Ceturtdiena, 24.Septembris 2020. » Vārdadienas svin: Agris, Agrita;

LNSO mākslinieciskā vadība var tikt uzticēta gados jaunam, enerģiskam vietējam diriģentam

EasyGet.lv, 11.01.2013. 13:32 | komentāri (1)

10. janvārī norisinājās Latvijas Nacionālā Simfoniskā orķestra (LNSO) vadības un Kultūras ministrijas pārstāvju tikšanās. Sarunas laikā tika apspriests LNSO galvenā diriģenta un mākslinieciskā vadītāja amata jautājums, kā arī LNSO tālākās darbības plāns, informē LNSO sabiedrisko attiecību vadītāja Sondra Lāce.
LNSO mākslinieciskā vadība var tikt uzticēta gados jaunam, enerģiskam vietējam diriģentam

Kultūras Ministre Žaneta Jaunzeme-Grende atzina, ka zemās algas ir problēma, kas novērojama visā kultūras nozarē kopumā, tādēļ pašlaik tiek izstrādāts īpašs pētījums, lai pierādītu, ka salīdzinājumā ar citām nozarēm, kā arī kultūras nozarēm citās valstīs, Latvijā ir izteikta atšķirība un diemžēl ne par labu kultūrai. Ministre arī akcentēja, ka kultūras nozares darbinieku algu jautājums šobrīd ir Ministrijas prioritāte.

Sarunas laikā LNSO direktore Ilze Paidere-Staķe informēja par pasaulē ierasto simfonisko orķestru praksi, kādā tiek izraudzīti galvenie diriģenti, kā arī par laika posmu, kas šādam procesam būtu nepieciešams, atzīstot, ka reālākais laiks, kad LNSO varēs uzsākt sadarbību ar savu jauno galveno diriģentu, varētu būt 2014. gada rudens. Arī tas ir optimistisks termiņš, jo tas izvirzīts, pieņemot, ka potenciālais kandidāts šo piedāvājumu varētu pieņemt, tomēr iespējams, ka viņa plānoto koncertu kalendārs būs aizņemts vēl ilgāku laiku uz priekšu.

Paidere-Staķe arī atklāja, ka iepriekš pārrunājot situāciju un attīstības scenārijus ar LNSO instrumentu grupu koncertmeistariem, visi bija vienisprāt, ka jāizvairās no agrāk pieļautajām kļūdām, "nokavējot" piedāvāt šo svarīgo amatu kādam no Latvijas jaunajiem diriģentiem, kuri pēc tam īsā laikā uzmirdzējuši pasaules klasiskās mūzikas arēnā un tagad strādā ar pasaules labākajiem simfoniskajiem orķestriem. Tādējādi LNSO apliecina, ka labprāt uzticētu savu turpmāko māksliniecisko vadību gados jaunam, enerģiskam un ar radošu potenciālu apveltītam diriģentam, ar kuru kopīgi pieņemt jaunus mākslinieciskus izaicinājumus. Taču, tā kā diriģents līdz šim vēl nav uzrunāts, tad Ilze Paidere-Staķe pagaidām nevēlas izpaust tā vārdu.

Neskatoties uz to, ka jauna galvenā diriģenta atrašana orķestrim ir viena no prioritātēm, sarunas laikā ar ministri Ilze Paidere-Staķe norādīja arī uz citām orķestrim būtiskām problēmām, kuru risināšanai nepieciešams ministres atbalsts un kopīgi pieņemts rīcības plāns. Vissāpīgākais nenoliedzami ir mūziķu atalgojuma jautājums. LNSO ir ļoti pateicīgs par papildfinansējumu 2012.gadā, tomēr vēlreiz uzsver, ka nauda netika piešķirta pašiem mūziķiem, bet gan tehniskām vajadzībām, tostarp Lielās ģildes ugunsdrošības un krēslu remontam. Tādēļ apgalvot, ka ar papildfinansējuma piešķiršanu daļēji tiek risināts orķestra atbalsta jautājums, nav korekti. Orķestrantu zemā atalgojuma dēļ rodas virkne problēmu, kas jau pārskatāmā nākotnē var sagādāt skaudras atklāsmes ne tikai Kultūras ministrijai, bet arī Latvijas sabiedrībai kopumā.

LNSO direktore apstiprināja, ka orķestra nākamās sezonas koncertu plānošana norit veiksmīgi - ir izvirzīti jauni mākslinieciski mērķi, nolīgti viesdiriģenti un viessolisti, plānoti arī vairāki starptautiski projekti. Līdz ar to klausītājiem nav pamata uztraukumam par LNSO turpmāko darbību.

Atsaucoties uz ministres publiski pausto lūgumu Paiderei-Staķei prezentēt 3-5 gadu LNSO attīstības stratēģiju, kas palīdzētu izvēlēties atbilstošu galveno diriģentu, Ilze Paidere-Staķe ministrei atgādināja 2011. gada nogalē prezentētās LNSO izaugsmes stratēģiju un regresa scenāriju, kurā skaidri tika norādīts, ko orķestris spētu sasniegt ar 10% dotācijas pieaugumu ik gadu - tā būtu iespēja noturēt un pilnveidot augstvērtīgu orķestra mūziķu sastāvu Latvijā, orķestris atjaunotu tradīciju uz sezonas atklāšanas un noslēguma koncertiem pasūtīt latviešu komponistu jaundarbus, atjaunotu diriģentu asistentu «mentoru» programmu, kuras ietvaros jaunie un talantīgie latviešu diriģenti varētu pilnveidot savas prasmes pie LNSO galvenā diriģenta un viesdiriģentiem. Turpinot augt LNSO produkta un zīmola vērtībai, būtu iespējams piesaistīt vairāk atbalstītāju, LNSO sadarbotos ar augsta līmeņa viesdiriģentiem un solistiem, kas celtu orķestra māksliniecisko kvalitāti. Prezentācijā tika ieskicēts arī regresa scenārijs. Realitāte ir tāda, ka 2012. gada dotācija bija augusi tikai par 4% salīdzinājumā ar 2011. gadu, bet jaunā, 2013. gada budžets salīdzinājumā ar 2012.gadu nav audzis vispār. Valdei 2012. gada laikā bija izdevies papildus piesaistīt sponsoru atbalstu koncertdarbības nodrošināšanai (galvenokārt programmām, kuras diriģēja galvenais diriģents Karels Marks Šišons) un kopsummā 76 450 LVL tika izmaksāti mūziķu algās papildus ministrijas dotētajām algām.

"Esam ieguldījuši milzīgu darbu 2012. gadā un šobrīd LNSO aktīvi plāno jaunus un skaistus projektus, taču klusēt par to, kas notiek mūsu ikdienā, kā arī visā kultūras nozarē kopumā, vairs nav iespējams!" piebilst Ilze Paidere-Staķe.

Foto: LNSO direktore Ilze Paidere-Staķe. Publicitātes foto

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV