Ceturtdiena, 06.Oktobris 2022. » Vārdadienas svin: Monika, Zilga, Zilgma;

Aicina piedalīties Lāčplēša dienas lāpu gājienā Liepājā

Easyget.lv, 06.11.2013. 15:03

11. novembrī pulksten 17:00 pie Liepājas Latviešu biedrības nama sāksies Lāčplēša dienas lāpu gājiens, godinot Latvijas brīvības cīnītājus.
Aicina piedalīties Lāčplēša dienas lāpu gājienā Liepājā

Katru gadu lāpu gājienā uz Ziemeļu kapiem dodas arvien lielāks skaits cilvēku un arī šogad gājienā aicināts piedalīties ikviens Liepājas un tuvāko novadu iedzīvotājs, līdzi ņemot lāpu. Īpašu noskaņu piemiņas pasākumā radīs dziedātājs Niks Matvejevs, izpildot dziesmas no koncertuzveduma „Kapteiņu stāsti”, informē LPPI „Kultūras pārvalde” pārstāve Krista Kalnarāja.

Pulcēšanās gājienam pie Liepājas Latviešu biedrības nama sāksies pulksten 16:15. Gājienā uz Ziemeļu kapiem un Lāčplēša dienai veltītajā atceres pasākumā aicināts piedalīties ikviens, līdzi ņemot svecīti un lāpas. Apmēram pulksten 17:30 notiks piemiņas brīdis un atceres pasākums pie pieminekļa Latvijas 1919. gada Atbrīvošanas cīņās kritušajiem varoņiem un pie pulkveža Oskara Kalpaka piemiņas vietas, kur plānota arī ziedu nolikšana.

Dziedātājs Niks Matvejevs izpildīs Zigmara Liepiņa koncertuzveduma „Kapteiņu stāsti” repertuāru, kas pirmo reizi Liepājā bija dzirdams 2008. gada novembrī. "Kapteiņa stāstu" tekstu autori ir Liepājas dzejnieki - Olafs Gūtmanis, Sandra Vensko, Gunta Šnipke, Ineta Stadgale un Jānis Hvoinskis.

Lāpu gājiens uz Ziemeļu kapiem, kur atdusas Brīvības cīņās kritušie varoņi, ik gadus notiek Lāčplēša dienas pievakarē. Tajā iesaistās Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji, skolu jaunatne, NVO pārstāvji un politiķi.

Lāčplēša dienu Latvijā svin par godu neatkarīgās Latvijas valsts armijas uzvarai pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku 1919.gada 11.novembrī. Pieminot šo notikumu, ik gadu Lāčplēša dienā tiek godināti Latvijas brīvības cīnītāji. Laika posms no 1918.gada 18.novembra, Latvijas Republikas proklamēšanas dienas, līdz 1919.gada 11.novembrim, Rīgas atbrīvošanai no iekarotāju karaspēka ir viens no sarežģītākajiem Latvijas vēsturē. Lai gan 1918.gadā tika pasludināta Latvijas neatkarība, valstī vēl aizvien atradās vācu un krievu karaspēks, un tikai 1919.gadā, kad Latvijas Brīvības cīņu laikā iekarotāji tika padzīti no Rīgas, kļuva skaidrs, ka valsts ir atguvusi un nostiprinājusi savu neatkarību.

1919.gada 11.novembrī tika dibināts Latvijas valsts apbalvojums — Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi: „Par Latviju!”. Lāčplēša Kara ordeni piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Brīvības cīņās vai sniedza ieguldījumu un sekmēja Latvijas valsts nodibināšanu. Kopumā ir pasniegti 2146 Lāčplēša Kara ordeņi.

Foto: Lāčplēša dienas lāpu gājiens Liepājā. Foto (c) Edgars Pohevičs

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2022
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV