Svētdiena, 18.Aprīlis 2021. » Vārdadienas svin: Laura, Jadviga;

Viestura Kairiša jaunākā filma „Pelikāns tuksnesī” pirmizrādi piedzīvos prestižā kinofestivālā Šveicē

Easyget.lv, 25.04.2014. 08:43

Režisora Viestura Kairiša dokumentāla filma „Pelikāns tuksnesī” - vizuāli poētisks un filozofiski ietilpīgs vēstījums par Latgali - pasaules pirmizrādi piedzīvos 28. aprīlī prestižajā dokumentālo filmu festivālā Visions du Réel Nionā, Šveicē.
Viestura Kairiša jaunākā filma „Pelikāns tuksnesī” pirmizrādi piedzīvos prestižā kinofestivālā Šveicē

Galerijas:

Visions du Réel ir viens no pasaulē nozīmīgākajiem dokumentālo filmu festivāliem, kas šogad norisināsies jau 45. reizi. Filma „Pelikāns tuksnesī” iekļauta pilnmetrāžas filmu konkursa programmā, kurā skatāmas 19 filmas no Šveices, Vācijas, Meksikas, Beļģijas, Francijas, Spānijas, Krievijas u.c. valstīm.

Dokumentālā filma „Pelikāns tuksnesī” ir episks vēstījums par režisoram tuvo Latgali, tās īpašo maģiju un arī postu. Pastāvīgā reliģijas klātbūtne, cilvēku ikdienas dzīves ritums, dabas diženums, dzīvība un nāve – tas viss operatora Ginta Bērziņa gleznotajos skatos savijas ar Gustava Mālera mūziku, radot pieminekli zemei, ko režisors sauc par mūsu zūdošo Atlantīdu.

“Šī filma ir vēstījums par Austrumlatvijas novadu, valsti valstī, Latgali, kas ir zeme uz Eiropas Savienības tālākās austrumu robežas. Reizēm tā atgādina ūdeņiem ieskautu salu, bet reizēm tuksnesi, kurā ieputināts šķirsts ar izglābto cilvēci. Te valda visaugstākā garīgā spriedze Latvijā – šis ir katoļu reģions, pilns ar pareizticīgajiem, vecticībniekiem un sagrautiem jūdu dievnamiem. Šī zeme izzūd savā īpašajā pastāvēšanas veidā, kas gadsimtiem ilgi padarījis Latgali par savrupu un maģisku vietu. Filma ir vēstījums par kultūras un civilizācijas izzušanu, savas citādības zaudēšanu, kas ir dabiska parādība. Vienlaikus tas ir tādas zemes portrets, kuru veido cilvēki, dzīves garīgais un fiziskais ekstrēmisms un gluži kristīga augšāmcelšanās. Latgale ir ļoti reāla zeme, no kuras esmu cēlies. Vienlaikus tā ir zeme, kurā es slēpjos, attīstos un glābjos. Šī zeme man bieži kļūst par dziļi iekšēju un noslēpumainu procesu metaforu.” Tā par filmu stāsta pats režisors.

Pēdējos gados Viesturs Kairišs aktīvi veidojis operu iestudējumus Latvijā un Vācijā, tādējādi „Pelikāns tuksnesī” ir atgriešanās pie dokumentālā žanra pēc ilgāka pārtraukuma – pēdējā režisora filma „Loengrīns no Varka Kruu” (par Latvijas kamaniņu braucēju Mārtiņu Rubeni) pabeigta 2009. gadā.

Uz filmas „Pelikāns tuksnesī” pasaules pirmizrādi festivālā un tai sekojošo tikšanos ar skatītājiem un kritiķiem dosies filmas producents Roberts Vinovskis: “Tas ir liels gandarījums, ka nozares profesionāļi augstu novērtējuši šo filmu, iekļaujot tik prestiža festivāla konkursa programmā – Visions du Réel ir svarīgs notikums pasaules dokumentālā kino vidē. Šis festivāls ir īpašs arī ar to, ka tradicionāli piešķir ļoti lielu nozīmi filmas veidotāju un skatītāju auditorijas domu apmaiņai, kurā diemžēl režisors šoreiz nevarēs piedalīties, jo aktīvi strādā pie jauna projekta. Ceru, ka filma uzrunās prasīgos Nionas festivāla skatītājus ar savu vizuāli un saturiski iespaidīgo vēstījumu, kas sniedz bagātīgu vielu pārdomām.”

Kopumā Visions du Réel skatītājiem piedāvā 175 filmas, 116 no tām tieši Nionā ir pasaules vai starptautiskās pirmizrādes. Veidojot programmu, festivāls tiecas atklāt jaunus režisorus un seko sevi jau apliecinājušu autoru gaitām, vienlaikus izvēloties filmas, kas iezīmē jaunus meklējumus mākslinieciskajā ziņā. Filmu programmu raksturo arī plašs ģeogrāfiskais areāls – šogad filmas pārstāv 51 pasaules valsti.

Latvijas skatītāji ar „Pelikānu tuksnesī” varēs iepazīties maija vidū, kad filma piedzīvos nacionālo pirmizrādi kinoteātrī Splendid Palace.

Filma tapusi Studijā Lokomotīve ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Nacionālā Kino centra finansiālu atbalstu.

4. maijā Nacionālā Kino centra organizētā Filmu maratona ietvaros Studija Lokomotīve iepriecinās pašus mazākos skatītājus ar jaunāko Nila Skapāna animācijas filmu „Spoku stunda”, kas, par spīti nosaukumam, nebūs biedējošs, bet gan sirsnīgs un aizraujošs stāsts par kādu neparastu draudzību. Savukārt gada otrajā pusē sekos jau pavisam citas noskaņas piedāvājums – kinoteātros nonāks režisora Aika Karapetjana veidotā šausmu filma.

Fragmenti no filmas „Pelikāns tuksnesī”:

Foto: Publicitātes foto

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2021
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV