Piektdiena, 08.Decembris 2023. » Vārdadienas svin: Gunārs, Vladimirs, Gunis;

Baldones observatorijā ar Šmidta teleskopu pirmo reizi Latvijā atklāta mazā planēta, kurai dots vārds „Baldone"

EasyGet.lv, 20.12.2011. 16:06

Latvijas Universitātes Astronomijas institūta Astrofizikas observatorijai Baldones Riekstukalnā cieši sadarbojoties ar Starptautiskās Astronomijas savienības Mazo planētu centru ASV (IAU Minor Planet Center – MPC) un Viļņas Teorētiskās fizikas un astronomijas institūtu ir izdevies ierakstīt pirmā Latvijā atklātā asteroīda vārdu „Baldone" debess velvē, informē Latvijas Universitātes Preses centrs.

Mazajai planētai, līdz šim ar pagaidu apzīmējumu 2008 AU101, piešķirts numurs 274084 un dots vārds „Baldone". Tā ir piecpadsmitā mazā planēta, kas nes ar Latviju saistītu vārdu Saules sistēmā.

Kopš šī gada 9. decembra šī nelielā debess ķermeņa koordinātes debesīs tagad ir iespējams atrast jebkuram laika intervālam IAU MPC portālā: http://www.minorplanetcenter.net/iau/MPEph/MPEph.html.

Asteroīds jeb mazā planēta „Baldone" pieder galvenajai asteroīdu joslai, kas atrodas starp Marsu un Jupiteru. To 2008. gada 3. janvārī ar atjaunoto Baldones Šmidta teleskopu atklājis Latvijas astronoms Ilgmārs Eglītis, orbītas aprēķinus veicis Lietuvas astronoms Kazimieras Černis. Asteroīds 3.73 gados apriņķo Sauli pa nedaudz izstieptu orbītu. Tā absolūtais lielums ir 17.0; pieņemot, ka asteroīds ir akmens (kas ir visticamāk) ar albedo (virsmas atstarošanas spēju) no 0.1 līdz 0.2, tā diametru lēš ap 1.5 km.

Visu līdz šim nosaukto mazo planētu sarakstu var atrast: http://www.minorplanetcenter.net/iau/lists/MPNames.html.

» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2023
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV