Pirmdiena, 30.Marts 2020. » Vārdadienas svin: Nanija, Ilgmārs, Igmārs;

Diriģents Andris Poga debitēs Latvijas Nacionālajā operā

easyget.lv, 13.03.2013. 17:45

14. martā pie V. A. Mocarta operas "Dons Žuans" iestudējuma diriģenta pults stāsies Andris Poga. Viņam tā būs divkārša debija - ne tikai Latvijas Nacionālajā operā, bet arī operas žanrā.
Diriģents Andris Poga debitēs Latvijas Nacionālajā operā

Andris Poga ir viens no labākajiem jaunās paaudzes latviešu diriģentiem, kurš jau izveidojis žilbinošu starptautisko karjeru un paspējis diriģēt virkni pasaulslavenu orķestru. No 2011. gada viņš ir Parīzes simfoniskā orķestra "Orchestre de Paris" galvenā diriģenta Pāvo Jervi asistents un orķestra izglītojošo koncertprogrammu pastāvīgais diriģents, bet pērn kļuvis arī Bostonas simfoniskā orķestra asistentdiriģents, kas viņam ļauj diriģēt gan koncertu sērijas Bostonā, gan orķestra leģendārajā vasaras festivālā Tenglvudā.

V. A. Mocarta opermūziku debijai operas diriģenta ampluā Andris Poga sauc par pateicīgu materiālu: "Savu instrumentālo mūziku Mocarts bieži rakstījis "operiski", tāpēc viņa operu un instrumentālā mūzika nemaz tik ļoti neatšķiras. Daudz grūtāk būtu debitēt, diriģējot, piemēram, Pučīni operu, kur darbojas pavisam citi noteikumi un visā krāšņumā valda bel canto."

A. Pogas līdzšinējā darbība ārpus Latvijas saistīta ar orķestru diriģēšanu, tāpēc pieredzes paplašināšanu ar operas diriģēšanu jaunais diriģents sauc par vērtīgu pieredzi: "Ja sākumā, apgūstot "Dona Žuana" partitūru, bija pārņēmusi riska sajūta un jutos kā avantūrā, jo vairāk iedziļinos, jo vairāk patīk."

Tomēr pirmo mēģinājumu, kas pavadīts orķestra bedrē, Andris Poga ar smaidu dēvē par radošu šoku: "Viss ir savādāk, jo jākoordinē gan orķestris bedrē, gan dziedātāji uz skatuves, turklāt jābūt elastīgam: jāspēj zibenīgi reaģēt un vadīt visu procesu. Šajā ziņā palīdz pieredze lielas formas vokāli simfonisko darbu diriģēšanā, ko nācies darīt visai bieži."

Pēc debijas LNO Andris Poga dosies uz Parīzi, lai asistētu P. Jervi, ar kuru viņu vieno lieliskas radošas attiecības: "Esmu daudz no viņa mācījies. Maestro ir ļoti godīgs, nav augstprātīgs. Savā būtībā būdams īsts ziemeļnieks, runā maz, neteiks lieku un neko neizskaistinās. Ļoti cienu šīs īpašības."

Jau 21.martā A. Poga Parīzes Pleijela zālē diriģēs Bēthovena 1. simfoniju, bet 29.martā atgriezīsies Latvijā, lai Sv. Jāņa baznīcā vadītu A. Šnitkes "Rekviēma" atskaņojumu. Aprīļa sākumā viņu gaida brauciens uz Bostonu, kur Andris ne tikai asistēs vairākiem diriģentiem (tostarp - maestro Bernardam Haitinkam), bet arī pats diriģēs veselus četrus koncertus. Maijā diriģents atkal tiek gaidīts Japānā, kur stāsies pie Tokijas NHK simfoniskā orķestra pults.
Savukārt mūsu Baltajā namā Andris Poga atgriezīsies Rīgas Operas festivāla laikā, lai diriģētu šī gada jubilāra Džuzepes Verdi Galā mūzikas koncertu.

Pēc skatītāju lūguma Latvijas Nacionālā opera festivāla programmā iekļāvusi otru Verdi mūzikas Galā koncertu, kas izskanēs 16.jūnijā plkst. 19.00, jo uz iepriekš izsludināto koncertu 15.jūnijā biļetes gandrīz jau izpārdotas.

Foto: Andris Poga. Foto (c) Ugo Ponto

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV