Ceturtdiena, 22.Oktobris 2020. » Vārdadienas svin: Irīda, Īrisa;

OCTA mēnesī izglītos par ceļu satiksmes negadījumos cietušo tiesībām

Inese Ozoliņa, 24.05.2010. 10:13

Latvijā, kopš OCTA sistēmas izveides 1997.gadā, ir reģistrēti 524 tūkstoši ceļu satiksmes negadījumu. No tiem 11% negadījumos cietušas 78 tūkstoši personas. Lai izglītotu sabiedrību par tās tiesībām un iespējām saņemt kompensāciju pēc iekļūšanas ceļu satiksmes negadījumā, Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB) OCTA mēnesī rīko sociālu kampaņu „Sargi sevi un citus ar OCTA!”.

Kampaņas mērķis ir atgādināt sabiedrībai par OCTA būtību – pēc līdzīgiem principiem izveidotu sistēmu daudzās pasaules valstīs, kas aizsargā ceļu satiksmes negadījumos cietušo finansiālās intereses.

Juris Stengrevics, LTAB valdes priekšsēdētājs: „Latvijā apdrošinātāji no 1997.-2009.gadam atlīdzībās ceļu satiksmes negadījumos cietušajiem izmaksājuši vairāk nekā 190 miljonu latu. Lielāko daļu izmaksāto atlīdzību veido nodarītie zaudējumi transportlīdzekļiem. Pēdējos gados strauji pieaug izmaksātās atlīdzības arī par personai nodarītajiem zaudējumiem: no 2006. - 2009.gadam šajā atlīdzību veidā izmaksāti jau vairāk nekā 8 miljoni latu. Vismazāko īpatsvaru atlīdzībās veido trešo personu mantu bojājumi, kā arī kaitējums, kas nodarīts videi un ēkām.”
   
Šogad LTAB, balstoties uz citu valstu praksi, ir iedibinājis jaunu tradīciju – OCTA mēnesi, kas sāksies šī gada 24.maijā. OCTA mēneša tēma ir veltīta ceļu satiksmes negadījumos cietušo izglītošanai par savām tiesībām uz kompensācijām pēc iekļūšanas ceļu satiksmes negadījumā.     Vairāk informācijas www.ltab.lv.

OCTA – vienota sociālā aizsardzība Zaļās kartes  sistēmas valstīs

OCTA ir kompleksa negadījumos cietušo sociālās aizsardzības sistēma, kas darbojas ne tikai Latvijā, bet pēc līdzīgiem kompensēšanas principiem visās Zaļās kartes valstīs – 45 valstīs. Tas nozīmē papildu drošības garantu ceļu satiksmes negadījumos cietušajiem, ja negadījums ir noticis kādā no šīm valstīm vai arī kādā no šīm valstīm reģistrēts auto izraisa negadījumu Latvijā.

Juris Stengrevics: „Lielai daļai sabiedrības OCTA asociējas ar iespēju saņemt atlīdzību par ceļu satiksmes negadījumā bojātu transportlīdzekli, kuram zaudējumus nodarījis cits auto. Bet OCTA sistēmas sniegtās iespējas ir daudz plašākas – tā ir ceļu satiksmes negadījumos cietušo personu aizsardzība, kas ļauj saņemt kompensāciju par ārstēšanos un ilgstošu rehabilitāciju, pārejošu un nepārejošu darba nespēju, apgādnieka zaudējumu, kā arī bojātu trešās personas mantu. OCTA atlīdzina zaudējumus ne tikai cietušajām personām, kuras ceļu satiksmes negadījumā nokļuvušas ne savas vainas dēļ,, bet arī valstij un pašvaldībai par šo personu ārstēšanu, rehabilitāciju, tām izmaksātajiem pabalstiem, u.tt.. Nopietnu un smagu traumu gadījumos apdrošināšanas atlīdzības tiek maksātas pat daudzu gadu garumā līdz tiek sasniegts atlīdzību limits.”
   
OCTA sedz vainīgās automašīnas nodarītos zaudējumus cietušajiem – gājējiem, riteņbraucējiem, pasažieriem, kā arī transportlīdzekļiem un citai mantai. Par personai nodarītajiem zaudējumiem (saistībā ar negadījuma rezultātā gūtu traumu) cietušajiem tiek izmaksātas atlīdzības arī gadījumos, kad negadījuma izraisītājs nav identificēts. OCTA atlīdzina zaudējumus arī pasažieriem, kuri atradušies vainīgajā automašīnā, bet neatlīdzina tos vainīgā transportlīdzekļa vadītājam par ārstēšanos un īpašniekam par transportlīdzekļa un mantai nodarītajiem bojājumiem. Izņēmums, ja negadījumā izraisījušā transportlīdzekļa īpašnieks negadījuma brīdī atradies automašīnā kā pasažieris – viņam ir tiesības saņemt atlīdzību par personai nodarīto zaudējumu.

Kampaņas „Sargi sevi un citus ar OCTA!” organizētājs ir LTAB. Kampaņa tiek finansēta no Ceļu satiksmes negadījumu novēršanas un profilakses konta līdzekļiem, kurus veido apdrošinātāju veiktās iemaksas no OCTA polisēm.

LTAB nodrošina ceļu satiksmes negadījumā cietušo trešo personu interešu aizsardzību, veicina OCTA sistēmas stabilitāti un attīstību, kā arī saskaņā ar likumdošanu nodrošina izmaksas no OCTA garantijas fonda. LTAB ir Zaļās kartes Biroju Padomes biedrs un pilda Latvijas Zaļās kartes biroja funkcijas.

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV