Svētdiena, 05.Maijs 2024. » Vārdadienas svin: Ģederts, Ģirts;

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā atklās atjaunoto pastāvīgo ekspozīciju

EasyGet.lv, 11.05.2012. 12:28

16. maijā, prezentējot atjaunoto pastāvīgo ekspozīciju, apmeklētājiem durvis vērs Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Skārņu ielā 10/20, Rīgā, informē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja reklāmas un informācijas darba kuratore Nataļja Sujunšalijeva. Šī ir muzeja atgriešanās pie skatītāja jaunā kvalitātē, ar pārsteigumiem un izcilām, vēl neredzētām, iepriekš neizstādītām mākslas vērtībām. Tā ir muzeja darbinieku velte mākslas cienītājiem Starptautiskajā muzeju dienā.
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā atklās atjaunoto pastāvīgo ekspozīciju

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM) tika dibināts 1989. gadā kā latviešu profesionālās dekoratīvi lietišķās mākslas muzejs, kura krājumā glabājas galvenokārt Latvijas mākslinieku radītie dekoratīvās mākslas un dizaina darbi. Muzeja krājumu veido septiņas kolekcijas: tekstilmākslas, keramikas un porcelāna, metālmākslas, ādas mākslas, dekoratīvā koka mākslas, stikla mākslas un kopš 2006. gada arī dizaina kolekcija.

Pēc vairāk kā divdesmit gadu darbības pirmo reizi pilnībā tiek atjaunota muzeja pastāvīgā ekspozīcija. Tā iekārtota divos stāvos un parāda Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina attīstību no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām.

Atjaunotajā otrā stāva ekspozīcijā (20. gs. sākums – 20. gs. 60. gadi) apmeklētājus pārdomām rosinās pirmo reizi muzeja vēsturē eksponētais, 1910. gadā pēc izcilā latviešu gleznotāja Jaņa Rozentāla meta darinātais altāra paklājs, kuru izšuvušas Svētā Jāņa baznīcas Dāmu komitejas dalībnieces.

20. gadsimta 20. gadu periods ir dažādo mākslas stilu meklējumu un eksperimentu laiks modernistu Romana Sutas, Aleksandras Beļcovas, Sigismunda Vidberga daiļradē, kas savu visspilgtāko izpausmi radis pasaules līmeņa porcelāna apgleznošanas darbnīcas „Baltars" izstrādājumos. Jāatzīmē, ka tieši šī kolekcija ir iekļauta Latvijas Kultūras kanona nacionālo dārgumu sarakstā. Tagad būs iespējams apskatīt plašāku, līdz šim neeksponēto darbu klāstu. Unikālajos trauku gleznojumos spilgti atklājas nacionālais konstruktīvisms, Art Deco stila atbalsis, bet darbu sižetos parādās aizraujošs stāstījums par latviešu tautas tradīcijām un svētkiem, 20. gs. 20. gadu sadzīves tēlojumus, kā arī iespaidi no Eiropas ceļojumiem, neaizmirstot eksotiskos Austrumu un afrikāņu motīvus.

20. gadsimta 30. gadu sadaļā pirmo reizi ir izstādītas slaveno latviešu mākslinieku Romana Sutas un Viļa Vasariņa porcelāna trauku skices, kuras kalpojušas par ieceri Kuzņecova porcelāna fabrikā ražotajiem traukiem. Daudzas skices tapušas kā pasūtījuma darbi Latvijas valstij un tās sabiedrībai nozīmīgu notikumu atzīmēšanai. Amizanta ir Romana Sutas darinātā lielformāta skice Latvijas Universitātes Studentu virtuves piecpadsmit gadu atcerei. Porcelāna trauku ekspozīcijā skatāmi Kuzņecova fabrikā ražotie trauki pēc Romana Sutas, Ludolfa Liberta, Niklāva Strunkes un Viļa Vasariņa metiem.
Ejot laikam, arvien biežāk atgriežamies pie šķietami tik nesenajiem stilīgajiem 20. gadsimta 60. gadiem, kurus uztveram ar smaidu un kādreiz pat nostalģiju. Mākslas kopainā tie atšķiras ar uzdrīkstēšanos stāties pretim 1950. gadu pārspīlētajam tautiskumam. Izveidotais interjera modelis (arhitektes Martas Staņas un tekstilmākslinieces Ernas Rubenes veidotais komplekts) uzskatāmi demonstrē 1960. gadu eksperimentu kvalitātes: lakonismu un funkcionālismu mēbelēs, kā arī ģeometrizētu grafisku zīmējumu tekstilā. Arī 20. gadsimta 60. gadu keramika, porcelāns un metāla dizains atspoguļo šīs vadlīnijas.

Trešā stāva ekspozīcijā (20. gs. 70. gadi – mūsdienas) beidzot nozīmīgu un sev pienācīgu vietu ieguvusi Latvijas dizaina sadaļa, kura, sekojot aktuālajām dizaina tendencēm, pakāpeniski tiks pilnveidota. Pirmo reizi Latvijā tik vērienīgā apjomā ir apskatāma Mārtiņa Saulespurēna un Bernarda Vaisa (Skipera Vaisa) „BLUE" (Baltic Latvian Universal Electronics) mikrofonu kolekcija. Kompānija „BLUE" ir pirmajā trijniekā pasaulē starp studiju mikrofonu ražotājiem – tā ir garantija profesionālai kvalitātei un izcilam dizainam. Šajos mikrofonos savus studiju albumus ir iedziedājušas tādas pasaules līmeņa zvaigznes kā Bobs Dilans, Kristina Agilera, Rods Stjuarts, Missija Eliota, Nora Džonsa, Stings, Daiena Krola, Akon, bet dziedātājai Pinkai pēc īpaša pasūtījuma tika izgatavots rozā mikrofons BOTTL E.

20. gadsimta 80. gados un 90. gadu sākumā pasaulē populārs kļuva plastmasas pudeļu dizains. Būtisku ieguldījumu šajā jomā ir sniedzis toreiz ASV dzīvojošais latviešu dizainers Juris Mednis, kurš radījis plašu modernu pudeļu kolekciju. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā eksponētā 1983. gadā ASV projektētā divdaļīgā, krāsās spilgtā pudele ir iekļauta arī Modernās mākslas muzeja (MoMA) kolekcijā Ņujorkā.
Izstādīta Latvijas mākslinieku un ražotāju krēslu kolekcija, kas nesen papildinājusies ar Alda Circeņa dāvināto krēslu „Bloom", par kuru autors šogad ir saņēmis vienu no prestižākajām dizaina godalgām pasaulē – Red Dot Award: Product Design2012. Krēslu kolekcija lieliski ilustrē dizaina formu un funkciju transformāciju, sākot ar 20. gadsimta 70. gadiem līdz mūsdienām.
Dizaina sadaļā apmeklētājus priecēs atjautīgi risinātais gaismas ķermenis „Līgava" Latvijas pazīstamā dizaina zīmola „mammalampa" izpildījumā. Skatītāji varēs novērtēt arī Māras Skujenieces (Nīderlande) dizainētos porcelāna traukus, Arta Nīmaņa dizaina studijas „An&Angel" fascinējošos stikla traukus, Jāņa Rauzas krēslu no kolekcijas „Mint" un citu autoru darbus. Netradicionāls akcents ekspozīcijā ir pašreiz ASV dzīvojošā mākslinieka Jāņa Jēkabsona no silikona darināti mākslas objekti.
Tekstilmākslā 20. gadsimta 80. gados dominēja gobelēna tehnikā veidotas figurālas kompozīcijas. Muzeja apmeklētāju uzmanībai tiek piedāvāti Rūdolfa Heimrāta, Georga Barkāna, Edītes Pauls-Vīgneres un Aijas Baumanes darbi, kuri pirms daudziem gadiem redzēti izstādēs, bet pēdējā laikā glabājušies muzeja krātuvēs. Lai atspoguļotu tekstilmākslas attīstības procesus, tiek akcentēti darbi, kuros izmantoti jauni, netradicionāli materiāli un inovatīvas tehnikas, kas tekstilā ienākuši laika posmā no 1980. gadiem līdz 2012. gadam. Šī ievirze rāda, ka arvien vairāk mākslinieku idejas atklāsmē lieto dažādas tehnikas, brīvi eksperimentējot ar materiāliem un formu.

Atjaunotajā pastāvīgajā ekspozīcijā spilgti pārstāvētas arī pārējās dekoratīvās mākslas nozares – keramika un porcelāns, ādas plastika, rotu dizains, dekoratīvais stikls.

Drīzumā pārveidotajā muzeja foajē apmeklētājus sagaidīs arī LNMM Zīmola fonda tirdzniecības stends ar īpaši šim muzejam izstrādātu kvalitatīvu kultūras suvenīru līniju, mākslas grāmatām un Latvijas dizaineru radītiem priekšmetiem.

Dāvana muzeja apmeklētājiem Starptautiskajā muzeju dienā

18. maijā – Starptautiskajā muzeju dienā – Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs saviem apmeklētājiem dāvina īpašu iespēju plkst. 15.00 noklausīties bezmaksas ekskursiju tikko atjaunotajā pastāvīgajā ekspozīcijā. Tas būs muzeja profesionāļu, kolekciju glabātāju un mākslas zinātnieku stāstījums par ekspozīcijā redzamo, īpašu uzmanību pievēršot tām mākslas vērtībām, kuras līdz šim atradās muzeja fondos un skatītājam nebija pieejamas. Ekskursiju vadīs DMDM Keramikas kolekcijas glabātāja Dace Ļaviņa, Tekstilmākslas kolekcijas glabātāja Rūta Rinka un kolekciju (dizaina, koka, metāla, stikla) glabātājs Rolands Krutovs. Muzejs aicina apmeklēt ekskursiju un piedalīties diskusijā.

Atgādinām, ka 18. maijā ieeja visās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pastāvīgajās ekspozīcijās un izstādēs būs bez maksas.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja darba laiks: katru dienu 11.00–17.00, kase 11.00–16.45, trešdienās 11.00–19.00, kase 11.00–18.44, pirmdienās slēgts.

Biļešu cenas:
* Iekavās norādītas cenas 1 apmeklētājam grupā, kurā ir vismaz 10 dalībnieki. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.
Pastāvīgā ekspozīcija
Pieaugušie: LVL 1,50 (1,00)*
Skolēni, studenti, pensionāri: LVL 0,50 (0,30)

Apvienotā biļete visam muzejam
Pieaugušie: LVL 3,00 (2,50)
Skolēni, studenti, pensionāri: LVL 1,50 (1,00)

Ģimenes biļete
(1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): LVL 4,00

Foto: Aleksandra Beļcova. Dekoratīvs šķīvis „Meitene pie loga" (darbnīca „Baltars"). 1925. Fajanss, virsglazūras apgleznojums. DMDM kolekcija. Publicitātes foto

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV