Trešdiena, 15.Maijs 2024. » Vārdadienas svin: Sofija, Taiga, Airita, Arita;

LMC notiks diskusija par feminisma ideju (ne)aktualitāti Latvijā

EasyGet.lv, 05.03.2013. 10:15

Piektdien, 8. martā, plkst. 18:30 Laikmetīgās mākslas centrs (LMC) aicina uz sarunu vakaru „Viss taču ir kārtībā” par feminisma ideju (ne)aktualitāti Latvijā. Diskusijā, kuru vadīs Zane Zajančkauska, savās domās dalīsies mākslinieces Rasa Jansone un Ingrīda Pičukāne, žurnāliste Ieva Adamss, kino zinātniece Inga Pērkone, filosofs Artis Svece, „Delna” direktors Kristaps Petermanis, kas ieguvis maģistra grādu dzimtes studijās, rakstniece Ilze Jansone, kultūras pētniece un pasniedzēja Maija Veide, kā arī mākslas zinātniece Ieva Astahovska, informē LMC pārstāve Elza Zīda.

8. marts ir Starptautiskā sieviešu diena, kuras vēsturiskās saknes meklējamas nevis sieviešu lutināšanā ar ziediem un komplimentiem, bet strādājošo sieviešu solidaritātē cīņā par līdzvērtīgām tiesībām (vēlēt, strādāt, tikt atalgotai, būt novērtētai utt.). Latvijā vairums no sarunām par dzimumu lomām, sievietes un vīrieša lomu sabiedrībā noslēdzas ar pozitīvu secinājumu „viss taču ir kārtībā”.

Šobrīd, kad feminisma „lielās cīņas” – tiesības vēlēt, apgūt profesiju, strādāt algotu darbu vismaz attīstīto Rietumu sabiedrībās, šķiet, galā, feminisma idejas it kā zaudējušas aktualitāti. Nereti tās pat uztver kā apdraudējumus personīgai laimei un labsajūtai. Feminisma idejas – tā jau tādu niknu, dusmīgu, vientuļu, šķirtu un homoseksuālu sieviešu izdomāta problēma, jo citādi – viss taču kārtībā. No feminisma idejām norobežojas pat tie un tās, kuru dzīvesveidu vai mākslas darbus caurstrāvo idejas un iespējas, par kurām jāpateicas tieši feminisma aktīvistēm un teorētiķēm.

Vai Latvijas sabiedrībai raksturīgs īpašs, „Latvijas latentais feminisms”? 

Purvīša balvai šogad nominēti tikai vīrieši, tajā pašā laikā Laikmetīgās mākslas centrā pēdējā desmitgadē strādājušas tikai sievietes. Uz „Rīgas Laika” vāka sievietes nokļūst trīs reizes retāk nekā vīrieši, turklāt lielākas iespējas uz vāka nokļūt sievietei, kas ir atkailinājusies vai ir vīrieša radīts mākslas darbs. Savukārt citkārt ir gluži otrādi – Rietumeiropas muzeju kolekcijās lielāka iespēja nokļūt sievietes radītam darbam, lai izlīdzinātu vēsturiski dabisko, bet no mūsdienu redzes viedokļa politnekorekto sieviešu un vīriešu darbu proporciju muzeju krājumos. Ja kādreiz sieviešu žurnāliem pārmeta padevīgas un pasīvas sievietes identitātes veidošanu, tad tagad glancētie žurnāli māca būt gudrām un izspēlēt sievišķību tad, kad pašai tas ir izdevīgi. Tikmēr vīriešu žurnāli turpina plēst jokus, runāt par politiku un hobijiem.

Kādas sekas feminisma viļņi ir atstājuši Latvijā?

Sarunu vakarā aicināti piedalīties visi interesenti, dalība – bezmaksas. Sarunu vakars norisināsies Laikmetīgās mākslas centra Ofisa galerijā, Alberta ielā 13, kur no 4. līdz 8.martam ir apskatāma starptautiskās mākslinieču apvienības „FemLink” video darbu izlase „Agresija. Trauslums. Rūpes. Vitāls. Brīnums. Vīrietis. Protests”. Vairāk informācijas par „FemLink”: http://www.femlink.org

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV