Piektdiena, 15.Janvāris 2021. » Vārdadienas svin: Fēlikss, Felicita;

Aprīlī Rīga 2014 programmā pirmizrādi piedzīvos vairāki nozīmīgi jaundarbi

Easyget.lv, 01.04.2014. 15:18

Aprīlī, turpinoties Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmai, pirmizrādes un pirmatskaņojumus piedzīvos vairāki jaundarbi mūzikas, baleta un kino jomās.

Jaundarbi ir būtisks un paliekošs devums Latvijas radošajai industrijai un dod tālākas attīstības impulsus Latvijas māksliniekiem.

No 2. aprīļa kinoteātrī „Splendid Palace” demonstrēs Dāvja Sīmaņa režisēto filmu „Escaping Riga”. Filma ir kinematogrāfisks ceļojums, dokudrāma, kas meklē atbildes uz jautājumu, kā 20.gadsimta pirmās puses notikumi ietekmēja un mainīja cilvēku dzīves. Filmas galvenie varoņi ir divas spilgtas 20.gadsimta personības – britu domātājs Sers Jesaja Berlins un krievu kinorežisors Sergejs Eizenšteins, kuri abi piedzima Rīgā pirms vairāk nekā 100 gadiem.

Savukārt 10.aprīlī pirmizrāde „Splendid Palace” plānota dokumentālajai filmai „Teritorija/Vija.Celmiņš”, kas lieliski papildinās mākslinieces personālizstādes atklāšanu Rīgas Biržā. „Vija Celmiņa. Dubultā realitāte” būs līdz šim plašākā izcilās Latvijā dzimušās amerikāņu popārta un fotoreālisma mākslinieces Vijas Celmiņas darbu izstāde.

26. un 27. aprīlī plkst.19.00 Latvijas Nacionālajā operā redzēsim trīs latviešu komponistu darbu iestudējumus pasaules horeogrāfu versijās, kas vienlaikus būs viencēliena baletu pasaules pirmizrādes. Iestudējums ir iespēja ieraudzīt, kā latviskajai mentalitātei raksturīgās noskaņas, izteiktas mūzikā, izjūt un interpretē dažādu nacionalitāšu laikmetīgā baleta meistari. Pētera Vaska ziemeļnieciski lakoniskajai mūzikai savu versiju piedāvās jaunā horeogrāfijas zvaigzne no Argentīnas – Demiss Volpi, Štutgartes baleta horeogrāfs. Riharda Dubras mūzika, kas suģestē ar intensīvu garīgo pārdzīvojumu, iedvesmojusi Brno baleta māksliniecisko vadītāju Mario Radačovski. Savukārt Georga Pelēča gaišo, sirsnīgo skaņu pasauli dejas valodā ietērps izcilā primabalerīna Bridžeta Breinere no ASV, kura nesen uzmirdzējusi arī kā horeogrāfe.

Aprīlī pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos arī vairāki mūzikas jaundarbi. 4.aprīlī Rīgas Domā koncertu sērijas „Bahs. Pasija. Rīga” ietvaros tiks atskaņota Ērika Ešenvalda „Lūkas pasija”. Koncertu sērija „Bahs. Pasija. Rīga” būs klausāma trīs lielākajos Rīgas dievnamos trīs piektdienas vakarus pirms Lieldienām.

Johana Sebastiāna Baha zīmē šogad notiek arī festivāls „Windstream”. Vairāki festivāla koncerti, tostarp starptautiskais komponistu konkurss šogad norisinās Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros. Konkursā komponisti sacentās ar īpaši pūtēju orķestrim „Rīga” sacerētiem darbiem ar moto „izjūti Bahu, turpini Bahu, debatē ar Bahu”. Konkursa fināls norisināsies 19.aprīlī plkst.19.00 Lielajā ģildē, savukārt apbalvošana un laureātu konkurss 20.aprīlī plkst.19.00 Lielajā ģildē.

26.aprīlī plkst.19.00 Rīgas Domā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos komponista Zigmara Liepiņa „Transcendentālā oratorija”. Oratorijas pamatā ir stāsts par patiesu notikumu Japānas zemestrīces laikā. No kādas mājas gruvešiem tiek izglābts mazs puisēns, kuru aizsedzis mirušās mātes ķermenis. Mātes pēdējā vēsts: “Ja tu izdzīvosi, tad atceries, ka es tevi mīlu …”.

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2021
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV