Trešdiena, 06.Decembris 2023. » Vārdadienas svin: Niklāvs, Niks, Nikolajs;

Latvijā aktīvi gatavojas gaismu izslēgšanai Zemes stundā 2012

EasyGet.lv, 28.03.2012. 17:15

Sestdien, 31. martā, laikā no plkst. 20:30 līdz 21:30 visā pasaulē notiks Zemes stunda, kuras norisēs aktīvi iesaistās arī Latvijas iedzīvotāji, pašvaldības, valsts iestādes, uzņēmumi un skolas.
Latvijā aktīvi gatavojas gaismu izslēgšanai Zemes stundā 2012

Zemes stunda ir akcija, kas notiek katru gadu marta pēdējā sestdienā, lai ar simbolisku gaismas izslēgšanu uz vienu stundu, ikviens no mums aizdomātos par resursu taupīšanu un videi draudzīgāka dzīvesveida izvēli ikdienā. Šobrīd resursi uz Zemes tiek tērēti ātrāk nekā ekosistēmas spēj tos piegādāt un mēs jau dzīvojam tā, it kā mums būtu 1,5 planētas Zeme*. Akcija Zemes stunda, kas šogad notiks 31.martā, ir kā steidzams atgādinājums tam, cik ļoti ir nepieciešama ātra un praktiska rīcība, lai situāciju uzlabotu.

Zemes stunda ikvienā pilsētā un pašvaldībā

Katru gadu Zemes stundā aktīvi iesaistās arī Latvijas pašvaldības. Šogad akcijā piedalīsies Amatas, Auces, Ādažu, Babītes, Bauskas, Gulbenes, Ilūkstes, Jaunpils, Jelgavas, Kandavas, Krāslavas, Limbažu, Līgatnes, Ludzas, Ogres, Ozolnieku, Pāvilostas, Priekules, Raunas, Rojas, Rugāju, Rundāles, Salas, Saldus, Siguldas, Tukuma, Valkas, Vecpiebalgas novadi un Rīgas, Liepājas, Ventspils, Jēkabpils un Jelgavas pilsētas. Zemes stundā simboliski tiks izslēgts arī pašvaldību teritorijās esošo nozīmīgāko objektu dekoratīvais apgaismojums. Rīgā izdzisīs Rīgas domes, Melngalvju nama, Brīvības pieminekļa, Dzelzceļa tilta, Dailes teātra un citu ievērojamu ēku un objektu apgaismojums, Jelgavā – Jelgavas pils un dievnamu apgaismojums, Jēkabpilī – Krustpils pils apgaismojums u.c. Citur pasaulē apgaismojums tiks izslēgts arī tādiem nozīmīgiem objektiem kā Brandenburgas vārtiem Berlīnē, Eifeļa tornim Parīzē, Pizas tornim Itālijā, Taimskvēram Ņujorkā, Operas namam Sidnejā u.c. Īpaši jāatzīmē arī šogad Zemes stundas ietvaros uzsāktā sacensība starp pilsētām Kanādā, ASV, Indijā, Itālijā un Zviedrijā, lai rosinātu pilsētas samazināt CO2 izmešu daudzumu, attīstot ilgtspējīgas vides risinājumus pilsētvidē.

Uzņēmumi – aktīvi Zemes stundas dalībnieki

Zemes stundas norisēs ik gadu aktīvi iesaistās arī dažādi uzņēmumi gan pasaulē, gan tepat Latvijā. Aktīvas Zemes stundas dalībnieces ir Latvijas komercbankas: SEB bankā līdz ar Zemes stundu noslēgsies zaļais mēnesis bankā. Swedbank organizē izglītojošas lekcijas par vides jautājumiem, kā arī Zemes stundas laikā izslēgs pilnīgi visas bankas centrālās ēkas „Saules akmens" gaismas. Arī Nordea banka aktualizē zaļas dzīvošanas principus darbinieku vidū un ievieš ikdienā. Tāpat Zemes stundā piedalīties un domāt par resursu taupīšanu ikdienā apņēmušās banka Citadele, kuras centralās ēkas apgaismojums izdzisīs līdz pat rīta gaismai, un UniCredit banka. Dalību Zemes stundā apstiprinājuši arī Samsung Electronics Baltics, aicinot akcijā piedalīties uzņēmuma darbiniekus un produktu lietotājus visā Baltijā, AAS BTA, Zaļā josta, Aldaris, Double Coffee, citylight.net u.c. uzņēmumi.

Kur doties un ko darīt Zemes stundā?

Zemes stunda ir lielisks laiks, ko pavadīt kopā ar ģimeni, spēlējot spēles, dodoties pie dabas, apdomājot, ko un kādā veidā katrs var mainīt savā ikdienā un dzīves stilā, lai dzīvotu videi draudzīgāk. Tāpat Zemes stundas laikā uz pasākumiem dažādās Latvijas vietās aicina arī vietējās pašvaldības un aktīvisti – Dobelē kopīga Zemes stundas pavadīšana pie ugunskuriem un lāpām notiks Dobeles pilskalnā, Cēsīs būs iespēja svinēt Zemes stundas, kopā klausoties mūziku, malkojot tēju un cepot maizi, Rundāles pagastā par godu Zemes stundai notiks koru „Runda" un „Skalve" koncerts sveču gaismā, tāpat Zemes stundas pasākumi tiek rīkoti arī Ogrē un Jelgavas novada Līvbērzē. Iespējām bagāta būs arī Zemes stundas svinēšana galvaspilsēta – uz „Pavasara nakts koncertu" Sv.Pētera baznīcā aicina koris „Juventus", kā arī īpašs Zemes stundas pasākums kopā ar Pasaules Dabas Fonda Pandu, muzikāliem priekšnesumiem un vides spēlēm notiks Teātra Bārā. Rīgā uz Zemes stundas svinībām aicina arī kafejnīcas un restorāni – „Kaļķu vārti", „Mierā", „Fazenda", „Ostas skati" u.c. Par Zemes stundas norisēm Rīgā pirmo reizi tiks uzņemta arī dokumentāla īsfilma. Tapat sadarbībā ar portālu doremi.lv, gaidot Zemes stundu, ir izveidota virtuāla Zemes stundas dziesmu izlase par dabas, tumsas un Zemes tematiku.

Pieņem Zemes stundas izaicinājumu

Šogad ar digitālo mediju starpniecību Zemes stunda vēlas savienot cilvēkus, aicinot apņemties veikt kādu videi draudzīgu darbību, ko praktizēt ikdienā. „Es izdarīšu – ja Tu izdarīsi" ir kā vienkāršs "derību līgums" starp divām pusēm – no vienas indivīdi, organizācijas un uzņēmumi ar saviem solījumiem un izaicinājumiem un no otras – viņu draugi, ģimene un klienti ar brīvu izvēli kaut ko mainīt ikdienā, pieņemot šos izaicinājumus. Apņemšanās, uzdrīkstēšanās, izaicinājumi – tie var būt dažādi un tiem nav jābūt sarežģītiem – vairāk pārvietoties, ejot kājām vai braucot ar divriteni, izvēloties energoefektīvākus risinājumus, šķirojot atkritumus vai samazinot papīra patēriņu – tās ir tikai dažas no iespējām. Meklē un pieņem Latvijas jauniešu izaicinājumus arī Tu Pasaules Dabas Fonda lapā portālā draugiem.lv.

Liels paldies Zemes stundas draugiem un atbalstītājiem: TV3, 3+, TV6, Planeta RTR, CTC, radio stacijai StarFM, portālam , laikrakstam „Diena" un ziņu portālam diena.lv, reklāmas aģentūrai Leo Burnett Riga un pilna servisa kopētavai Copy Pro.

Uzņēmumi, pašvaldības, organizācijas, skolas, aktīvistu grupas un citi interesenti par savām aktivitātēm Zemes stundai vēl var ziņot, rakstot Pasaules Dabas Fondam uz e-pastu info@pdf.lv.

Zemes stunda pirmo reizi notika 2007. gadā kā vienas pilsētas – Sidnejas - iniciatīva. Piecu gadu laikā tā ir kļuvusi par pasaulē lielāko vides aizsardzībai veltītu brīvprātīgu akciju, kas apvieno 1,8 miljardus cilvēku 135 valstīs un teritorijās visos 7 kontinentos, akcijai pievienojusies 5251 pasaules pilsēta.

Vairāk par Zemes stundu: http://pdf.lv/zemes-stunda un http://draugiem.lv/zemesstunda

Zemes stunda 2012 notiks 31. martā plkst. 20:30 – 21:30.

*Pētījumu par pasaules Ekoloģiskās pēdas nospiedumu veica Global Footprint Network, WWF Dzīvās planētas ziņojumam (2010).

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2023
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV