Ceturtdiena, 06.Augusts 2020. » Vārdadienas svin: Aisma, Askolds;

Atklāta jauna digitālā kolekcija – Latvijas vēsturiskie skaņu ieraksti

Easyget.lv, 25.10.2013. 16:22

Atzīmējot Starptautisko audiovizuālā mantojuma dienu, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) piedāvā jaunu digitālo kolekciju – Latvijas vēsturiskie skaņu ieraksti.

LNB krājumā ir vairāki simti šellaka skaņuplašu, kuras izdotas 20. gs. pirmajā pusē tādās izdevniecībās kā „Bellaccord Electro”, „His Master’s Voice”, Rīgas skaņu plašu fabrikā „Līgo” u.c. Skaņuplatēs klausāma 20. gs. pirmās puses populārā mūzika un koru dziesmas, kā arī vieni no pirmajiem Latvijas komponistu skaņdarbu atskaņojumiem un klasiskā mūzika. Starp izpildītājiem ir gan tādi labi zināmi vārdi kā Reitera koris, Mariss Vētra, brāļi Laivinieki, Elfrīda Pakule u.c., gan mūsdienās mazāk zināmi mākslinieki. Kā vienu no kolekcijas retumiem var atzīmēt Ministru prezidenta Kārļa Ulmaņa runu Rīgas Radiofonā neilgi pēc valsts apvērsuma 1934.gadā http://audio.lndb.lv/lv/search/object?id=71.

Sadarbībā ar privātkolekcionāriem, kā arī muzejiem un citām atmiņas institūcijām, kuru krājumos ir vēsturiski un vērtīgi skaņu ieraksti, šajā kolekcijā ir iecerēts atspoguļot 20. gs. pirmās puses Latvijas skaņu ierakstu vēsturi plašā spektrā.

Šobrīd digitālajā kolekcijā apkopoti gandrīz 300 skaņu ierakstu, taču tā tiks pastāvīgi papildināta, un līdz 2014. g. beigām plānots kolekcijā iekļaut aptuveni 2000 ierakstus. Lielākā daļa skaņu ierakstu ir pieejami visiem interneta lietotājiem, taču aptuveni 20%, kas aizsargāti ar autortiesībām, klausāmi tikai no bibliotēku telpām.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālā kolekcija: http://audio.lndb.lv/

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV