk informācijas zvanot pa tālr. 26572142, tālr. 29541105.

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2022
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV