Piektdiena, 10.Maijs 2024. » Vārdadienas svin: Maija, Paija;

Rīgā atklās vērienīgu franču dizaina izstādi

Easyget.lv, 01.10.2013. 14:24

Oktobra mēnesis Latvijas kultūras kartē jau tradicionāli atvēlēts Dizaina dienām. Šogad Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs notikumu svin ar īpašu projektu - izstādi „20 Francijas dizaina ikonas. Dialogs”, kas no 11. oktobra līdz 24. novembrim būs apskatāma muzeja Lielajā zālē (Skārņu ielā 10/20, Rīgā).
Rīgā atklās vērienīgu franču dizaina izstādi

20 Francijas dizaina ikonas

Izstāde „20 Francijas dizaina ikonas”, kas jau pabijusi dažādās pasaules valstīs, iepazīstina ar spēcīgākajiem 20. un 21. gadsimtā franču dizaina skolas radītajiem objektiem, tiem, kas lauzuši ierastos kodus vai aizsteigušies priekšā laikam, ar nemainīgu vēlmi kalpot, savaldzināt un pārsteigt.

Izstāde uzdod jautājumus par saikni ar attēlu, kas vairāk kā jebkad ir visuresoša dizaina pasaulē un kuru Rietumu sabiedrībā saprotam daudz plašākā nozīmē. Kas konkrētam izstrādājumam piešķir ikonas statusu – vēsture, arvien pieaugošs pieprasījums tirgū, slava, popularitāte lietotāju vidē vai amatieru atzinība? Bez šaubām, ka tas viss kopā. Nenoliedzami, tā ir arī priekšmeta spēja vizuāli simbolizēt savu laiku, nereti atvirzot otrajā plānā objekta praktisko funkciju. Piemēram, izstādē apskatāmā Filipa Starka (Philippe Starck) citrusaugļu spiede „Juicy Salif” ir uztverama gan kā skulptūra, gan kā praktiski lietojama ierīce. Arī Patrika Norgē (Patrick Norguet) klubkrēsls „Rive Droite & Pucci” ieņem savu vietu dizaina pasaulē.

Izstāde „20 Francijas dizaina ikonas” aicina izpētīt visus pazīstamākos franču dizaina darbības laukus – sākot no Filipa Starka līdz Oram Ito (Ora-Ito), no Ronana Buruleka (Ronan Bouroullec) līdz Patrikam Žuēnam (Patrick Jouin).

Dialogs

Organizatori pauda vēlēšanos, lai ceļojošai izstādei Latvijā būtu ne tikai dekoratīvs raksturs, bet arī izglītojoša nozīme. Tādēļ viņi ļoti atsaucīgi uzņēma Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja piedāvāto sinerģijas variantu, kurā tiek iesaistīti Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) mācību spēki – asociētā profesore Barbara Ābele, lektori Ervīns Pastors, Ilze Kundziņa, Ilvars Elceris un Miķelis Baštiks, kā arī Funkcionālā dizaina apakšnozares studenti – Fricis Kalvelis, Jānis Jaunzems, Katrīna Kanepone, Linda Pretkalniņa, Ints Neibergs, Beate Krūmiņa, Liene Gusta, Santa Celitāne, Toms Mazjānis, Ieva Grīnberga, Una Bergmane un Toms Lucāns. Izstādes grafiskā tēla autore ir LMA Funkcionālā dizaina apakšnozares 2. kursa studente Una Bergmane.

Studenti mācību procesā veic izpēti un sniedz savu „lasījuma” versiju par kādu no leģendārajiem izstādes objektiem. Labākie darbi ir iekļauti ekspozīcijā. Sadarbībā ar LMA pasniedzējiem un studentiem izstādei tiek veidots oriģināls iekārtojums, kur objekti grupēti nevis saskaņā ar to tapšanas hronoloģiju, bet atbilstoši pielietojuma tematiskai ievirzei – iela, kafejnīca, cirks, māja, kabinets, buduārs. Arī mēs ikdienā vienlaicīgi izmantojam dažādos laikos tapušus priekšmetus. Izstādes eksponāti tiks papildināti ar videofilmu demonstrējumiem par slavenajiem franču dizaineriem (Filipu Starku, brāļiem Burulekiem un citiem).

Izstādei sagatavota īpaša izglītības programma – sarunas un Francijas speciālistu lekcijas. Piemēram, 18. oktobrī plkst. 14.00 visiem interesentiem būs iespēja iepazīties ar Francijā labi zināmās dizaineres Matali Krasē (Matali Crasset) radošo darbību (www.matalicrasset.com).

Izstāde veidota sadarbībā ar Francijas Institūtu Latvijā un Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļu.

Foto: Filips Starks (Philippe Starck). Atzveltnes krēsls „La Marie”. Zīmols „Kartell”. 1998. Publicitātes foto

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV