Sestdiena, 04.Februāris 2023. » Vārdadienas svin: Veronika, Daila;

"Pašbilde" kļūst par 2013. gada vārdu; nevārds – "dīlot"

Easyget.lv, 20.01.2014. 11:31

Sabiedrības aptaujā apkopoti spilgtākie priekšlikumi 2013. gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena kategorijās.
"Pašbilde" kļūst par 2013. gada vārdu; nevārds – "dīlot"

Sīvā cīņā par 2013. gada vārda titulu uzvarējis vārds "pašbilde" – ar mobilā tālruņa kameru iemūžināta pašportreta apzīmējums un veiksmīgi latviskots angļu vārds selfie, ko par 2013. gada vārdu angļu valodas vidē atzinuši Oksfordas Universitātes valodnieki.

2013. gada nevārda gods piespriests valodas telpā ražīgi sazēlušajai atvasinājumu kopai "dīli, dīlošana, dīlot", par kuras popularizētāju tiek uzskatīts bijušais izglītības ministrs Roberts Ķīlis.

Par 2013. gada spārnoto teicienu atzīta Latvijas Valsts Prezidenta Andra Bērziņa atziņa: "Nākotne ir nākotnes cilvēku rokās!".

Šogad rīkotāju deleģētajā žūrijā strādāja interneta žurnāla Satori redaktors Ilmārs Šlāpins, sociolingviste Dace Strelēvica-Ošiņa, Eduards Cauna (LZA TK), LU profesors, Valsts valodas komisijas vadītājs Andrejs Veisbergs, valodniece, Dr. philol. Dzintra Paegle, Maija Sinka (RLB VAK), Aldis Lauzis (LZA TK) un literatūrkritiķe, tulkotāja Ieva Kolmane (LRS).

Latviešu valodas gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena aptauja notiek kopš 2003. gada katrā gadumijā.

Gada vārda godu iegūst spilgtākais un trāpīgākais no tiem pēc latviešu valodas likumībām veidotajiem vārdiem, kas attiecīgajā gadā izskanējuši pirmo reizi, iemantojuši vai atguvuši populāritāti vai arī lietoti ar šim gadam raksturīgu jaunu vai īpašu nozīmi.

Gada nevārds - spilgtākais no nejēdzīgi darinātiem vai nevajadzīgi aizgūtiem vārdiem, kas attiecīgajā gadā parādījušies vai manāmi izplatījušies, vai arī jau pazīstamiem vārdiem, kas šajā gadā plaši lietoti neiederīgā vai nevajadzīgi sagrozītā nozīmē (piemēram, pēc citu valodu parauga).

Gada spārnotais teiciens ir spilgtākais vai dīvainākais no teicieniem, kas attiecīgajā gadā īpaši bieži lietoti vai tikuši sabiedrībā sevišķi pamanīti.

Akcijas rīkotāji atgādina, ka zīmīgākos pamanītos vārdus un teicienus uz e-pasta adresi gadavards@inbox.lv var iesūtīt visu gadu.

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2023
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV