Pirmdiena, 28.Novembris 2022. » Vārdadienas svin: Rita, Olita, Vita;

Latvijas skolās sācies projekts ''Iekustini Latvijas smadzenes''

Easyget.lv, 24.04.2014. 13:29

Latvijas skolās sācies projekts ''Iekustini Latvijas smadzenes'', kura nolūks ir ar lekciju un praktisko vingrojumu palīdzību nodemonstrēt fiziskās aktivitātes pozitīvo ietekmi uz skolēnu veselību, sekmēm un skolēnu uzvedību.

Projekta ietvaros tiks izveidots interaktīvs 100 vingrojumu metodiskais materiāls skolotājiem un skolēniem, kura veidošanā neformālās izglītības speciālistu vadībā piedalīsies 20 Latvijas vispārizglītojošo skolu audzēkņi. Paredzams, ka pasākumos piedalīsies vismaz 3000 skolēnu, vēsta Ieva Krole, Latvijas Intelektuālās attīstības fonda pārstāve.

Projekta iniciators un finansētājs ir Slimību un profilakses centrs, kura direktore Inga Šmate norāda: ''Slimību profilakses un kontroles centra veiktā Latvijas skolēnu veselības paradumu pētījuma dati liecina, ka skolēniem ir zema ikdienas fiziskā aktivitāte - tikai divi skolēni no desmit katru dienu ir fiziski aktīvi vismaz 60 minūtes. Skolēni sūdzas par sliktu garastāvokli, nervozitāti, galvas un muguras sāpēm. Fiziskās aktivitātes pozitīvā nozīme cilvēka attīstībā un veselībā ir zināma un pārliecinoša. Adekvāta fiziskā aktivitāte nepieciešama gan fiziskās, gan garīgās veselības veicināšanai. Īstenojot šo projektu, mūsu mērķis ir izveidot jautru, atraktīvu, pozitīvu fizisko vingrinājumu kopumu skolēniem un sniegt praktiskas rekomendācijas un piemērus, kā ikdienas mācību procesā iekļaut vingrojumus veselības un koncentrēšanās spēju uzlabošanai, kā arī spriedzes mazināšanai.".

Pasākumu rīko ''Latvijas Intelektuālās Attīstības fonds'', kura vadītājs Viesturs Dūle jeb Zuarguss stāsta: ''Fiziskā slodze skolās var darīt brīnumus. Pasaulē parādās arvien jauni pētījumi, kas veikti Hārvardā, Ilinoisā un citās augsta līmeņa universitātēs par to, ka fiziskā slodze ievērojami uzlabo bērnu veselību, mācību sekmes un uzvedību. Tomēr pētījumos nav runa par dažām stundām nedēļā, bet vismaz pusstundu ilgu aktīvu slodzi katru dienu. Šādos gadījumos samazinās gan slikta uzvedība skolā, jo ''nemierīgie'' hormoni izvadīti ar sporta palīdzību, kā arī burtiski runājot, bērniem kļūst ''gaišāka'' galva''.

Zuarguss norāda: ''Šo metodi esam izmantojuši arī fonda rīkotajās Vispusīga Intelekta mācībās, kuru rezultāti apliecina, ka regulāra fiziskā aktivitāte mācību starplaikos, ļoti palīdz uztvert jaunu informāciju un uzlabo mācīšanās efektivitāti''.
Vingrojumu izstrādē piedalījušies neformālās izglītības speciālisti no piedzīvojumu organizācijas ''Lūzumpunkts'' un fizioterapeite un vingrosev.lv īpašniece Ieva Kundziņa.

Projekts norisināsies 20 Latvijas skolās, kurās tiks rīkotas lekcijas un praktiskie semināri, kā arī filmēti metodiskie materiāli 100 vingrojumu kompleksam, kas būs pieejams ikvienam interesentam. Turklāt, nolūkā radīt lielāku interesi, vecāko klašu skolēni tiks aicināti paši piedalīties vingrojumu izgudrošanā, lai vēlāk, vietējā skolas konkursā, cīnītos par iespējām pārstāvēt savu skolu, mērojoties spēkiem ar citām Latvijas mācību iestrādēm.

2014.gada pavasara posmā projekts ''Iekustini Latvijas smadzenes'' norisināsies 8 Latvijas skolās, bet atsākoties jaunajam mācību gadam - vēl 12 skolās. Pasākumu vietu norises izvēlē primāri priekšroka tiek dota tām pašvaldībām, kas ir iestājušās Latvijas Nacionālajā veselīgo pašvaldību tīklā, pēc tam - tām pašvaldībām, kuras Slimību profilakses un kontroles centram ir deleģējušas kontaktpersonas sadarbībai veselības veicināšanas jautājumos.

Pasākumu norisi finansē Slimību profilakses un kontroles centrs. Līdzekļi projekta rīkošanai piešķirti, balstoties uz atklāta iepirkumu konkursa ''Izglītojošu pasākumu izveide un realizācija veselības veicināšanas jautājumos'' rezultātiem.

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2022
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV