Piektdiena, 01.Marts 2024. » Vārdadienas svin: Ilgvars, Ivars;

Nacionālā teātra izrāde „Voiceks” Maskavā atzīta par labāk nospēlēto tās pastāvēšanas vēsturē

Easyget.lv, 08.04.2014. 17:07

Latvijas Nacionālais teātris atgriezies no veiksmīgi aizvadītām viesizrādēm Maskavas Gogoļa centrā un Teātra festivāla MITEM Budapeštā.
Nacionālā teātra izrāde „Voiceks” Maskavā atzīta par labāk nospēlēto tās pastāvēšanas vēsturē

Maskavas publikai Latvijas Nacionālais teātris piedāvāja divas izrādes - D.Harmsa „Vecene” Vladislava Nastavševa režijā un G.Bīhnera „Voiceks” Kirila Serebreņņikova režijā. Savukārt Budapeštas festivālā Nacionālais teātris piedalījās ar izrādi „Vecene”, kas festivāla noslēgumā tika atzīta par vienu no interesantākajiem festivāla notikumiem, vēsta teātra pārstāve Līga Rimšēviča.

Režisora Kirila Serebreņņikova vadītais Gogoļa centrs ir sava veida rietumnieciskas kultūras saliņa Maskavā. Tajā tiek iestudētas ne tikai teātra izrādes, bet notiek arī koncerti, mākslas izstādes, darbojas lasītava un ļoti kolorīts grāmatu veikals. Gogoļa centram ir izveidojies savs skatītāju un apmeklētāju loks. Uz izrādi „Vecene” interesentu skaits daudzkārt pārsniedza iespējamo biļešu daudzumu. Savukārt par 4. aprīļa „Voiceku” tika atzīts, ka tā ir labākā nospēlētā ”Voiceka” izrāde tās pastāvēšanas vēsturē.

Teātra aicinājums šajās viesizrādēs bija Raiņa vārdi: „ Ne tauta pret tautu tad karos, bet visas kopā pret tumsu.” Tas tika pausts arī preses konferencē, kurā piedalījās Latvijas vēstniece Krievijā Astra Kurme, Kirils Serebreņņikovs, Ojārs Rubenis un Gundars Grasbergs.

„Kirila Serebreņņikova iestudētā izrāde „Voiceks” šajā situācijā ir ļoti aktuāla, tā ir kā plakāts, kas mākslinieciski ļoti spilgtā veidā aicina katru skatītāju individuāli izvērtēt savas un varas attiecības,” vēstīts Krievijā izplatītajā preses relīzē, „Latvijā piecdesmit gadus ir valdījis padomju okupācijas režīms, un tieši kultūra ir bijusi tā, kas šajos padomju gados palīdzēja cilvēkiem izdzīvot. Neskatoties uz ideoloģisko cenzūru, talantīgākajiem dzejniekiem, režisoriem tomēr izdevās savos darbos ietvert domas, ko „savējie” saprata. Un tieši kultūras darbinieki Latvijā bija tie, kas aicināja tautu atmodai un bija tās priekšgalā astoņdesmito gadu beigās un deviņdesmito sākumā, kad Latvija atkal atguva savu brīvību un neatkarību. Tādēļ Latvijas Nacionālais teātris cer, ka Maskavā būs skatītāji, kurus šī izrāde uzrunās, un tajā paustās domas būs atbalsts viņu centieniem.”

MITEM (Madách International Theatre Meeting) ir daļa no slavenā Budapeštas pavasara festivāla 2014. Šogad pirmo reizi festivāla vēsturē Ungārijas Nacionālais teātris pulcēja dažādu valstu nacionālos teātrus, iedibinot jaunu tradīciju. Festivāla noslēgumā izrāde „Vecene” tika atzīta par vienu no interesantākajiem festivāla notikumiem.

Budapeštas pavasara festivāls ir viens no vērienīgākajiem gada kultūras notikumiem Ungārijā. Šogad tas aizritēja 34. Reizi, piedāvājot izcilākos ungāru un ārvalstu operas iestudējumus, koncertus un teātra izrādes.

Festivāla teātra sadaļa arī šogad bija ļoti plaša un daudzveidīga. Līdzās tādiem Latvijā vairāk pazīstamiem režisoru vārdiem kā V.Rižakovs, R.Tumins, A.Morfovs bija redzami arī Ungārijas, Bulgārijas, Gruzijas u.c. valstu režisoru iestudējumi. Paralēli izrādēm notika arī diskusijas par aktuāliem teātra mākslas jautājumiem.

Foto: Izrāde "Voiceks". Foto (c) Gunārs Janaitis

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV