Otrdiena, 07.Jūlijs 2020. » Vārdadienas svin: Maruta, Alda;

„Zēns koferī” – skarbs dāņu detektīvtrilleris

Easyget.lv, 17.10.2013. 11:24

Latviski tulkots par bestselleru kļuvušais dāņu rakstnieču Agnetes Frīsas un Lēnes Koberbēlas pirmais romāns “Zēns koferī”.
„Zēns koferī” – skarbs dāņu detektīvtrilleris

“Ja ir paņemts bērns, tas ir vai nu tēmēts personiski, jo zagļiem ir vajadzīgs tieši šis bērns, – par iemeslu var būt konflikts par vecāku tiesībām vai tas, ka citi vēlas piespiest vecākus kaut ko darīt. Vai arī ir otrā kategorija. Kad tas nav personiski... Tad vienkārši ir vajadzīgs bērns. Jebkurš bērns. Tie pirmie parasti uzrodas...”

Skandināvi beidzamajos gados ir sevi pieteikuši kā spilgtus detektīvžanra pārstāvjus, pamazām pieradinot pasauli pie tā, ka labs detektīvs = skandināvu detektīvs. Stīgs Lārsons, Jū Nesbē, Jusi Adlers Olsens – tie ir vārdi, kas labi pazīstami ikvienam kriminālžanra literatūras cienītājam. Nu šai vīru komandai pievienojas arī divas dāmas: Agnete Frīsa un Lēne Koberbēla, dāņu rakstnieces, kas detektīvliteratūrai pievērsušās tandēmā. Viņu pirmais romāns “Zēns koferī” jau izdots daudzās valstīs un tulkots 27 valodās, panākumus apliecina gan bestselleru topi, gan literārās balvas.
Būdamas sievietes, autores arī galveno lomu grāmatā atvēlējušas sava dzimuma pārstāvei. Taču Nīna Borga nav policiste vai detektīve. Viņa ir medicīnas māsa, sieva un divu bērnu mamma.

Pavisam parasta sieviete, kurai ir tikai viena vājība – Nīna nespēj atteikt nevienam, kas lūdz viņas palīdzību. Brīžos, kad jāglābj pasaule, Nīna vienkārši iet un dara, nedomājot par sekām, kādas tas var atnest viņai pašai vai viņas laulībai (vai tas neskan pazīstami arī daudzām no mums, vismaz sadzīviskā līmenī?). Kad sena Nīnas paziņa, Kārina, palūdz Nīnu no bagāžas glabātavas izņemt koferi, Nīna piekrīt – tāds sīkums! Taču, atnesusi koferi līdz mašīnai, viņa konstatē, ka tajā guļ sazāļots mazs puisēns. Kā viņš tur nokļuvis? Kur vērsties pēc palīdzības? Vai Kārina būtu iesaistījusies kādā pedofilu lietā? Lai saņemtu pareizās atbildes, ir jāuzdod īstie jautājumi, bet vai Nīnai tie ienāks prātā? Un ko iesākt ar mazo puisīti, kurš nerunā dāniski, bet sauc mammu?

Nīna kopā ar mazo zēnu dodas meklēt Kārinu, bet atklāj, ka viņa ir nogalināta. Kam vēl drīkst uzticēties brīdī, kad viņas un bērna dzīvība ir briesmās?

“Uzsākot lasīšanu, nav iespējams apstāties, it kā mazā zēna dzīvība būtu atkarīga no tā, vai paspēsiet izlasīt grāmatu pietiekami ātri,” raksta “Washington Post”. Un atliek piekrist – medmāsas Nīnas un mazā zēna ceļojums cauri visai valstij, lai atklātu, kurš un kāpēc nolaupījis bērnu, ir satraucošs un spriedzes pilns, bet vienlaikus īsteni sievišķīgi rafinēts.

No dāņu valodas tulkojusi Inga Mežaraupe.

Foto: Publicitātes foto

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV