Piektdiena, 08.Decembris 2023. » Vārdadienas svin: Gunārs, Vladimirs, Gunis;

Klajā nācis Franča Usāna aforismu krājums “Diedzēti domu graudi”

easyget.lv, 24.04.2014. 17:19

Izdevniecībā “Dienas Grāmata” klajā nākusi Franča Usāna jaunākā grāmata — aforismu krājums “Diedzēti domu graudi”.
Klajā nācis Franča Usāna aforismu krājums “Diedzēti domu graudi”

“Humors nav pašmērķis, smaidu var izsaukt norišu un sakarību atkailinājums.” Šādi gadiem ilgi paša kopto literatūras žanru — aforismus — raksturo latviešu aforismu žanra meistars Francis Usāns (dz. 1938). Kopš pirmajām publikācijām žurnālā “Dadzis” rakstnieka radošā darbība iesniegusies jau ceturtajā gadu desmitā. Līdz šim, līdzās publikācijām “Karogā”, “Kultūras Forumā” un ilgus gadus arī “Latvijas Avīzē”, klajā nākušas trīs grāmatas: “Nulle profilā”, “Galvas pilieni”, “Jāņtārpiņi uz ceļmallapām”. “Diedzētie domu graudi” ir autora ceturtais aforismu krājums.

Ne viens vien no mums izraksta no grāmatām, ko lasām, pa atziņai, pa aforismam, jo tas tik ļoti iepaticies. Kā naglai uz galvas! — mēs sakām. Taču īstu aforismu rakstītāju latviešu literatūrā ir maz, pat vienas rokas pirkstu būtu par daudz, lai tos uzskaitītu. Un viens no viņiem ir Francis Usāns. Daudz vieglāk ir uzrakstīt stāstu vai romānu nekā virkni aforismu. Citos prozas žanros var būt labāk vai sliktāk izdevušās vietas, un labo dēļ mēs autoram piedodam to, kas nav tik labi izdevies. Ar aforismiem tā nevar — tur katram vārdam jābūt īstajā vietā.
Cik lakoniski un precīzi sacīts: “Spējām bieži jāatkāpjas iespēju priekšā”, “Ausis apskauž acis plakstiņu dēļ”, vai arī rūgti ironiskais: “Kritušajiem pietiek ar vieniem brāļu kapiem, dzīvajiem vajag divus”. Vairāki katram latvietim zināmi tautas teicieni Francim Usānam ļāvuši saskatīt iespējas arvien jauniem spožiem domu pavērsieniem.

Foto: Publicitātes foto

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2023
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV