Svētdiena, 05.Jūlijs 2020. » Vārdadienas svin: Edīte, Esmeralda, Andžejs, Andžs;

Latgales vēstniecībā Gors ieskanēsies jaunās ērģeles

Easyget.lv, 15.04.2014. 09:25

Šovakar plkst. 19.00 Latgales vēstniecības Gors Lielajā zālē notiks jauno digitālo ērģeļu „Johannus Ecclesia” svinīgais ieskandināšanas koncerts.
Latgales vēstniecībā Gors ieskanēsies jaunās ērģeles

Pēc pirmās iepazīšanās un instrumenta iemēģināšanas 12. aprīļa vakarā pasaulslavenā ērģelniece Iveta Apkalna atzina, ka ir ļoti laimīga un sajūta ir emocionāli īpaši pacilājoša. Ieraugot instrumentu, viņa bijusi aizkustināta un birušas prieka asaras, jo ceļš līdz instrumenta nokļūšanai Rēzeknē bijis garš un Apkalnai personīgi emociju pilns, jo zāle, kurai plānotas ērģeles, ir tieši dzimtajā Rēzeknē. Pasūtot instrumentu, bijusi teorētiska apjausma, kā tas skanēs, bet kompozīcijā ar Latgales vēstniecības Gors Lielo zāli, tās specifiku un akustiku, tiks iegūts vienreizējs un individuāls skanējums.

Instruments ir īpašs, un ērģelniece cer, ka nākotnē tiks ļoti daudz izmantots. Jaunās ērģeles Apkalna salīdzina ar bērnu, kuru, laižot pasaulē, vecāki cer, ka viņš būs piepildīts, nodarbināts, patstāvīgs un piedzīvojumiem, iedvesmu bagāts, tādēļ tieši to ērģelniece novēl arī šīm jaunajām digitālajām ērģelēm. Studentiem un pieredzējušajiem ērģelniekiem, kas tās spēlēs, būs iespēja izmantot visas tehniskās iespējas, jo īpaši brīvo kombināciju sistēmu, kas atvieglos ērģelnieku uzstāšanos. Sistēma ir pieprasīta visā pasaulē, tādēļ Ivetai Apkalnai ir prieks, ka tagad arī Latvijā būs ērģeles, kuru atmiņā iespējamas saglabāt vairāk nekā 2000 kombināciju.

Ērģelniece cer, ka tagad arī pašai būs iespēja biežāk koncertēt Rēzeknē. Ja pirms tam daudzus gadus Rēzeknē nebija iespējas savējiem parādīt to, kas tiek rādīts visai pasaulei, tad, līdz ar ērģeļu parādīšanos Rēzeknes Jēzus Sirds katedrālē, bijis pirmais solis uz priekšu, bet digitālo ērģeļu atklāšana paver ļoti lielas koncertu iespējas. Apkalna tic, ka jaunās ērģeles būs rosinātājspēks, kas ļaus uz Rēzekni braukt biežāk un uzstāties tik bieži, cik vien būs iespējas un abpusējas gribēšanas.

Līdz ar digitālo ērģeļu „Johannus Ecclesia” ieskandināšanu Rēzekne un Latgales vēstniecība „Gors” sevi iezīmē arī ērģeļmūzikas pasaules kartē. Profesionālo mūziķu aprindās regulāri notiek informācijas apmaiņa par esošajiem un jaunajiem instrumentiem, jo ērģeļmūzikas specifika nosaka mūziķu došanos koncertēt pie konkrēta instrumenta, nevis ar savu instrumentu. Apkalna atzīst, ka viens no viņas slēptajiem mērķiem ir kādreiz izveidot Rēzeknes Starptautisko ērģelnieku festivālu, kad uz Rēzekni brauktu mūziķi, kas ir aktīvi koncertējoši ērģelnieki no visas pasaules. Daudzi zina, kur ir Latvija, kur ir Rīga, bet vēl nezina, kur ir Rēzekne, tādēļ ērģeļu atklāšana būs virzītājspēks, lai uz Latgali spēlēt un muzicēt brauktu daudzi ērģelnieki.

Ērģeļu atklāšanas koncertā Iveta Apkalna nedaudz vairāk kā stundā mēģinās parādīt visu, uz ko digitālās ērģeles ir spējīgas. Koncerta kulminācija būs komponista Fransisa Pulenka „Koncerts ērģelēm, stīgu instrumentiem un timpāniem”, kas ļauj demonstrēt ērģeles kā solo instrumentu un ir sava žanra muzikālā augstiene, tādēļ ērģelniece priecājas, ka speciāli 15. aprīļa koncertam kopīgu priekšnesumu piekrituši sagatavot Normunds Šnē un kamerorķestris „Sinfonietta Rīga”. Koncertā izskanēs arī J.S. Baha, F. Lista, latviešu komponista A. Kalēja skaņdarbi. Tāpat aizraujošs būs 7 minūtes garais skaņdarbs, kurā tiek spēlēts tikai ar pedāļiem, rokām nepiedaloties.

Koncerta tiešraidi ikvienam interesentiem būs iespēja klausīties tiešraidē Latvijas Radio trešajā programmā "Klasika".

Digitālās ērģeles Rēzeknē nonākušas pateicoties I. Apkalnas degsmei, Valsts Kultūrkapitāla fonda, uzņēmuma „Latvijas Valsts meži” un Rēzeknes pilsētas domes atbalstam.

Foto: Publicitātes foto

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV