Svētdiena, 21.Aprīlis 2024. » Vārdadienas svin: Marģers, Anastasija;

LNVM izstādīs izcilākos dzintara darinājumus

Easyget.lv, 09.05.2014. 09:51

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) jau pavisam drīz atjaunos izstāžu darbību, 15.maijā atklājot Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas izstādi „Dzintars – Baltijas jūras dārgakmens”.
LNVM izstādīs izcilākos dzintara darinājumus

Izstādē būs skatāmi izcilākie dažādu gadsimtu dzintara darinājumi un to tapšanas gaita – no akmens laikmeta līdz mūsdienām. Unikālos muzeja eksponātus papildinās multimediju iespējas, izstaigājot seno Dzintara ceļu.

Ar muzeja krājumā esošajām arheoloģiskā un etnogrāfiskā dzintara kolekcijām izstādē tiks atainota dzintara izplatība un tā atrašanas vietas Latvijas teritorijā, iezīmētas reģionālās „dzintara krustceles” un lielais Dzintara ceļš, aplūkota dzintara apstrādes prasmju evolūcija un dzintara nozīme latviešu folklorā.

Izstādes noskaņā noteicošā loma ir mākslinieka Ģirta Boronovska veidotajam Baltijas jūras dzīļu atainojumam – videi, kurā veidojas dzintars, un cilvēkiem, kas dzintaru dažādi izmantojuši. Palielinājumā virtuāli būs skatāmi atsevišķi izcilākie dzintara priekšmeti, lai interesentiem ļautu izbaudīt to estētisko skaistumu un faktūru.

Tāpat izstādē būs eksponēts arī unikālais Kābeļu dzintara depozīts, kura svars ir 25,68 kg. Šo 12.gs. neapstrādāto dzintaru, kas bijis ievietots auduma maisā un noglabāts kādas celtnes pagrabā, atrada 1972.gadā Ikšķiles Kābeļu ciemā arheoloģisko izrakumu laikā. Tas joprojām ir lielākais neapstrādāta dzintara vienkopus atradums arheoloģiskajā piemineklī visā Austrumeiropā.

Izstāde būs skatāma no 15.maija līdz 1.novembrim LNVM jaunajā pagaidu mājvietā Rīgā, Brīvības bulvārī 32.

Izstāde turpina Eiropas kultūras galvaspilsētas gada izstāžu ciklu „Dzintara ceļš Rīgā”, kas iezīmē atjaunotu skatījumu uz dzintara izcelsmi, vēsturi, identitāti un izmantojumu. Jau skatāmas izstādes Latvijas Dabas muzejā un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā. Tāpat 2014.gadā dzintaram veltītas izstādes tiks atklātas mākslas galerijā „Putti”, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā un LNMM Mākslas muzejā Rīgas Birža.

Foto: Publicitātes foto

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV