Trešdiena, 12.Augusts 2020. » Vārdadienas svin: Klāra, Vizma;

Rozentāla slavenā glezna „Princese ar pērtiķi” iedvesmo izstādei

Easyget.lv, 09.04.2014. 13:18

Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejā, Alberta ielā 12–9, līdz 1. septembrim atvērta izstāde „Pieņemšana pie princeses”, kas veltīta Jaņa Rozentāla slavenās gleznas „Princese ar pērtiķi” noslēpumiem, informē Memoriālo muzeju apvienības pārstāve Sandra Zobena.
Rozentāla slavenā glezna „Princese ar pērtiķi” iedvesmo izstādei

Jaņa Rozentāla 1913. gadā radītajai gleznai „Princese ar pērtiķi” apritējuši apaļi 100 gadi. Apbrīnota, pelta, kritizēta, bet vairāk tomēr mīlēta, tā turpina satraukt un pauž Rozentāla „aristokrātiskās mākslas pievilcību”.

Jau kopš pirmās parādīšanās skatītāju priekšā, darbs izsauca gan apbrīnu un sajūsmu, gan neizpratni. Lūk, ko par to savā laikā teicis Jaņa Rozentāla studijas audzēknis, viens no pirmajiem recenzentiem, Jānis Jaunsudrabiņš: „„Baltijas Mākslinieku Savienības” 3. izstādē Janis Rozentāls spilgti izcēlās, kā tas arvien jau ir bijis. Atstājot neminētas vairākas viņa mazākās gleznas, drusku tomēr pakavēsimies pie „Princeses ar pērtiķi”. Tagad, kur elegantajā pasaulē patlaban pērtiķi ir nākuši modē, un dāmas sāk tos suņu vietā jau sev līdzi vadāt, arī mūsu mākslinieki piegriezuši vērību šim modelim. Latviešu izstādē redzējām rudās krāsās ieturēto Tilberga „Zēnu un pērtiķi”. Tur uz masīvas pilsētas fona izcēlās norūdīts un spītīgs puika, kuram pērtiķis kalpoja kā maizes pelnītājs. Rozentāla gleznai pavisam cits saturs. Te izlutinātai princesei pērtiķis ir kā rotaļu biedrs. Savā spilgtajā rožainajā kleitiņā viņš pat izskatās kā princis – pielūdzējs, un ir ļoti nožēlojams. Par pašu gleznu jāsaka, ka tā skaisti komponēta un diezgan kontrastainās krāsās, sevišķi gleznas apakšā ļoti labi savienotas. Tikpat skaisti izceļas sarkanās matu cirtas no gaišā fona. Vispār glezna ieturēta gaišos, siltos toņos, kurus neizjauc pat labi vēsākais princeses torsa tērps. Šīs gleznas dēļ vien bij vērts izstādi apmeklēt.”

„Princese ar pērtiķi” ir viens no Jaņa Rozentāla atpazīstamākajiem darbiem, kas tapis mākslinieka dzīves izskaņā. Glezna izstādīta gan jau pieminētajā III Baltijas mākslinieku savienības izstādē, gan Minhenes Starptautiskajā izstādē, tās reproducēšanas tiesības nopirkusi Leipcigas izdevniecība „Velfhagen & Klazigs”. Darbam ir vairākas versijas ar niansētām atšķirībām, mīklaini noslēpumains sižets, kas radījis vairākus minējumus par attēloto princesi – sievieti ar noslēpumaino auru.

„Princesi ar pērtiķi” ļoti augsti vērtējusi arī mākslinieka dzīvesbiedre Ellija Rozentāle. Kā ģimenes atmiņās kādreiz dalījās mākslinieka mazmeita Ieva Rozentāle, Lailai, Irjai un Miķelim – Jaņa Rozentāla bērniem – pērtiķītis ir bijis sevišķi mīļš rotaļu biedrs.
Gadu gaitā glezna iemantojusi jaunus cienītājus un apbrīnotājus, bet tās noslēpumi vēl joprojām mūs aizrauj. Tāpēc interesenti aicināti saistošā mākslas tēlu ceļojumā Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejā.

Izstādes autore Līga Kļaviņa.

Foto: Janis Rozentāls „Princese ar pērtiķi”. Publicitātes foto

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2020
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV