Svētdiena, 05.Jūlijs 2020. » Vārdadienas svin: Edīte, Esmeralda, Andžejs, Andžs;

Pērn LaIPA biedriem iekasētās atlīdzības apjoms pieaudzis par trešdaļu

Easyget.lv, 19.03.2014. 09:20

2013. gadā kopējā LaIPA iekasētā atlīdzības summa par komerciālos nolūkos publicētu fonogrammu izmantošanu sasniedza 1 902 042 EUR.
Pērn LaIPA biedriem iekasētās atlīdzības apjoms pieaudzis par trešdaļu

2013. gads ieviesa izmaiņas Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) darbībā un publiskā izpildījuma administrēšanas kārtībā. Autortiesību likuma grozījumu ietvaros tika precizēta publiskā izpildījuma definīcija, izkristalizējot jaunas LaIPA prioritātes un izmaiņas attīstības politikā. Likumdošanas un LaIPA attīstības politikas izmaiņas neradīja būtisku ietekmi uz biedrības galvenajām funkcijām, nodrošinot iekasētās atlīdzības pieaugumu gandrīz visos lielākajos segmentos – publiskais izpildījums, kabeļoperatori un raidorganizācijas.

2013. gadā kopējā LaIPA iekasētā atlīdzības summa par komerciālos nolūkos publicētu fonogrammu izmantošanu sasniedza 1 902 042 EUR, kas ir par 34% vairāk nekā 2012. gadā. Savukārt, uzlabojot administrēšanas mehānismu un optimizējot administratīvo resursu pārvaldību, LaIPA administratīvais izdevumu procents ir samazināts uz 21%, vēsta LaIPA pārstāvji.

“Mēs esam gandarīti, ka pērn izvērtējot prioritāros administrēšanas segmentus un optimizējot biedrības biroja ikdienas darbu, LaIPA ir izdevies samazināt administrācijas izdevumus līdz 21%. Arī 2014. gadā turpināsim pilnveidot un efektivizēt klientu un biedru apkalpošanas servisu, ieviešot jaunus pakalpojumus gan LaIPA biedriem, gan klientiem. Viena no šī gada prioritātēm būs komunikācijas pilnveidošana, izmantojot dažādus kanālus, lai mūsu klientiem un biedriem nodrošinātu ērtu un regulāru informācijas pieejamību,” informē LaIPA izpilddirektore Liena Grīna.

Tāpat kā iepriekšējos gados, lai veiktu atlīdzības sadali, tika apstrādātas fonogrammu izmantotāju – radio, TV, pasākumu organizētāju, uzņēmumu, diskžokeju un ierakstu izdevēju atskaites, kā arī informācija par Latvijā izdotajiem, ierakstītajiem, pārdotajiem mūzikas albumiem un fonogrammām 2012. gadā. 2012. gadā iekasēto atlīdzību izmaksas tika veiktas saskaņā ar LaIPA stratēģijā noteiktajiem termiņiem:

  • 2013. gada jūlijā izmaksātas atlīdzības 275 Latvijas fonogrammu producentiem un 823 Latvijas izpildītājiem;
  • 2013. gada septembrī izmaksāta atlīdzība lielajām ārvalstu ierakstu kompānijām – Universal, Sony, Warner, EMI;
  • 2013. gada decembrī izmaksāta atlīdzība ārvalstu kolektīvā pārvaldījuma organizācijām un neatkarīgajiem aģentiem – ārvalstu izpildītāju pārstāvjiem.

Procentuālais izmaksāto atlīdzību īpatsvars 2013. gadā bija 39% Latvijas tiesību īpašniekiem un 61 % ārvalstu tiesību īpašniekiem.
2013. gadā LaIPA kuplajam izpildītāju un producentu pulkam ir pievienojušies 182 jauni mākslinieki, tostarp Laima Vaikule, Inese Galante, Aleksandrs Sircovs (Muravejs), Aminata Savadogo. Salīdzinājumā ar 2012. gadu, tas ir pieaudzis 25%. Katru gadu LaIPA datu bāzē tiek reģistrēti 300 – 500 jauni Latvijas mākslinieku radīti mūzikas ieraksti.

Biedru kopsapulce ir LaIPA augstākā lēmējinstitūcija. Biedru kopsapulce notiek vienu reizi gadā, un tās funkcijas ir apstiprināt biedrības gada ieņēmumu un izdevumu finanšu budžetu, iepriekšējā gada pārskatu, kā arī noteikt LaIPA darbības prioritātes un mērķus.

Biedrība “Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” ir organizācija, kurā apvienojušies izpildītāji un fonogrammu producenti, lai kolektīvi administrētu savas tiesības – vienotos ar fonogrammu izmantotājiem par maksājamo atlīdzību, iekasētu, sadalītu un izmaksātu to tiesību īpašniekiem. LaIPA ir starptautiski atzīta organizācija, kas vienīgā Latvijā administrē pašmāju un ārvalstu izpildītāju un fonogrammu producentu tiesības saņemt taisnīgu atlīdzību par fonogrammu izmantošanu. LaIPA pārstāv vairāk nekā 1500 Latvijas izpildītājus, fonogrammu producentus un vairāk nekā 700 000 starptautiskos izpildītājus un fonogrammu producentus, tai skaitā lielās ierakstu kompānijas (Universal, Sony, Warner, EMI) . LaIPA fonogrammu datu bāzē ir apkopota informācija par 150 000 Latvijas un vairāk nekā 800 000 ārvalstu fonogrammām.

Foto (c) Nick Harris

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV