Piektdiena, 25.Jūnijs 2021. » Vārdadienas svin: Maiga, Milija;

Daugavpils teātrī iestudēta izrāde latgaliešu valodā

Easyget.lv, 19.02.2014. 09:20

Vismaz viena izrāde gadā latgaliski Daugavpils teātrī jau ir kļuvusi par tradīciju. 15. februārī pirmizrādi piedzīvoja „Dabaseibys pūddarneica jeb Viņa debešķības Laimesciema podniekdarbnīca” Jura Joneļa režijā.
Daugavpils teātrī iestudēta izrāde latgaliešu valodā

Galerijas:

Pēc pirmizrādes iestudējuma režisors Juris Jonelis atklāj, ka viņam kā kurzemniekam tas ir bijis jauns izaicinājums - grūts, bet ļoti saistošs. „Latgaliešu valoda - tā ir vērtība, kas „jāceļ augšā”, it īpaši te Daugavpils teātrī, un māls ir ne vien Latgales, bet arī visas Latvijas zelts,” pārdomās dalās Juris Jonelis. Bet apmeklēt izrādi tiek aicināti visi, pat tie, kuriem latgaliešu izloksne ir sveša, jo svarīgākā ir enerģētiskā valoda, kura risinās starp izrādes varoņiem. Eksperimentālā zāle, kurā notiek izrāde, arī diktē savus spēles noteikumus. Aktieri atrodas tuvu skatītājam, tādēļ aktieru darbā tika pievērsta uzmanība vissmalkākajām niansēm. Iestudējumā ir arī mazi pārsteiguma momenti, kuri lauž ierastos stereotipus par latgaliešiem, atklāj režisors.

Kā stāsta izrādes veidotāji, Laura Gundara luga sākotnēji ir bijusi latviešu valodā, bet, pateicoties labiem draugiem, tā ieguvusi latgalisko skanējumu un šķiet, ka ar to arī viss iestudējums kļuvis dvēseliskāks. Pēc pirmizrādes arī lugs autors atzina, ka esot patīkami pārsteigts un apmierinats ar jauno lugas skanējumu.

Neatņemama izrādes sastāvdaļa ir arī mūzika, par ko jāpateicas Eināram Lipskim, kurš veiksmīgi apstrādājis muzikālo materiālu, jo tieši mūzikai, šajā gadījumā akardeonmūzikai, ir atvēlēta svarīga loma - tā visprecīzāk raksturo latgalieša dvēseli, sētu, dzīvi.
Māli, podnieka ripa - viss izrādē notiek kā īstā Latgales podnieka darbnīcā, bet izrādes radošā komanda aicina skatītājus uz savu dzīvi paraudzīties kā uz māla piku, kuru jāliek uz virpas, lai no tā izmīcītu savu izcilo meistardarbu.

Režisors - J. Jonelis, scenogrāfija un kostīmi - Liene Pavlovska, horeogrāfija - Irina Saveļjeva, mūzikas aranžējums - Einārs Lipskis, gaismu mākslinieks - Sergejs Vasiļjevs. Lomās: Kristīne Veinšteina, Māris Korsiets, Egils Viļumovs.

Tuvākās izrādes – 2. un 21. martā.

Biļetes - Daugavpils teātra kasē (654 26520) un internetā www.bilesuparadize.lv.

Foto: Publicitātes foto

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2021
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV