Sestdiena, 26.Septembris 2020. » Vārdadienas svin: Kurts, Knuts, Gundars;

Latgales vēstniecībā Gors ieskandinās ekskluzīvas digitālās ērģeles

Easyget.lv, 26.03.2014. 18:01

Aprīļa vidū Latgales vēstniecība Gors ar ekskluzīvu digitālo ērģeļu ieskandināšanas koncertu pavērs jaunas iespējas vokāli instrumentālo skaņdarbu iestudēšanai Latvijā.
Latgales vēstniecībā Gors ieskandinās ekskluzīvas digitālās ērģeles

Kā atzīst Rēzeknē dzimusī ērģelniece Iveta Apkalna, mūsdienās vairs nav nevienas koncertzāles-jaunbūves, kurā netiktu domāts par ērģeļu būvniecību, jo ērģeles ir ļoti nozīmīga skatuves un koncerta sastāvdaļa. Līdz ar jauno ērģeļu ieskandināšanu Latgales vēstniecībā Gors arī Latvija beidzot iegūs pirmo tāda līmeņa koncertskatuvi, iesoļojot Eiropas un pasaules koncertzāļu apritē kā pastāvīga koncertzāle ar savu instrumentu. Līdz šim Latvijā nav bijusi neviena koncertskatuve ar ērģelēm, vien kā izņēmumus zālēm ar instrumentu var pieminēt Latvijas Universitātes Lielo aulu, kuras ērģeles diemžēl jau vairākus gadus nav tādā tehniskā līmenī, lai tās varētu spēlēt, un arī koncertzāli „Ave Sol”, kur arī ir ērģeles, taču gan zāles, gan ērģeļu izmērs ir ļoti mazs, tomēr kombinācija no orķestra skatuves un ērģelēm Latvijā būs pirmo reizi.

2013. gada Latgales vēstniecības Gors atklāšanas pasākums I. Apkalnai ir raisījis jautājumu par koncertzāles tālāko attīstību, un ērģeļu būšana uz Gora skatuves šķitis loģisks turpinājums. Jau sākotnēji bija skaidrs, cik finansiāli apjomīgs ir jaunu ērģeļu būvniecības projekts, tādēļ alternatīvu meklēšanas rezultātā ir izvēlēts konkrētais digitālo ērģeļu risinājums. Ērģelniece atzīmē, ka digitālās ērģeles nenozīmē neīstas ērģeles, bet gan vien to, ka neredzama ir ierasti skaistā ērģeļu stabuļu daļa. Skaņa tiek radīta digitāli – ērģeļu stabuļu skanējums ir ierakstīts elektroniskajā formātā pašās ērģelēs, kas reizē paredz skaņas kvalitātes nemainīšanos. Tāpat nemainīga paliek arī paša ērģelnieka pieskāriena sajūta, turklāt publikai šī ir iespēja redzēt, no kā sastāv ērģeles: ne tikai no vienas, bet šoreiz no trim klaviatūrām, sola un visa pārējā, ko ir ierasts redzēt ērģeļu balkonā jeb luftā. Ērģeles uz Gora skatuves bija redzamas arī koncertzāles atklāšanas koncertā, taču Latgales vēstniecības Gors Mākslinieciskās un pasākumu nodaļas vadītāja Ilona Rupaine stāsta, ka toreizējais gadījums instrumenta sarežģītās uzstādīšanas dēļ bijis vienreizējs pasākums. Jaunās ērģeles būs mūsdienās izplatīts un finansiāli samērīgs risinājums, kā biežāk rast iespēju ērģeļu mūzikai skanēt arī koncertzālē Rēzeknē.

Lai arī jaunās ērģeles juridiski piederēs Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolai, to mājvieta būs Latgales vēstniecībā Gors. Jaunā instrumenta atrašanās koncertzālē pēc I. Apkalnas domām pavērs ne vien plašas repertuāra iespējas, bet būs ļoti svarīga pieredze jaunajiem ērģelniekiem, kuri varēs trenēt un rādīt praksē studiju procesā apgūto. Jaunieguvums nozīmē iespēju krāt koncertu pieredzi, uzstājoties uz skatuves, kas, kā atzīst Apkalna, ir ļoti sarežģīts process, jo ērģelnieki pieraduši būt nevienam neredzami, taču tad izpaliek vizuālais kontakts ar publiku, kas ir neatņemama koncertērģelnieku uzstāšanās sastāvdaļa. Beidzot arī publika varēs mākslinieku redzēt un piedzīvot tuvumā ērģelnieka emocionālo attieksmi pret instrumentu, spēles tehniku, kustības – visu to, kas līdz šim bijis liegts. Tāpat jaunais instruments nākotnē pavērs plašākas iespējas rīkot starptautiskus pasākumus, ērģeļu festivālu, rīkot pasākumus, kurā būtu iesaistīts orķestris un ērģeles vai ērģeles un koris – dažādās kombinācijās. Akadēmiskās mūzikas iespējamības loks līdz ar šo notikumu tiks ievērojami palielināts.

Latgales vēstniecībā Gors turpmāk mitīs Nīderlandes digitālo ērģeļu būvniecības uzņēmuma "Johannus” instruments "Johannus Ecclesia". Jaunā aptuveni 27 000 eiro vērtā instrumenta iegāde pavērs Latvijā jaunas līdz šim varbūt nebijušas iespējas vokāli instrumentālo skaņdarbu iestudēšanai. Līdz šim Latvijā ērģeles galvenokārt bijušas pieejamas tikai baznīcās, kas dažreiz sarežģījis skaņdarbu iestudēšanu.

Nīderlande nav vienīgā valsts, kurā tiek ražotas digitālās ērģeles. Tās tiek ražotas arī Vācijā, ASV un citās pasaules valstīs, tāpat arī Latvijā savulaik ir bijusi digitālo ērģeļu ražotne, taču Apkalna ir priecīga, ka koncertzāles komanda paļāvusies uz viņas lielo pieredzi digitālo instrumentu spēlē un izvēlētas Nīderlandē ražotās ērģeles, kas tieši atbilst ērģelnieces priekšstatam par Rēzeknes vajadzībām. Turklāt instruments, kas būs uz Latgales vēstniecības GORS skatuves, ir izveidots vienā vienīgā eksemplārā, jo standarta ērģeļu modelim pievienotas dažādas papildus iespējas, kas būtiskas mūsdienu koncertērģelniekam. Lai arī sākotnējā iecere par digitālo ērģeļu iegādi jau līdz koncertzāles atklāšanai pērnā gada maijā neīstenojās, taču, pateicoties AS „Latvijas Valsts meži” atbalstam, tas notiks šopavasar. Gada laikā daudz kas mainījies un attīstījies arī digitālo ērģeļu ražošanas jomā, tādēļ reizē koncertzālei šī ir bijusi arī iespēja tikt pie vēl labāka instrumenta, nekā tas, ļoti iespējams, būtu bijis pirms gada.

Pasaulslavenajai ērģelniecei jaunā instrumenta ieskandināšana būs liels pagodinājums un saviļņojošs notikums, jo ērģeļu būšana Gors Apkalnai arī patriotiski nozīmē ļoti daudz. 15. aprīļa koncertā ērģelniece spēlēs gan solo, gan kopā ar Rēzeknē jau labi iepazīto kamerorķestri „Sinfonietta Rīga”. Apkalna cer, ka šim notikumam sekos vēl daudzi koncerti gan ar jaunu, gan vidējās, gan vecākās paaudzes ērģelnieku piedalīšanos. Ļoti iespējams, ka šis ir pirmais solis kāda lielāka ērģelnieku konkursa norisei Latvijā, varbūt līdz ar īpašā instrumenta ieskandināšanu Gors ievirzīs jaunu ērģelnieku kustību. „Iespējas un motivāciju ērģelniekiem, ko sniegs jaunais instruments, man pašai ir viena no lielākajām un svarīgākajām misijām, redzot koncertzāli un šo skatuvi ar ērģelēm”, teic Iveta Apkalna.

Ērģeļu atklāšanas koncerts Latgales vēstniecībā Gors notiks 15. aprīlī plkst. 19, biļetes uz koncertu var iegādāties „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās visā Latvijā, tai skaitā Latgales vēstniecībā Gors Rēzeknē, Pils ielā 4. Koncerts tiks translēts Latvijas Radio trešajā programmā "Klasika".

Vairāk: www.latgalesgors.lv

Foto: Ērģelniece Iveta Apkalna Latgales vēstniecības Gors atklāšanas koncertā. Publicitātes foto

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV